Arı sütünün 10 mucizevi faydası

arı sütü

Arı sütü nasıl üretilir, arı sütü neye iyi gelir, arı sütünün faydaları nelerdir işte detyalar. Arı sütü, dünyanın en özel ve üzerinde en fazla araştırma yapılan ürünüdür. Arı sütü, bal arılarının salgıladığı kremsi renkte ve ekşi bir maddedir. Kraliçe arı hayatı boyunca bununla beslenir ve yaklaşık olarak 6 yıl kadar yaşarken diğer arılar sadece 3 ay kadar hayatta kalırlar. İşte bu nedenle, arı sütü çok fazla araştırılmıştır. İşte, arı sütünün 10 önemli faydası;

Arı sütünün faydaları

Arı sütü ve Antioksidan

Antioksidanlar, vücutta oluşan oksitlenmeyi engelleyen ve kanser, kalp hastalıkları gibi tehlikeli hastalıklardan bizi koruyan maddelerdir. Yaşlanmayı yavaşlatan antioksidanlar içerisinde en önemlilerinden biri de arı sütüdür. Arı sütü, kuvvetli bir antioksidandır. Arı sütü tazeyken çok fazla antioksidan içerir.

Arı sütü ve Bağışıklık sistemi

Uzmanlar, arı sütünün bağışıklık sisteminde gelişme yarattığını söylüyor. Yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemi kaynaklı olan hastalıklarda oto bağışıklık sağladığını fark etmişlerdir. Bilim adamları, arı sütünün kuvvetli bir bağışıklık geliştirici olduğunu söylemektedir.

Arı sütü ve Beyin fonksiyonları

Arı sütü, beyinde hasarlı olan bölgeleri onarıcıdır. Beyni ve zihinsel fonksiyonları koruyucudur. Arı sütü kullanan kişilerde canlılık oluşur.

Karaciğer

Yapılan pek çok araştırmada arı sütünün karaciğeri toksinlerden koruduğu ortaya çıkmıştır. Karaciğer yediğimiz ve aldığımız besinlerden, suya kadar her şeyden etkilenebilir. Kalbimiz kadar değerli olan karaciğerimiz için,  arı sütü kullanmak gerekir.

Arı sütü İltihap engelleyici özelliği

İltihaplar vücutta pek çok hastalığa neden olabilir. Yapılan bir araştırmada, bir kişide ne kadar sitokinler varsa o kişide iltihap oluşur. Arı sütü, iltihap yapan sitokinleri ortadan kaldırır. Alzheimer hastalarında, sitokin düzeyi çok yüksektir.

Arı sütü ve Cilt yenileyici

Yapılan araştırmalarda ciltte oluşan yaralar ve doku bozulmaları arı sütü ile hızlı iyileşir. Cildi koruyucu, cildi yenileyici çeşitli enzim ve hormon içerir. Ayrıca, B1,2,3,5,6 vitaminleri ve çinko bulunduğundan kollajen yapımında katkısı vardır.

Diyabet ve kan şekeri

Arı sütü, insülin benzeri etkiye sahiptir. Kan şekeri yüksek olan kişilere ve diyabet hastalarında, arı sütü almaları tavsiye edilir.

Kemik erimesi

Kemik erimesi kalsiyum eksikliği ile oluşur. Kalsiyum ve D vitamini takviyesi ile alınan arı sütü, kemik erimesi için kullanılır. Böylece kalsiyum emilimi artar ve kalsiyum kemiklerde toplanmaya başlar.

Göğüs kanseri

Bisfenol A isimli bir östrojen türü göğüs kanseri hücrelerinin çoğalmasına neden olur. Arı sütü, Bisfonel A’nın kanser etkisini elemine eder.

Kolesterol

Arı sütü kanda toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü düşürür. Kolesterolü olanlara arı sütü önerilir.

Arı sütünün faydaları hakkında videolar

Arı sütü nasıl üretilir

Leave a Reply