Kalp sıkışması belirtisi nedeni ve tedavisi


kalp sıkışması

sıkışması, sıklıkla yaşanan bir sorundur.  Fakat, her kalp sıkışmasında hemen kalp hastasıyım diye düşünülmemelidir. Bu bölgede olan ağrıların sadece %5’i kalp kaynaklıdır.Kalp sıkışması, kalbe giden damarların tıkanması, kalbin elektrik sisteminde bozukluklar, enfeksiyon hastalıkları, ateşli hastalıklar, kansızlık, tiroid hastalıkları, heyecan, yorgunluk, uykusuzluk, kalp kapaklarında olan hasar nedenli oluşabilir. Kalpte ağrı, nefes darlığı, kalpte sıkışma yaratabilir.

Kalp sıkışması belirtileri


Kollara, boyna ve karna yayılan ağrılar, nefes darlığı,

Göğüste gerginlik, yanma ve ağırlık hissi, denge kaybı ve bayılma, terleme, bulantı, gerginlik ve korku, Kalp atımında düzensizlik olarak sayılabilir.


Kalp sıkışması neden olur?

Koroner hastalıklar

Kalp sıkışması koroner damarlarda oluşan damar tıkanması ile oluşur. Damar daraldığında, oksijen yetersizliği oluşur, kalp kan açısından yeterince beslenemez bu durumda kalp sıkışması oluşabilir. Damar tıkanması, kolesterol, tütün kullanma, yüksek tansiyon, obezite, şeker hastalığı kaynaklı olur.

Kalbin elektrik sinyalinde olan bozukluklar

Nabız düşüklüğü veya yüksekliği elektrik sinyalinde bozukluk sorunları yaratır. Bu durumda kalp ritim bozukluğu, kalp sıkışıklığı oluşur. Elektrolit ve hormon dengesizliği, ilaçların yan etkisi, zehirli madde kullanmak, uyuşturucu kullanmak kaynaklı oluşabilir.

Kardiyomiyopati

Kalp kasları zayıflar ve kanı yeterince pompalayama bu duruma kardiyomiyopati hastalığı denilir. aşırı alkol almak, kemoterapi görmek, kalp iltihapları, kanser kaynaklı oluşabilir.

Oksijen yetersizliği

Anemi kaynaklı kırmızı kan hücrelerinde olan azalmalar, göğüs ağrısı ile birlikte kalpte sıkışma yaratabilir. Bunun başlıca nedeni, kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasıdır. Oksijen taşınmadığında kalp yeterince oksijen ile beslenemez. KOAH ve Amfizem gibi akciğer hastalıkları, aynı etkiye sahiptir. Çünkü, bu hastalıklarda oksijen yetersizliğinde oluşur.

Ağır yemekler, aşırı sıcak ve soğuk hava, egzersiz eksikliği, duygusal sorunlar, agresif ve sinirli olmak da kalp sıkışması yaratır.

Kalp sıkışması tedavisi

Eğer, şiddetli bir sıkışma hissi oluşursa hemen uzanın ve başınızı havaya kaldırın,

1 aspirin alın, varsa dilaltı hapınızı alın,

Hemen doktorunuza ya da bir yakınınıza haber verin.

Hastaneye gidildiğinde kalp sıkışması kalp kaynaklı oluşmuşsa, kan inceltici ilaçlar, ağızdan oksijen ve damardan serum verilmesi, pıhtılaşma önleyici ilaçlar verilerek hemen tedavi uygulanır.

Ev tedavileri

Bal ve limon suyu

1 bardak ılık suda, iki yemek kaşığı bal karıştırılır. İçine 4 yemek kaşığı limon suyu eklenir. Sabah kalkınca bu karışım içilirse kan damarları temizlenir.

Sarımsak

Günde 25 gr. kadar tüketilen sarımsak, kolesterol ve trigliserid oluşmasını, kalp sıkışmasını engeller.

Stresten uzak ve sakin yaşam, kalp sıkışmasının önüne geçer.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor