Kalbe iyi gelen yiyecekler nelerdir?

kalbe iyi gelen yiyecek

Kalbe iyi gelen nelerdir işte o liste. hastalıklarından korunmak beslenme alışkanlıklarımızla direk olarak ilgilidir. Bu nedenle, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek ve egzersiz yapmak sağlımız için gereklidir. ve damar sağlığı için zararlı olan rafine şeker, trans yağlar, ve doymuş yağlar tüketilmemelidir. İşte, kalbe iyi gelen yiyecekler;

Balık

Somon, ton balığı gibi balıklar omega 3 yağ asitleri açısından en zengin balıklardır. Bu yağ asitleri damar ve kalp sağlığını korur. Kalbe bağlı olan damarlarda tıkanıklığın oluşmasını engeller ve kan basıncını düşürürler. Bu nedenle haftada en az 2 defa balık tüketilmelidir.

Kuru yemişler

Omega 3 yağ asidi açısından zengin olan ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği kalp sağlığı açısından kullanılmalıdır. Kuruyemişler ayrıca kanda şeker oranını dengeler ve tokluk hissi yaratır.

Yulaf

Tansiyon sorunu olanlara lifli gıdalar önerilir. Yulaf, kolesterolü düşürür, kan şekerinin düşmesini engeller bu sayede uzun süre tokluk hissi yaratır.

Potasyum

Meyvelerde ve sebzelerde bulunan potasyum, kan basıncını düşürür. Muz, patates, biber, yoğurtta bulunan potasyum günlük 4.700 mg. kadar alınmalıdır.

Kalbe zararlı gıdalar

Kalp sağlığı açısından kalbi ve damarları zorlayan yiyecekler vardır. Hazır gıdalar, pastane ürünleri, tatlılar, aşırı yağlı yemekler, konserve gıdalar, sodyum açısından zengin gıdalar sınırlanmalıdır.

Yağlı etler

Yağlı etler kötü kolesterolü arttırır. Damar çepherlerine tutunur ve damarların tıkanmasına neden olur. Bu nedenle yağlı etler tüketilmemelidir.

Tam yağlı süt ürünleri

Tam yağlı süt, krema, peynir gibi ürünler kötü kolesterolü arttır.

Tuz

Aşırı tuz, kan basıncını yükseltir.  Kalp hastalıkları riskini arttırır. Günlük tuz tüketimi günde 2 gr. olmalıdır. Konserve yemekler, fast food, cips ve krakerler diğer tuz oranı yüksek gıdalardır.

Rafine beyaz un

Kepekli tahıllar, buğday unu kan basıncını dengeler. Rafine beyaz un, insülinin fazla salgı yapmasını sağlar ve kan şekerini arttırır. Obezite, diyabet ve kalp hastalıkları açısından tehlikelidir. Bu nedenle kalp sağlığımız için rafine beyaz un kullanılmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 3,50 out of 5)
Loading...

Leave a Reply