Hızlı ve sağlıklı kilo almak için 10 yiyecek

Hızlı ve sağlıklı kilo almak için 10 yiyecek 1

Nasıl ki kilo almak bir sorunsa, kilo alamamak ve zayıf olmak da aynı şekilde sorundur. Çünkü kilolu olmak gibi, çok zayıf olmak da çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Aşırı zayıflık, yeme bozuklukları sayesinde oluşabildiği gibi, çok hızlı çalışan metabolizma, tiroid problemleri ve şeker hastalığı kaynaklı da oluşabiliyor.

Zayıflık hangi hastalıklara neden olmaktadır?

Organlarda hasar oluşması, kalp ritm sorunları, saçlarda incelme ve dökülme, çocuklarda büyüme geriliği, tırnaklarda kolay kırılmalar, kemiklerde erime, kadınlarda gebelik olmaması ve adet düzensiliği yaratmaktadır.

Nasıl kilo alınır?

Kilo almak için bol karbonhidratlı, yağlı yiyecekler yenilmesi sağlıksızdır. Önemli olan sağlıklı kilo alabilmektir. Sağlıklı kilo almak için, programlı ve düzenli yemek yenmesi gerekmektedir. Yemek yeme düzensizliği kaynaklı kilo alamayan kişiler, genelde kötü yeme alışkanlıklarına sahiptir. Örn. Öğün atlamak en büyük sorunlardandır. Kilo almak için, düzenli ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığının edinilmesi gerekmektedir.

Zayıf olan kişilerin mideleri küçüktür. Bu nedenle, yüksek kalorili gıdalarla mideyi doldurmak çok önemlidir. Düşük kalorili lifli gıdalar yerine, sağlıklı yağ değeri olan gıdalar tercih edilmelidir.

Kilo almak için, kilo vermek amacıyla tüketilen gıdaların porsiyonları büyütülerek alınmalıdır. 2 adet alınan ceviz 1 avuç kadar tüketilmelidir.

Kilo aldıran 10 besin:

Kırmızı et;

Kilo almak için kırmızı et gereklidir. Kırmızı etin kendi yağı ile pişmesi burada en dikkat edilmesi gereken şeydir. Kolesterolü yüksek olan kırmızı et, haftada 1-2 defa bol miktarda tüketilmelidir.

Fıstık ezmesi;

Doğal olarak yapılan fıstık ezmesi, protein açısından zengindir. Sağlıklı kilo almak için, bol fıstık ezmesi yenilmelidir. 1 çorba kaşığı fıstık ezmesi, 100 kaloridir ve 4 gr. protein içerir. Fıstık ezmesi, fıstık yağı, folat, magnezyum, E vitamini ve B3 vitamini açısından zengindir. Hızlı ve sağlıklı kilo almayı sağlar.

Yağlı süt;

Yağlı sütte D ve A vitamini boldur. Yağlı süt, kalori alımını sağlar ve bol vitamini ile vücuda destek verir.

Tropik meyveler;

Tropik meyveler sağlıklı kilo almayı kolaylaştırır. Mango, ananas, papaya, muz gibi meyveler doğal şeker açısından zengindir ve enerji sağlayarak sağlıklı kilo almanızı sağlar.

Avokado;

Avokado, içeriğinde bulunan sağlıklı yağlarla kilo almayı sağlar. 1 avokadonun yarısı yaklaşık 150 kaloriye yakındır. Yüksek potasyum, folik asit, B ve E vitamini içerir.

Tahıllı ekmek;

Tahıllı ekmek bol lif ve mineral içerir. Bu nedenle beyaz ekmek yerine tercih edilmelidir. Beyaz ekmek, çok daha kalorili olabilir ama sağlıksız kilo alımını sağlar. Bu nedenle, tahıllı ekmek yiyerek sağlıklı kilo alınmalıdır.

Bitkisel yağlar;

Sızma zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve fındık yağı sağlıklı kalori alımını destekler. Bu nedenle bol miktarda rahatlıkla tüketilebilir.

Kuruyemişler;

Sağlıklı yağ içeren kuruyemişler, atıştırmalık olarak sürekli yanınızda olmalıdır. Fındık, fıstık, ceviz ve badem bol olarak tüketilmelidir.

Patates;

Patates içeriğinde bulunan protein, karbonhidrat ve C vitamini sayesinde kilo almanızı destekler.

Bu yazı haber7.com kaynak alınarak özgün olarak yazılmıştır

Kaynak: haber7.com/saglik/haber/2426569-kilo-alma-problemi-yasayanlar-icin-saglikli-kilo-aldiran-10-anahtar-yiyecek

Leave a Reply