Hızlı Tırnak Uzatma Yolları

Hızlı Tırnak Uzatma Yolları: Uzun ve bakımlı tırnaklar kadınların en vazgeçilmez aksesuarlarıdır. Son yıllarda ön plana çıkan kısa tırnak trendine rağmen, uzun tırnakların modası hiç geçmiyor. Çünkü uzun tırnaklar, yüzyıllardır değişmeyen bir güzellik göstergesi olmasının yanı sıra, feminenliğin de en önemli sembollerinden.

Tırnak uzatmak, herkes için kolay bir eylem değil. Gözünüz gibi baktığınız ve korumaya çalıştığınız tırnaklarınız, hiç alakasız bir anda birden kırılıveriyor ve hevesiniz kursağınızda kalabiliyor. İşin kötü tarafı, tırnaklardan bir tanesi bile kırılsa, görüntünün çirkinliği sebebiyle hepsini kesmek zorunda kalıyorsunuz. Gelin bu problemden kurtulup, tırnaklarınızı hızlıca uzatmanın yollarına bakalım.

Tırnak Nasıl Uzar?

İnsan tırnağı, yapısı itibariyle hayvan tırnağından daha düz ve incedir. Bilim insanlarına göre, insan yaşadığı doğaya uyum sağlamaya başladıkça, tırnaklar daha düz ve ince bir yapıya kavuşmuştur. Tırnak, hayvanlarda önemli bir hayatta kalma mekanizmasıdır. Avlanırken, kaçarken, beslenirken ya da bölge belirlerken oldukça önemli işlevi olan tırnaklar, insanlar için de hayati öneme sahiptir.

Tırnaklarımız, parmaklarımızı tam bir verimlilikle kullanmamızı sağlar. Tırnaklarımız parmaklarımızı daha güçlü bir hale getirir. Tırnaksız bir parmak, yaşam kalitemizi ciddi oranda etkiler.

Tırnağımızın üzerinde bulunduğu yapıya tırnak yatağı adı verilir. Tırnaklarımızı oluşturan madde ise keratin adını verdiğimiz maddedir. Keratin ayrıca saç, tüy ve kılların da temel maddesidir. Keratin aslında cansız bir hücredir. Vücutta oluşan fazla keratin, sürekli olarak vücuttan atılma eğilimindedir. Bu sebeple saç ve tırnaklar sürekli uzar.

Tırnağın canlı olan kısmı, kökü olan matriks kısmıdır. Matriks yani kök kısmına yaklaştıkça tırnak oldukça incelir. Tırnağın kök kısmında yarım ay şeklinde bir beyazlık vardır. Bu beyaz alana lunula adı verilir. Lunula, baş parmaktan serçe parmağa doğru, linner bir şekilde küçülme gösterir. Tırnaklar günde yaklaşık olarak 0,1 milimetre uzar. Tırnak uzama hızı kişiden kişiye değişir. Yaş aldıkça tırnak uzama hızı neredeyse yarı yarıya düşer.

Tırnaklarınızı Nasıl Daha Hızlı Uzatabilirsiniz?

 • Tırnaklarınızı uzatmanız mümkün olmuyorsa, öncelikle bunun için bir hekime görünmelisiniz. Tırnak ve saç uzamasını sağlayan bazı maddeler, vücudunuzda eksik olabilir.
 • Fizyolojik hiçbir probleminiz olmamasına rağmen tırnaklarınızı uzatmayı başaramıyorsanız, aşağıdaki yolları deneyin:
  • Ev işleri ile uğraşırken mutlaka eldiven kullanın,
  • Tırnaklarınızı küt bir şekilde törpülemek yerine, doğal görünümünde, hafif yuvarlak törpüleyin; küt tırnaklar tırnak kırılmasına daha müsaittir.
  • Manikür yaptırırken, metal aletlerin tırnağınızla mümkün olduğu kadar az temas etmesini, kütiküllerinizin derin bir şekilde alınmamasını sağlayın. Bu durum tırnak sağlığınızı tamamen bozabilir; hatta tırnak yatağınızın şekli bu sebeple değişebilir.
  • Tırnaklarınızı kesinlikle metal törpü ile törpülemeyin ve tırnak dibinize hiç bir şekilde baskı yapmayın. Tırnak dibiniz sandığınızdan çok daha hassastır ve bu bölgeye yapacağınız her baskı, tırnak yüzeyini bozarak dalgalanmalara sebep olur.
  • Metal aletlerden tırnağınızı uzak tutun. Mümkünse her akşam, iki tüp E vitamini ilave ettiğiniz vazelin ve bir tahta çubuk; ya da kulak çöpü ile, tırnak etlerinizi geriye doğru itin.
  • İçerisine aynı ölçüde badem yağı, sarımsak yağı ve 2 tüp E vitamini ilave ettiğiniz bir karışım ile en az haftada 3 defa tırnaklarınızı ovun.
  • Tırnak yeme alışkanlığınız var ise, en güzel çözüm eczanelerde bulabileceğiniz acı ojedir. Bu da fayda etmiyorsa mutlaka bir psikolog ile görüşün.
  • Tırnaklarınıza oje sürmeyi seviyorsanız, en az haftada 1 gün ojenizi çıkararak, tırnaklarınızın hava almasını sağlayın. Sürekli ojeli olan tırnaklar, bir süre sonra oksijensiz kalarak sararır ve güçsüzleşirler.
  • Ojelerinizi çok sık değiştirmeyin ve mutlaka kaliteli olduğundan emin olduğunuz bir aseton kullanın. Aseton, tırnaklarınıza tahmin ettiğinizden çok daha fazla zarar verir.
  • Tırnaklarınızı haftada 1 defa limon ile ovun. C vitamini de tırnakların dostudur.

Bu yazı onikibilgi.com kaynak alınarak özgün olarak yazılmıştır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply