İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler

İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler 1

Eklemlerde, kaslarda ve bağ dokuda iltihap yaratan romatizma hastalığına iltihaplı romatizma denilir. Kronik bir rahatsızlıktır. Aslında bağışıklık sistemi ile ilgili bir romatizma türü olarak kabul edilir. En sık rastlanılan türleri, romatoid artrit, gut, lupus ve behçet hastalığıdır.

İltihaplı romatizma belirtileri nelerdir?

Sabah kalktığınızda eklemlerde tutukluk, 1-2 saat içinde açılma olması, eklemlerde şiddetli ağrı, eklemlerde şişlik, kızarıklık ve sıcaklık, bitkin olma, iştahsız olma, nedensiz kilo verme, yüksek ateş, cilt altında eklemlerin alt kısmında yumru olması, iltihap bölgesinde şekil bozukluğu, gözlerde kızarıklık, ağrı, ishal ve uzun süren karın ağrısı iltihaplı romatizma belirtisidir.

İltihaplı romatizma neden olur?

İltihaplı romatizma genelde genlerle geçen bir hastalıktır. Ailede birinci derece yakınınızda iltihaplı romatizma varsa, sizde de çıkma olasılığı yüksektir. Bu nedenle, mutlaka doktora gitmek gereklidir.

Yapılan araştırmalarda, sigara içenlerde iltihaplı romatizma çok daha fazla görünmektedir.

Fazla miktarda asitli gıda tüketenlerde, yeterince sebze ve meyve tüketmeyenlerde iltihaplı romatizma riski artar. Dengesiz beslenme iltihaplı romatizmayı tetiklemektedir.

Hormonlarda olan değişimler, iltihaplı romatizma oluşmasına neden olur. Menopoz, regl dönemleri, hamilelik ve doğum sonrası hormonlarda ani değişimler olabilir. Bu nedenle, iltihaplı romatizma ortaya çıkabilir.

Vücutta oluşan bakteri, maya ve parazitler iltihaplar oluşturur. Bu iltihaplar kendini romatizmaya çevirebilir.

İltihaplı romatizma tedavisi nasıl yapılır?

İltihaplı romatizma tedavisinde ana amaç, iltihabın engellenmesidir. Bunun için iltihap kurutan ilaçlar kullanılır. İbupren, ketoprofen, naproksen, prednizon vs. ilaçlar kullanılır. Çok nadir olarak hayatı engelleyen bazı kusurlara neden açtıysa cerrahi uygulama yapılabilir.

İltihaplı romatizmaya ne iyi gelir?

Soğuk kompres; İltihaplı olan kısma, soğuk buz ile 5 dakikalık kompres yapmak ağrıyı yavaşlatır.

Balık yağı; Yapılan araştırmalar, balık yağının eklemlerde yarattığı ağrıyı ve sertliği aldığı ortaya çıkmıştır. Omega3 yağ asitleri iltihap yok edici özelliğe sahiptir. Günde 2 defa, 2.6 mg. kadar balık yağı hapı kullanılmalıdır.

Zerdeçal; Kurcumin isimli kimyasal, zerdeçalda bol miktarda bulunur. Bu madde iltihap gidericidir. 4 su bardağı suya 1 yemek kaşığı zerdeçal eklenir ve 10 dk. Kaynatılır. Soğuyunca 1-2 defa içilir.

Düzenli egzersiz; Egzersizi düzenli yapmak, iltihaplı romatizmayı yavaşlatır ve rahatlatır.

Sarımsak; Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, iltihap tedavisinde etkilidir. 1-2 diş sarımsağı ufak doğrayıp bol su ile yutmak, iltihaplı romatizmaya iyi gelir.

Elma sirkesi; Kalsiyum, manganez, potasyum ve fosfor açısından zengin olan elma sirkesi, iltihaplı romatizmaya iyi gelir. 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı bal, yarım su bardağı su ile karışır. Günde 1 defa içilir. İltihaplı eklemlere rahatlıkla elma sirkesi sürülebilir.

Zencefil; Şişlik ve iltihabın giderilmesi için kullanılır. İltihaplı bölgeye rahatlıkla zencefil yağı sürülür ve çok da etkilidir. Günde 2-3 bardak zencefil çayı içmek çok faydalıdır.

Epsom tuzu; İltihaplı romatizmanın ağrı ve şişmenin engellenmesi için kullanılır. Ph dengesini sağladığından ağrıyı alır. Ilık su ile dolu bir küvete 2 bardak epsom tuzu koyulur ve banyoda yarım saat beklenir.

İltihaplı romatizmaya bitkisel çözüm

İçine 25 adet kiraz sapı koyulan 2 su bardağı su kaynatılır. Üzerine yeşil ısırgan atılır ve 3 dakika kadar demlenilir. 5 dakika sonra ocağın altı kapatılır ve süzülür. Çayın yarısı sabah kahvaltısı sonrası, diğer kalan kısmı öğlen yemeği öncesi içilir.

Akşamları karabaş otu çayı 1 ay boyunca içilir. Bu iki yöntem de iltihaplı romatizma tedavisinde kullanılır.

Bu yazı mavikadin.com kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

2 Comments

  1. YAŞAR DÖRTKÖŞE 9 Mart 2018
  2. YAŞAR DÖRTKÖŞE 9 Mart 2018

Leave a Reply