Doğum kilolarından nasıl kurtuluruz


doğum sonrası kilo vermek

Doğum kilolarından nasıl kurtuluruz

Hamilelik döneminde oluşan kilolardan nasıl kurtuluruz, doğumdan sonra yolları. Doğum sonrası anneleri en fazla yıpratan konu kilolardır. Aslında doğum yapılır yapılmaz anne adayı yaklaşık 3-5 kilogramı hemen verir. Bu çocuğun kendisi ve eşidir. Zamanla, düzenli emzirme ile de kilo verilir. Değişen hormonlar ile birlikte doğum sonrası kadın vücudu kendini normal haline getirmeye çalışır. İşte, doğum sonrası kilo verme;

Doğum sonrası anne adaylarına emzirme yapıldığı için diyet önerilmez. Fakat, fazla yemek süt yapar düşüncesi tamamen yanlıştır. Dengeli beslenme ile hem süt fazla gelir hem de kilolar rahatlıkla verilir.


Doğum sonrası kilo vermek için

Süt fazlalaşsın diye fazla yemek yemek zorunda değilsiniz. Sütü arttıran en önemli etken sudur. Günde 1.5-2 litre kadar süt içmek sütün artmasını sağlar. Dengeli beslenme yaparak hem kilo verilir hem de süt arttırılır.

Doğum sonrası şekerli gıda yemekten kendinizi uzak tutun. Şekerli gıdalar hem sütün kalitesini bozacak hem de yağ olarak karın bölgenizde toplanacaktır. Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. Marketlerde satılan hazır gıdalarda hem fazla yağ hem de tuz, şeker vardır.


Ana öğünler dışında mutlaka ara öğünleri arttırın. Bu şekilde ara öğünlerde kuru yemiş, yoğurt, meyve gibi gıdalar yiyerek hem sağlıklı hem de acıkmadan günü geçirin. Bu durumda hem kilo verecek hem de sütün kalitesini arttıracaksınız.

Sebze ve meyve ağırlıklı yemek yemeye gayret gösterin. İçinde bol su olan ve sıcak olan yemekler daha doyurucudur. Yemeklerden önce çorba içmek ve yemek arasında sıcak çay sizi rahatlatacaktır.

Karnınız acıktığında hemen bir şeyler yemeyin. Bunun yerine hemen 1 bardak ılık su için. Bazen acıktığımızı zannettiğimizde aslında susamış oluruz. Su içtikten sonra acıkmanız geçerse susamışsınızdır.

Çok sevdiğiniz fakat kalorisi yüksek olan gıdalardan hemen vazgeçmeyin. Pizza seviyorsanız mutlaka sebzeli pizzalar tercih edin. Makarna seviyorsanız kepekli olanı deneyin.

Peynir, süt ve yoğurt tokluk hissi yarattığı gibi, kilo vermeye yardımcıdır. Ayrıca sütün kalsiyum oranını arttırır. Bu nedenle günde 3 bardak süt, 2 kase yoğurt ve peynir yiyin.

Tüm bunlara rağmen, kilo veremiyorsanız mutlaka doktora gözükün. Ayrıca tüm bunlar yanında günde 30 dakika kadar yürüyüş yapmak, kilo vermeye yardımcıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor