Hangi besinler saç dökülmesini engeller

saç dökülmesi

Saç dökülmesini engelleyen yiyecekler, saç dökülmesine iyi gelen besinler. Saç dökülmesi %80 gen kaynaklıdır. Fakat, yetersiz beslenme, stres, vitamin ve mineral eksikliği ile de oluşabilir. Kalıtsal nedenle dökülen saçlarda yapılabilecek bir şey yoktur. Saçların sadece daha geç dökülmesi engellenebilir. İyi beslenme ile saçlarda olan dökülme engellenebilir fakat bazen önce doktora gözükmek çok daha iyidir. İşte, saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler;

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler

Saç dökülmesine iyi gelen Yeşil yapraklı sebzeler

Saçların dökülmesinin birinci nedeni demir eksikliğidir. Demir eksikliğinde saçlar dökülür ve zayıflar. Kanda oksijen oranları düştüğünden saçları besleyen damarlarda oksijen yoktur bu da saçların zayıflayıp, dökülmesine neden olur. Gebelik döneminde saçların dökülmesine neden olan demir eksikliği için bol yeşil yapraklı sebze yenilmelidir.

Saç dökülmesine iyi gelen Meyveler

Meyveler C vitamini açısından zengindir. Antioksidan olduklarından enfeksiyonları önlerler, güneş ve hava kaynaklı saçların yıpranmasını engellerler. Portakal, greyfurt, karpuz, çilek bol miktarda tüketilmelidir.

Saç dökülmesine iyi gelen Kuru yemişler

Saçların uzamasını sağlayan E vitamini, yağ asitleri ve sülfürlü kuru yemişler yenilmelidir. Ceviz, badem, fındık yenilmelidir. Saçlara parlaklık veren yer fıstığı etkilidir.

Yoğurt

Kalsiyum ve protein saçların uzamasını sağlar.

Saç dökülmesine iyi gelen Deniz ürünleri

Balık, karides, midye çinko içerir. Erkeklerde saç dökülmesi çinko eksikliğine bağlı gelişir. Fakat, çinko fazlası saç dökülmesini hızlandırır bu nedenle doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Fasulye

İçinde sağlıklı protein bulunan fasulye, saçlar için gerekli olan proteini verir.

Tavuk ve hindi

Yetersiz protein alımı saç dökülmesi yaratır. Az yağlı, protein kaynağı tavuk ve hindi eti yenilmelidir. B12 ve biyotin içeren yumurta saçları kuvvetlendirir.

Havuç ve kabak çekirdeği

Saç derisini koruma, saç köklerini kuvvetlendirme, sağlıklı saç uzaması, parlak ve dayanıklı olma A vitamini sayesinde olur. Havuç, bol A vitamini içerir. Kabak çekirdeğinde protein, çinko ve demir vardır. Her gün 1 avuç kabak çekirdeği, saçın sağlıklı olmasını sağlar.

Erkeklerde oluşan saç dökülmesinde yağı sınırlamak ve iyi beslenme programı yapmak çok önemlidir. Hayvansal yağ kaynaklı yüksek yağ, testosteron seviyesini artırır. Bu şekilde saç kökleri hasar alır.   Proteini hayvansal yağlı etlerden almak yerine, fasulye, mercimek, yoğurt gibi kaynaklardan almak bu nedenle çok önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply