Kabızlığa neden olan yiyecekler

Kabızlığa neden olan yiyecekler: Beslenmede yapılan hatalar bize kabızlık olarak geri dönmektedir. Kabızlıktan kurtulmak için beslenme düzenine dikkat etmek ve sağlıklı yiyecekleri tüketmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir.  İşlenmiş ve hazır gıda tüketmek, sıvı alımına dikkat etmemek, lifli gıdaları beslenmemize katmamak kabızlığa neden olmaktadır. İşte, kabızlığa neden olan yiyecekler;

İşlenmiş gıdalar:

İşlenmiş gıdalar, uzun raf ömrü kazanmak ve lezzetli olması için pek çok katkı maddesi içerir. Üstelik bol tuz bulunur ve şeker oranları yüksektir. Lif içerikleri de düşük olduğundan kabızlığa neden olurlar. Ekmek, makarna, beyaz pirinç, pizza, cips, patates kızartması, bisküvi, kahvaltılık gevrek, kek, çikolata, pasta ve unlu mamuller, salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş etler, konserve yiyecekler, dondurulmuş gıdalar ve hazır soslar bunlara en iyi örneklerdir.

Et ve yumurta:

Et ve yumurta pek çok kişide kabızlığa neden olmaktadır. Lifli sebze, meyve ve bakliyatların yerine bol et yeniliyorsa kabızlık riski yüksektir. Yağ oranı da yüksek olan et, sindirimi zor bir gıdadır. Kırmızı et haftada 2-3 defa bol salata ile tüketilmelidir.

Süt ve süt ürünleri:

Süt ve sütten yapılan ürünler, çok fazla tüketildiğinde kabızlığa neden olabilir. Peynir kabızlık yapan ürünlerin başında gelir. Fakat bu durum kişiden kişiye değişir.

Çikolata, kafein ve muz:

Çikolatanın içerisinde yağ oranı yüksek olduğundan, huzursuz bağırsak sendromu olanlarda kabızlığa neden olur. Kafein, vücudun su kaybetmesine neden olur. Vücut susuz kaldığında kabız olur. Çay, kahveyi çok fazla tüketenlerde kabızlık oluşur. Muz, eğer olmamışsa kabızlığı arttırır. Ayrıca bağırsaklarda olan suyu da çekebilir.

Kabızlıkta beslenme nasıl olmalıdır?

Kabızlığın yaşanmaması için bol sebze ve meyve yemek, aynı zamanda fast food ürünlerinden uzak durmak gereklidir. Kuru erik, kuru kayısı ve bakliyat kabızlığa iyi gelmektedir. Kabızlık yapan yiyeceklerden biraz uzak durmak ve bunları az tüketmek kabızlık için gereklidir.

Yemeklerinizi kesinlikle kendiniz evinizde yapın. Evde yapılan yemekler, taze sebze ve bakliyatlardan yapılacağı, içine az tuz ve şeker koyulacağı için çok daha sağlıklıdır.

Kabızlığa yakalanmamak için bol su içmek gereklidir. Bol su içmek, bağırsakların rahat çalışmasını ve rahat dışkılamayı sağlar. Günde en az 8 bardak su mutlaka içilmelidir.

Mutlaka egzersiz yapılmalıdır. En azından, günde 30 dakika kadar hafif yürüyüşler yapılması faydalı olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply