Hangi Vitamin Hangi Yiyecekte Bulunur


Hangi vitamin hangi yiyecekte bulunur, Sağlıklı yaşamın formülü

Hangi hangi yiyecekte bulunur: Pazardan veya marketlerden satın aldığınız meyve ve sebzelerin sağlığınıza nasıl katkılar sağladığının farkında mısınız? Hangi yiyecekte hangi var, Bu yiyecekleri tükettiğinizde hangi vitaminleri aldığınızı biliyor musunuz? Peki, hangi vitamin hangi yiyecekte bulunur? İşte sağlıklı yaşamın formülü;

Meyveler:

1- Elmada hangi vitaminler var


Elmanın içeriğinde C ve E vitaminleri, pektin, flovonoid ve folik asit bulunmaktadır. Kolesterol düşürücü bir etkiye sahip olan elma, posa bakımından zengindir ve bağırsak sistemine fayda sağlar. Kan şekerinin kontrolünü sağladığı gibi, vücudun direncini arttırarak kas ve eklem ağrılarını azaltır.

2- Armut 


Kalsiyum, fosfor ve potasyum yönünden zengin bir meyve olan armut, kalp kaslarının çalışmasını düzenler. Tansiyonu dengeleyen bu meyve posa bakımından da zengin olduğu için bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır.

3- Kiraz:

C vitamini, fosfor ve kalsiyum içermektedir. Vücuttaki su dengesini sağladığı gibi, idrar söktürücü özelliğinin yanında diş çürümelerini de önlemeye yardım eder.

4- Dut:

İdrar söktürücü özelliği bulunan dut bağırsakları çalıştırmaya yardımcıdır. Bol lif içermesinin yanı sıra B ve C vitaminleri ile kalsiyum içermektedir.

5- Malta eriği ( Yeni Dünya ):

A vitamini yönünden zengin olan Malta eriği, görme ve büyüme için oldukça faydalıdır.

6- Erik:

İçeriğinde A ve C vitamini bulunan erik kalsiyum yönünden de zengin bir meyvedir. Vücut direncini arttırmasının yanında bağırsakları da çalıştırmaktadır.

7- Üzüm:

C vitamini ve potasyum zengini bir meyvedir. Vücutta savunma sistemini güçlendirmekte ve sindirime fayda sağlamaktadır.

8- İncir:

Oldukça zengin magnezyum, fosfor ve kalsiyum içermektedir. Bol posa içeren incir sindirime de yardım etmekte, diş ve kemik sağlığına fayda sağlamaktadır.

9- Hindiba:

A, C ve E vitaminleri ile potasyum ve folik asit içeriği de bulunmaktadır. İçeriğindeki demir sayesinde de kansızlığa karşı iyi gelmektedir. Yüksek miktarda lif içeren hindiba bağırsakları çalıştırmakta, idrar söktürmekte ve toksinleri atmaya katkı sağlamaktadır. Ayrıca iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır.

10- Karpuz:

İçeriğinde A ve C vitaminleri ile birlikte potasyum ve fosfor bulunur. Böbreklerde oluşan kum ve taş atımına katkı sağlar. Sıvı ihtiyacını karşılayan bir meyvedir ve toksin atıcı özelliği de bulunur.

11- Ananas:

A ve C vitaminleri ile demir, potasyum ve fosfor içermektedir. Toksinlerin atılmasını sağlayan ve zindelik veren ananas, bağırsakların düzgün çalışmasını sağladığı gibi, cilt sağlığı yönünden de etkilidir.

12- Kavun:

A vitamini yönünden zengindir. Potasyum ve folik asit içerir. Bağırsakların çalışmasında ve damar tıkanıklığına karşı etki sağlar. Ayrıca göz sağlığı için de faydalıdır.

13- Avokado:

A ve E vitamini içeren avokado potasyum ve magnezyum minerallerini de barındırır. Lif oranı yüksek olan meyve kabızlığa iyi gelmekte, kalın bağırsak ve hemoroide de fayda sağlamaktadır. Ayrıca yüksek tansiyonu da düşürücü etkiye sahiptir.

14- Ayva:

A, B ve C vitamini yönünden zengindir. İshale karşı koruma etkisi sağlar ve mideyi rahatlatır. Aynı zamanda cilt sağlığı için de önemlidir.

15- Kayısı:

İçeriğinde A, b ve C vitaminleri bulunan kayısı, bağışıklık sistemine olan faydasının yanında cilt ve göz sağlığına da iyi gelmektedir. Kansızlığa karşı etki sağlayan kayısı, kemik gelişimine katkı yapmakta ve kas sinir sistemini güçlendirmektedir.

16- Muz:

İçeriğinde bol miktarda B6 vitamini ve potasyum bulunmaktadır. Elektrolit dengesini de sağlayan muz, hücre yenilenmesiyle birlikte bağışıklığı da güçlendirmektedir.

17- Vişne:

A vitamini ve potasyum içermektedir. Mide ve karaciğere pozitif fayda sağlayan vişnenin idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

18- Ahududu:

A, C ve E vitaminleri ile birlikte folik asit de içermektedir. Hem iştah açıcı hem de idrar söktürücüdür. Bunlara ilaveten ishali önlemekte, ateşi düşürmekte ve diş sağlığına da iyi gelmektedir.

19- Şeftali:

İçeriğinde C vitamini, potasyum ve bolca posa bulunmaktadır. Hazmı kolaylaştırıcı etkisinin yanında, sinir sistemine fayda sağlamakta ve vücudun savunma sistemini güçlendirmektedir.

20- Trabzon Hurması:

A ve C vitamini içeren bu meyve zengin bir potasyum deposudur. İshale karşı koruma sağlamakta, cilt ve göz sağlığına da iyi gelmektedir.

21- Portakal:

C vitamini ve flovanoid yönünden oldukça zengindir. Portakal kansızlığa iyi gelmekte, kolesterolü düşürmekte, kalp ve atardamarı korumaktadır. En önemlisi de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

22- Mandalina:

İçeriğinde bol miktarda A ve C vitamini ile potasyum bulunmaktadır. Vücut direncini arttıran mandalina, yüksek tansiyona iyi gelmekte ve damar sertliğine olumlu etki yapmaktadır.

23- Nar:

C vitamini, potasyum ve demir yönünden zengin bir meyvedir. Çok etkili bir antioksidan olan nar kansere karşı da koruma sağlamaktadır.

24- Greyfurt:

C vitamini, folik asit ve potasyum içermektedir. Hücrelerin yenilenmesi ve büyümelerinde etkili olan greyfurt, çok güçlü bir antioksidandır. Damar sertliğine de iyi gelen bu meyve bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmektedir.

25- Kivi:

Çok önemli bir C vitamini kaynağıdır. Güçlü antioksidan etkisiyle yaşlanmayı geciktirmekte, alerjilere karşı bağışıklığı güçlendirmektedir.

26- Mango:

A ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan mango, cilt ve göz sağlığına fayda sağladığı gibi antioksidan özelliği ile de kansere karşı koruma sağlamaktadır.

27- Çilek:

A, C ve E vitamini ile folik asit bakımından zengin bir meyvedir. İdrar söktürücü olup, cilde iyi gelmektedir. Ayrıca eklem ve kas ağrılarına da faydalıdır.

28- Pepino:

Zengin bir C vitamini kaynağı olan pepino, fosfor ve potasyum yönünden de zengin bir meyvedir. Kemik gelişiminde ve eklem romatizmasında etkili olan bu meyve aynı zamanda hemofili hastalığına karşı da etkilidir.

Sebzeler:

1- Kabak:

C ve K vitamini içeriği olan kabak, kan pıhtılaşmasını düzenlemekte, kemik gelişimini sağlamakta ve böbrek fonksiyonlarına fayda sağlamaktadır.

2- Havuç:

A, B, D ve E vitaminleri içermektedir. Hücre yenilenmesinde, cilt ve kemik sağlığında fayda sağlamaktadır. Ayrıca saçların dökülmesini azaltmakta ve canlanmasını sağlamaktadır.

3- Şalgam:

İçeriğinde C vitamini, magnezyum ve potasyum bulunmaktadır. Bol lifli olması nedeniyle bağırsakları çalıştırmaktadır. Antioksidandır ve kansere karşı koruma sağlar. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir.

4- Salatalık:

A, B ve C vitaminlerinin bolca bulunduğu salatalıkta selenyum ve fosfor da bulunmaktadır. Oldukça güçlü bir antioksidan olup, cildi nemlendirmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan salatalık, sakinleştirici etkisinin yanında bağırsakların çalışmasını da sağlamaktadır.

5- Soya:

İçerisinde yüksek oranda C vitamini, folik asit, demir, doymamış yağ asitleri ve lif bulunmaktadır. Kalp sağlığını koruduğu gibi tansiyona da iyi gelmektedir. Bağırsakları çalıştırır ve kemikleri güçlendirir. Güçlü bir antioksidan olduğu için kansere karşı koruma sağlar.

6- Brokoli:

Koyu yeşil yapraklı bir sebze olan brokolide bolca A, C, D ve E vitaminleri bulunmaktadır. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olup, kolon ve prostat kanseri riskini düşürmektedir. İçeriğindeki demir ve folik asit sayesinde de kansızlığa karşı fayda sağlamaktadır.

7- Kuşburnu:

İçeriğinde bol miktarda A, C, D ve E vitaminleri bulunan kuşburnu güçlü bir antioksidandır. Bağırsakları çalıştıran kuşburnu vücuttaki enfeksiyonlara özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Ayrıca halsizlik ve güçsüzlük şikayetlerini de giderir.

8- Marul:

İçeriğinde A, B ve E vitamini barındırmaktadır. Sinir sistemi için faydalı olduğu kadar, büyüme ve gelişmede de etkilidir. İlaveten saç ve cilt sağlığında da fayda sağlar.

9- Soğan:

A, B ve C vitamini içeren soğan kükürt ve fosfor yönünden de oldukça zengindir. Doğal bir antibiyotik olan bu sebze bronşları açıcı ve bağırsakları çalıştırıcı özelliktedir. Vücudun dayanıklılığını arttırmakta, diş ve kemik sağlığına iyi gelmektedir.

10- Sarımsak:

İçeriğinde A, B, C ve E vitaminleri ile birlikte sakaroz da bulunur. Kireçlenmeye karşı etkilidir ve yaşlanmayı geciktirmektedir. Yüksek tansiyonu dengeler ve doğal bir antibiyotiktir. Damar gelişimine de fayda sağlayan sarımsak ödem söktürücü özelliğe de sahiptir.

11- Kereviz:

Folik asit ve potasyum içeren kerevizde A ve E vitaminleri de bulunmaktadır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Sindirimi kolaylaştırdığı gibi sinir sisteminin yatıştırılmasına da katkı sağlar.

12- Lahana:

A, B ve E vitaminlerini barındıran lahanada folik asit de bulunur. Etkili bir antioksidan olup, hazımsızlık sorunlarında ve mide rahatsızlıklarında oldukça etkilidir.

13- Brüksel lahanası:

B ve C vitaminleri ile birlikte demir ve kalsiyum içermektedir. Kansızlığın yanı sıra kalp sağlığına da iyi gelmektedir. Bağışıklığı güçlendiren ve kas gelişimine katkı sağlayan bir sebzedir. Ayrıca yüksek tansiyonun düşürülmesinde de etkilidir.

14- Pazı:

Folik asit bakımından zengin olan pazıda A ve C vitaminleri de yer almaktadır. Demir yönünden de zengin olan pazı vücudun direncini arttırmakta ve kansızlığa faydalıdır. İçeriğinde bol miktarda posa vardır ve bağırsak rahatsızlıklarında yararlıdır.

15- karnabahar:

C vitamini ve potasyum içerir. Tansiyonun düşürülmesinde ve kalp hastalıklarında oldukça faydalıdır.

16- Yer elması:

İçeriğinde glikoz ve insülin vardır. Bebek emziren annelerin sütünü arttırır. Böbreklerin çalışmasına fayda sağlamakta ve cilde iyi gelmektedir.

17- Pırasa:

İçeriğinde demir, potasyum ve kalsiyum vardır. Bronş açıcı, idrar söktürücü ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliği bulunmaktadır.

18- Patates:

B ve C vitamini ile birlikte potasyum ve fosfor minerallerini de içerir. Hazımsızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. İçeriğinde nişasta olduğundan dolayı kan şekerinin yükselmesine yol açabilmektedir.

19- Enginar:

Bol miktarda posa, kalsiyum, magnezyum, potasyum, A ve C vitaminleri içermektedir. Karaciğer ve safra sağlığına iyi gelmektedir. Böbreklerin çalışmasını, sindirimin kolaylaşmasını ve toksinlerin atılmasını sağlar.

20- Taze fasulye:

İçeriğinde A ve C vitamini ile potasyum ve folik asit vardır. Antioksidan özelliği vardır ve kolesterolün düşmesini sağlar.

21- Bamya:

İyi miktarda A, B ve C vitaminleri barındıran bamya, sindirim sistemine yardımcıdır.

22- Börülce:

A vitamini ile birlikte kalsiyum, potasyum ve bolca posa içermektedir. Tansiyonla birlikte kolesterolün düşürülmesine de katkı sağlamaktadır. Kansere karşı da koruyucudur.

23- Ispanak:

Magnezyum ve çinko yönünden zengindir. B ve C vitaminlerini de barındırır. Sinir sistemine, cilt ve göz sağlığına, gelişim ve büyümeye oldukça fayda sağlar.

24- Mısır:

A, B ve C vitaminleriyle beraber protein yönünden de zengin bir besindir. Kolesterol ve damar sertliğinde faydalıdır. İdrar söktürücü özelliği olan mısır, böbreklerin çalışmasına da iyi gelmektedir.

25- Domates:

A ve B vitaminlerini, potasyum, magnezyum ve folik asit de içermektedir. Bağışıklığın güçlendirilmesi, hücre yenilenmesi, kas ve kemik gelişiminde önemli etkilere sahiptir.

26- Patlıcan:

A, C, B1 ve B2 vitaminlerini içermektedir. Sinir sistemine, cilt sağlığına ve bağışıklığa yararlı bir sebzedir.

27- Yeşil biber:

Güçlü bir antioksidan olan yeşil biber C vitamini açısından da çok zengin bir sebzedir.

28- Limon:

İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunur. Güçlü bir antioksidan olan limon iskorbüt hastalığında etkilidir. İdrar söktürücü özelliği olan limonun idrar yolu iltihaplarına da faydası vardır.

29- Maydanoz:

C vitamini açısından çok zengindir. İçeriğinde A ve E vitaminleri ile birlikte folik asit bulunmaktadır. Büyümeye, diş ve kemik sağlığı ile birlikte gelişime de etkisi yüksektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor