Tatlandırıcı nedir, tatlandırıcılar zararlı mıdır?

Tatlandırıcı nedir? , sakarin, K ve sükraloz – tatlandırıcılar zararlı mıdır: Tatlandırıcılar, kilo vermek isteyen ya da şeker hastalığı olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Tatları şeker ile aynıdır ve ondan çok daha tatlıdır. Tatlandırıcılar hakkında, piyasada kanser yaptığı ve zararlı olduğu konusunda pek çok söylenti vardır. Yapılan araştırmalarda bu konuda bir veri henüz elde edilememiştir.

Aspartam nedir

Aspartam, 2 aminoasit ile fenilalanin birleşimi ile oluşur. Sofra şekerinden yaklaşık 200 kat daha tatlıdır. 1965 yılında bulunan aspartam, aminoasitlerin protein yaptığı sırada bulunmuştur. Bu esnada aspartik asit ve fenilalanin bir araya getirilerek, şeker hissi veren aspartam oluşmuştur. Aspartam, fenilalanin içermesi nedeni ile PKU hastası olan kişilerde zararlıdır. Bu hastalık genetiktir ve vücutları fenilalanini kullanamaz. Bu nedenle, bu hastalar etiket okuma alışkanlığı edinmelidir. Aspartam, ısınma ile yapısında değişimler geçirmez. Rahatlıkla pişirilme yapılabilir. Pudingler, jelatinler, dondurulmuş tatlılar, toz içecekler, naneli şekerler ve sakızlarda bulunmaktadır.

Sakarin nedir

Üzümde olan doğal bir maddeden üretilen sakarin, yaklaşık 100 yıldır kullanılmaktadır. 1879 yılında bulunmuştur ve kalorisi yoktur. Sofra şekerinden 300 kat daha şekerlidir. Vücut sakarini parçalayamaz ve alındıktan sonra idrar ile dışarı atılır. Enerji de sağlamaz. Isıtıldığında tadında ve şeklinde değişim olmadığından rahatlıkla pişirilebilir.

Asesulfam K nedir

1967 yılında bulunmuştur. Beyaz renkte, kokusuz ve kristal yapıda olan bir tatlandırıcıdır. Kalorisi yoktur, idrarda değişim yaratmaz ve şekerden 200 kez daha tatlıdır. Isıtıldığında, tadında bir değişim oluşmadığından pişirilmede rahatlıkla kullanılır.

Sukraloz nedir

1991 yılında Kanadada bulunmuştur. Sukraloz en yeni bulunan tatlandırıcıdır. Klorlama ile şekerden üretilir. Şekerden 600 kat daha tatlıdır. Isıya dayanıklı ve metalik tat bırakmayan bir yapıdadır. Tadı şekere en yakın olan tatlandırıcı olarak bilinmektedir.

Tatlandırıcılar zararlı mıdır?

Sağlık açısından, yaklaşık 40 yıldır yapay tatlandırıcılar üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Araştırmaların hiçbirinde sağlığa zararlı bir olguya rastlanmamıştır. Enerji içerikleri düşük olduğundan kilo vermeye yardımcıdırlar.  Diyabet hastaları, kan şekeri etkilenmeden rahatlıkla tatlandırıcı kullanabilirler. Şeker hastalığında en büyük zorluk şekerli gıdalardan uzak kalmak olduğundan, yapay tatlandırıcılar doktor tarafından da önerilmektedir. Çocukların da kullanımında güvenilirdir. Fakat çocuklar büyüme için yüksek enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, çocuklarda beslenme düzeni ile birlikte, yapay tatlandırıcı özenli ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply