Çavdar ekmeği nedir, Çavdar ekmeğinin faydaları nelerdir


çavdar ekmeği

Çavdar ekmeği belki de sindirimimiz için en değerli ekmek türüdür. Faydaları saymakla bitmeyen çavdarın,  tahıllar içinde olan önemini hepimiz biliyoruz. Kökeni orta çağ’a kadar dayanan çavdar ekmeği, çavdarın öğütülmesi ile yapılır. Çavdar unundan yapılan ekmek, lif, kepek, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, B1, folik asit ve antioksidanlarca çok zengindir.

Çavdar ekmeğinin faydaları

Çavdar süper ve yenilmesi gereken besinler arasında gösterilmektedir. 100gr. kadar çavdar, 2.5 gr. kadar lif içermektedir. Çavdarlı ekmek yenildiğinde çok daha fazla tükürük üretimi oluşur diş ve diş etlerinde temizlikte yapılır.


Gıdalarla aldığımız lifler, direk olarak sindirim sistemine geçer. Çavdar, buğday ve yulaf çok daha fazla lif içerir, üstelik bol su içildiğinde hacmi artar. Çavdar diğer tahıllara göre, ince bağırsaktan daha hızlı geçer. Bu şekilde metabolizma düzene girer. Bu nedenle doktorlar günde 4 dilim çavdarlı ekmek tavsiye eder.

Çavdar ekmeği, bağırsaklarda diğer yemeklerden gelen yağ, protein ile birleşir. Çavdar içinde bulunan nişastanın bağırsaklarda enzimler tarafından parçalanması ile kalori harcaması artmaktadır. Bu nedenle çavdar zayıflamaya yardımcıdır. Vücudun yağ depolarını azaltır.


Yüksek lif, pankreasta insülin üretimini azaltır. 1 dilim çavdar ekmeği, arabinoksilan içerir. Bu madde, tokluk kan şekerinin yükselmesini önlemektedir. Çavdarın bol yenilmesi, kalori yakılmasına insülini düşürerek fayda sağlar. Çavdar içerisinde bulunan lignan isimli kimyasal, mide ve bğırsaklarda tokluk uyarısı sağlar. Zayıflamak isteyenlere bu nedenle, çavdar ekmeği ve 1-2 kaşık çavdar kepeği yenilmesi önerilir.

Çavdar yenildikten hemen sonra, bağırsaklarda safra asidini arttırır. Kolesterol seviyesi, safra asitlerine bağlanır ve hızla vücuttan atar. Yapılan araştırmalarda çavdarın, yulaftan çok daha etkili kolesterol düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

Çavdarı besin değeri

Çavdar içerisinde, lif, protein, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, mangan, B1 vitamini, folik asit, tiamin, niasin ve antioksidanlarca zengindir. Kötü kolesterolü düşürmek, kalp hastalıklarına karşı korunmak, kanser ve diyabeti önlemek için bu nedenle çavdar yenilmelidir.

Çavdar ekmeği, sindirim için çok faydalıdır. Özellikle, yağın karın bölgesinde yoğunlaşmasına engel olarak, çavdar bizi kalp ve damar hastalıkları ile diyabetten korur. Zengin lif oranı ile kiloyu dengede tutar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor