İşlenmiş gıda nedir zararları nelerdir?


işlenmiş gıdalar

İşlenmiş gıda nedir, İşlenmiş gıdanın zararları nelerdir?

İşlenmiş gıdalar, çabuk hızlı hazırlanan ve içeriği değiştirilen gıdalardır. Bugün marketlerde sıklıkla karşımıza çıkarlar. Fast food ürünleri, şarküteri ürünleri gibi yüzlerce çeşidi vardır. İşlenmiş gıdalarda şeker, tuz ve yağ oranları çok yüksektir. İşlenmiş gıdalarda raf ömrünün uzaması için pek çok katkı maddesi eklenmektedir. İşte, bu nedenle ciddi hastalıklara neden olurlar. Üstelik içine katılan bazı maddeler sayesinde kafein, sigara gibi, bağımlılık yaparlar.


İşlenmiş gıdaların zararları

İşlenmiş gıdalar bağımlılık yapıyor


Doğal gıdalar içinde bulunan karbonhidrat, yağ, lif ve proteinler işlenmiş gıdalarda değişime uğrar. Bazen bu maddeler çıkarılarak, katkı maddesi ya da yoğunlaştırılmış forma dönüştürülür. Sindirim sistemimiz bu nedenle değişime uğrayabilir. İşlenmiş gıdaların içine koyulan bazı katkı maddeleri, beyinde olan zevk merkezini uyardığından alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yaratır. Bu ürünler size yerken çok fazla zevk verdiğinden tekrar tekrar yeme ihtiyacı hissedersiniz.

İşlenmiş gıdalar obeziteye neden olur

İşlenmiş gıdalarda kullanılan mısır şurubu, katkı maddeleri ve yüksek yağ ile tuz obeziteye neden olmaktadır. Özellikle işlenmiş gıdalar ile beslenen ülkelerde (örn. Amerika ve Avustralya) gibi obezite oranları yüksektir.

İşlenmiş gıdalarda ürünleri bir arada tüketmek hastalıklara neden olur

Hamburger ya da Cheeseburger, pizza gibi içinde et, peynir ve tahıl olan ürünleri bir arada tüketmek sindirim sisteminde hasar yaratmaktadır.

İşlenmiş gıdalar vücudumuzda yararlı bakterilerin ölmesine neden olur

Vücudumuzda yaşayan binlerce yararlı bakteri vardır. Yararlı bakteriler, işlenmiş gıdaların yenilmesi ile yok olurlar. Bu durumda salgıladıkları pek çok enzim yok olduğundan bağışıklık sistemi yeterince çalışmaz.

İşlenmiş gıdalar ruh sağlığını bozar

İşlenmiş gıdalar genelde gıdanın en kötü ve artıklarından üretilir. Bu nedenle, içinde olan bazı katkılar ve doymamış yağlar sinir sistemine ve hormonlara zarar vererek ruh sağlığını bozarlar.

Ayaküstü yenilen işlenmiş gıdalar

Ayaküstü ve hızlı yenildiklerinden kilo alma problemleri yaratırlar. Çünkü, sağlıklı gıda yemek için vakti olmadığını düşünen bir dönemde yaşamaktayız.

İşlenmiş gıdalarda olan etiketler tüketiciyi yanıltır

Ligth ürün denilen ürünlerin etiketlerinde sıfır şeker yazar. Aslında, yüksek oranda mısır şurubu içeren bu ürünler vücudumuzda şekerin yarattığından daha büyük tahribata neden olurlar. Bu etiketlerde genetiği değiştirilmiş ve MSG oranları gizlenmektedir.

İşlenmiş et ürünlerinde kanser riski artar

İşlenmiş et ürünleri şarküteri ürünleridir. Salam, sosis,sucuk, pastırma gibi ürünler kanser oluşumunu tetikler.

İşlenmiş gıdaların raf ömrü uzatılır

Raf ömrünün uzaması için bu gıdalara çeşitli katkı maddeleri eklenir. Fakat, bu katkılar insan ömrünü kısaltmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor