Kabızlık yapan yiyecekler hangileridir?

Kabızlığa neden olan yiyecekler: Kabızlık yaşayan birçok kişi beslenme konusundaki yanlışlıklarından dolayı bu sorunla karşılaşmaktadırlar. İşlenmiş hazır gıdaların tüketilmesi, yeterli sıvı alınmaması ve lifli gıdaların tüketilmemesi de kabızlığa yol açmaktadır. Yazımızda, kabızlığa neden olan yiyecekler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Kişinin bağırsak hareketlerinde düzensizlik varsa boşaltılması sorun olabilmektedir. Zamanla kolon kısmında biriken dışkı, kolonun gerilmesine ve bağırsak hareketlerinin daha da zorlaşmasına neden olmaktadır. Kronik kabızlık durumunda cerrahi müdahale yapma ihtimali de oluşabilmektedir.

Beslenme dışında bazı sebepler de kabızlığa yol açabilmektedir. Ancak bunlardan önce kabızlığa neden olan yiyeceklerin neler olduğunu bilmek ve bunları tüketmek kabızlık riskini düşürebilir.

İşlenmiş hazır gıdalar:

Bir gıdanın doğal yapısını değiştirecek tarzda işleme tabi tutulması ile ortaya çıkan gıda, işlenmiş gıda veya işlenmiş yiyecek olarak adlandırılmaktadır. Lif oranı az olan bu tür işlenmiş gıdaların kabızlık yapma riski vardır. Bununla birlikte kabızlık varken bu yiyeceklerin tüketilmemesinde fayda vardır. İşlenmiş gıdalara örnek verecek olursak; Makarna, ekmek, pizza, cips, bisküvi, patates kızartması, çörek, kurabiye, kek, kraker, pasta, çikolata, unlu mamuller, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri, konserveler, hazır soslar ve dondurulmuş gıdalar.

Günümüzde işlenmemiş doğal gıdaları tüketebilmek oldukça zorlu bir uğraştır. Taze sebze ve meyveler ile organik yiyeceklerle düzenlenmiş bir beslenme programı takip edilmesi kabızlık probleminizin çözülmesini sağladığı gibi, genel sağlığınıza da çok fayda sağlayacaktır.

Et ve yumurta:

Her gıdanın sağladığı etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Fakat et ve yumurta pek çok kişide kabızlığa neden olan gıdalardandır. Yemeklerde lif yönünden zengin sebze ve meyveler ile bakliyat tüketmiyorsanız, et ve yumurta ağırlıklı bir beslenme yapıyorsanız kabızlık riski artacaktır. Kırmızı et, içerdiği yüksek yağ oranı nedeniyle sindirilmesi zorlaşabilmekte, demir içeriğinden dolayı da kabızlık riskini arttırabilmektedir. Kırmızı eti, yanında bol yeşillikli bir salata ile tüketmeye özen gösterin.

Süt ve süt ürünleri:

Peynir, yoğurt, dondurma, süt ve süt ürünlerinin aşırı şekilde tüketilmesi halinde de kabızlık gelişebilmektedir. Özellikle çocuklarda daha sık kabızlığa neden olabilmektedir. Yetişkinlerde peynir en başta gelen kabızlık nedenlerinden biridir.

Çikolata, muz ve kafein:

Çikolata; içeriğindeki yağ oranı yüksektir ve huzursuz bağırsak sendromu bulunanlarda kabızlığa yol açabilmektedir.

Muz; Eğer çok olgunlaşmış bir muz ise kabızlığa iyi gelebilir, ancak henüz daha olgunlaşmamış olan bir muz sindirimi bozabildiği gibi, mevcut kabızlığı daha da kötüleştirebilir. Ayrıca bağırsaklardaki suyu da azaltabilir ve kabızlık daha kötü bir hale gelebilir.

Kafein; Bağırsakları harekete geçiren kafein, bununla birlikte vücudun su kaybı yaşamasına da yol açar. Vücudun susuz kalması nedeniyle eğer kahve ve siyah çay gibi içecekler içilirse daha da kötü bir kabızlık meydana gelebilir.

Kabızlık ve beslenme:

Kabızlığa neden olan yiyeceklerin bütünüyle hayatınızdan çıkarılması çok zordur. Fakat yine de öğünlerinizde mümkün olduğunca mevsim sebzeleri ve meyvelerine yer verebilirsiniz. Ayrıca bakliyat, kuru kayısı ve kuru erik gibi besinler de kabızlık riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kabızlıkta en önemli noktaların başında bol su içilmesidir. Bununla birlikte lif yönünden zengin besinler tüketilmeli ve bu liflerin bağırsaklarınızı iyi çalıştırmasını sağlamak için de bol miktarda su içilmesi önerilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 3,33 out of 5)
Loading...

Leave a Reply