Günde kaç litre su içmeliyiz?

günde kaç litre su içmeli

Günde kaç litre su içmeli? Her gün ne kadar su içmeliyiz, günlük içilmesi gereken su miktarı ne kadar işte detaylar. Vücudumuz terlemeden dolayı birçok mineral kaybetmektedir. Enerji elde etmek için bol miktarda sıvı tüketmemiz gerekmektedir. Çok miktarda enerji sarf eden kişilerin en çok dikkat ettiği konu bolca su ya da sıvı almaktır.

Yaz mevsiminde her zamankinden çok daha fazla terleme olur ve kişinin su ihtiyacı daha da artar. Yaşanan terleme nedeniyle vücuttan birçok değerli mineral de dışarı atılır. Sıvı kaybının takviye edilmemesi durumunda konsantrasyon eksikliği, kaslarda kramplar, mide bulantısı ve yorgunluk yaşanır. Sıvı tüketiminde zamanlama da oldukça önemlidir. Çünkü, sıvı alımının zamanına göre enerjinin artması ya da azalması yaşanabilir.

Kaç litre su içilmelidir?

Normal şartlarda günde 1,5-2 litre kadar su tüketmek yeterlidir.

Düzenli spor yapanlar günde 2,5-3 litre, günde en az 2 saat spor yapanlar ise günde 3-4 litre su içmelidir.

Spora başlamadan yaklaşık yarım saat kadar evvelden en çok yarım litre sıvı alınması gerekmektedir. Spor sırasında ise, 1 saatten daha uzun süre aktif olanlar molalarda 0,5-1 litre arasında su ya da başka sıvı almalıdırlar. Spor sonrasında özellikle sıkı spor yapanların kaybettiği gücü geri kazanmaları şarttır. En az 1 litre su ya da başka bir sıvı yavaş yavaş tüketilmelidir.

Spor yapanların sıvı alımlarında çok özen göstermeleri gerekmektedir. Her türlü içecek ne yazık ki sağlıklı değil. Özellikle buz gibi soğtulmuş içecekler mideyi ve bağırsakları sıkıntıya sokar ve enerjiyi azaltır. Kafeinli, şekerli ya da alkol içeren içecekler spor esnasında kesinlikle içilmemelidir. Çünkü bu tür içecekler kişinin susuzluğunu arttırmaktadır. Her türlü meyve suyu da mide de uzun süre kaldığından susuzluğun giderilmesinde yardımcı değildir. Spor yaparken süt ve sütlü içeceklerin tüketilmesi de tavsiye edilmez. Çünkü bu tür içeceklerdeki protein ve yağ kişinin bu sıvıları sindirmesini güçleştirmektedir.

Enerji sağlamak için en ideal enerji içecekleri:

Enerji ve susuzluk için en gözde içecek su‘dur. Tüketeceğiniz su şişesinde yer alan kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum değerleri de önemlidir.

Elma suyu ile soda karışımı, hem lezzetli hem de serinleten bol vitaminli bir enerji içeceği görevi görmektedir. Elma suyu ve soda karışımında karışım oranı 1:3’tür. Elma suyu az soda boldur. Elma yerine portakal ya da multivitamin meyve suyu da olabilir.

Enerji sağlamak için soğuk meyve ya da bitki çayları da tüketilebilir. Bu içecekleri tatlandırmak amacıyla bal ekleyebilirsiniz. Spordan önce ballı bir yeşil çayı soğutun ve sonrasında için.

Hazır sunulan enerji içecekleri genellikle profesyonel sporcuların tercihi olmaktadır. Bu içeceklerde bolca vitamin ve mineral yer almaktadır. Bu tür enerji içeceklerini günde minimum 3 saat ağır spor yapanların tüketmesi daha doğrudur.

Enerji kazanmak isteyenlerin en başta gelen tercihlerinden biri de ayrandır. Hem düşük kalorili hem de potasyum ve kalsiyum bakımından zengin bir içecektir.

Leave a Reply