Defne yaprağının faydaları ve defne yaprağı kürleri

yaprağının 9 muhteşem faydası: Dünyanın hemen her yerinde yaygın bir şekilde kullanılan defne yaprağı, ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Defne yaprağı, aromatik ve ferahlatıcı özelliklerinin yanı sıra insan sağlığı bakımından da çok büyük faydalar sunmaktadır. Yazımızda, defne yaprağının muhteşem faydaları ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Defne yaprağını; boğaz ağrısından sindirim problemlerine varana kadar pek çok faydası bulunmaktadır. Ve bu özelliklerinin yanı sıra şimdi sıralayacağımız faydalarını okuduğunuzda hiçbir zaman eksik etmeyeceğiniz bir bitki olacağına inanıyoruz.

Defne yaprağının faydaları

 • Boğaz ve öksürük:

Defne yaprağı, boğaz iltihapları ve öksürüğün önlenmesi amacıyla bol miktarda tüketilebilir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde tıkanma yaşanan bölgelerin açılmasını sağlayarak bakterilerle savaşmaktadır.

 • Nasıl kullanılır?

Öncelikle 4-5 adet defne yaprağını güzelce kaynatın. Sonrasında suyun bir miktar soğumasını bekleyin ve ılık olduğunda eski ama temiz bir ince elbise parçasını bu suyun üzerine yüzeysel olarak yayın. Sonra bu elbise parçasını alın ve göğsünüzün üzerine yatırın. Bunu su çok sıcakken yapmayın, cildinizi yakabilirsiniz.

 • Doğal öksürük şurubu tarifi:

Malzemeler; Yaklaşık 150 ml içme suyu, 6 adet defne yaprağı, 1 adet limon ve 6 çorba kaşığı şeker (şekerin ham ve esmer şeker olması tercih sebebidir.)

Hazırlanması; Hazırladığınız 150 ml suyu kaynatın. Bu suyun içine defne yapraklarını ekleyin ve 7-8 dakika süreyle bekletip demleyin. Sonrasında defne yapraklarını sudan çıkarın ve kaynamış suyu başka bir kaba alın. Bu suya limon suyunu ve şekeri ekleyip eriyene dek iyice karıştırın. Elde deceğiniz karşımı birkaç gün süreyle buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz.

 • Stres:

Kendinizi yoğun bir stres altında hissediyorsanız, içeceğiniz bir fincan defne yaprağı çayı sizi olduğunuzdan çok daha iyi hissettirecektir. Defne çayı, sakinleştirici etkisi ile gece uykularınızın da iyi geçmesine yardım edecektir.

 • Defne yaprağı çayı ve tarçın çayı:

Malzemeler; 5 adet defne yaprağı, 2 adet çubuk tarçın ve 1 litre içme suyu

Hazırlanması; Suyu çaydanlıkta iyice kaynatın ve kaynamaya başlayan suya defne yaprakları ve çubuk tarçınları ilave edin. Daha sonra demlenmeye bırakın. Demlediğiniz çayınızı cam kavanozlara alarak saklayabilirsiniz.

 • Böbrek taşı:

Defne yaprağı böbreklerimiz açısından doğal bir iyileştirici durumundadır. Vücudumuzda aşırı oranda üreaz birikmesi halinde oluşan böbrek taşlarının ortadan kaldırılmasında yardımcıdır.

 • Defne çayı tarifi:

Malzemeler; 3 adet büyükçe defne yaprağı, 2 su bardağı su, şeker veya süt

Hazırlanması; Bir kabın içine defne yapraklarını koyup üzerine su ilave edin. Kaynatmaya başlayın ve kaynama işlemi tamamlandıktan yaklaşık 3 dakika kadar sonra ocaktan indirin ve 4-5 dakika kadar bekleyin. Sonrasında içine süt ve şekeri ilave edip iyice karıştırın. Çayın taze demlenmiş olarak içilmesi önemlidir. Süt ilave edecekseniz fazla miktarda koymamanızı tavsiye ederiz. Çünkü sütün fazla olması çayın sulu olmasına neden olabilir.

 • Sindirim:

Eğer şişkinlik ve kabızlık gibi sorunlardan şikayetçiyseniz, bu durumun üstesinden gelmek için de bir çözüm arıyorsanız, defne yaprağı bunu size sağlayacaktır. Defne yaprağı kullanarak sindirim sisteminizi dengeye sokabilir ve bu tür sorunlardan tümüyle kurtulabilirsiniz.

 • Defne yaprağı tütsüsü:

Malzemeler; 4-5 adet defne yaprağı ve çakmak çelik bir kap

Hazırlanması; İlk önce defne yapraklarını kurutmalısınız. Kuruttuğunuz defne yapraklarını ezerek toz haline getirin ve sonrasında yakıp tutuşturun. Tutuşan tütsüyü evin odalarında gezdirdiğiniz zaman, sindirim sisteminize de direkt olarak etki ettiğini göreceksiniz.

 • Ağrı kesici:

Defne yaprağının doğal bir ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Özellikle eklem ağrıları ve burkulmalardan kaynaklanan ağrılarda çok fayda sağlamaktadır. Bu faydalarının dışında kas gevşetici özelliği de bulunmaktadır.

 • Defne suyu:

Malzemeler; 22 adet defne yaprağı, yeteri kadar su, kolonya ve 1 litre kapasiteli kavanoz

Hazırlanması; Bütün defne yapraklarını suyla beraber 1 litre kapasiteli kavanoza koyun. Daha sonra kavanozun kapağını kapatıp karanlık ve serin bir yerde muhafaza edin. Burada 22 gün kadar bekletin ve kavanozun kapağını açıp içerisindeki suyu başka bir kaba süzün. Kavanozdaki suyun miktarınca kolonya ilave edin. Elde ettiğiniz bu karışım sayesinde eklem ve kas ağrılarından rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

 • Saçlar:

Eğer saç dökülmesi ya da kepek gibi problemleriniz varsa, defne yaprağı bu sorunların giderilmesinde fayda sağlayabilir. Defne yaprağı, her saç tipinde rahatlıkla kullanılabilecek bir bitkidir.

 • Organik defne sabunu tarifi:

Malzemeler; 5 gram defne yaprağı yağı, 13 gram kostik, 28 gram saf su arıtıcı, 86 gram zeytinyağı ve bir parça kaya tuzu

Hazırlanması; İlk önce kostik su karıştırılır. Bunu açık havada yapmalısınız, çünkü sağlık açısından sorun meydana getirebilir. Bundan sonra gaz meydana çıkacak ve bu gaz tamamıyla boşaldığında hiçbir tehlikesi olmayacaktır. Kostik su karışımını bir kenara alıp soğumaya bırakın. Bu iki madde tepkimeye girdiğinde ortaya belirli bir oranda ısı çıkarmaktadır. Daha sonra zeytinyağı ve defne yaprağı yağını karıştırıp, soğumaya bıraktığınız kostik karışıma yavaş yavaş ilave edin ve karıştırın. İyi bir şekilde karıştırdıktan sonra tuz ilave edin. Sabun karışımınızı yaklaşık 35-40 dakika süreyle karıştırın. En sonunda da karışımı kaplara alıp kullanıma hazır hale getirin.

 • Kalp sağlığı:

İçeriğinde bulunan bileşikler vasıtasıyla defne yaprağı kalp duvarlarının güçlenmesini ve iyileşmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kolesterolün düşürülmesinde de etki etmektedir.

 • Defne yaprağı kürü:

Malzemeler; 1 avuç kadar defne yaprağı ve 2 su bardağı klorsuz su

Hazırlanması; İlk önce defne yapraklarını 2 litre kadar suyun içinde kaynatın. Kaynadıktan sonra ılımasını bekleyin ve yıkanırken ilk suyunuzda bunu kullanın. Daha sonra masaj yoluyla suyu vücudunuzdan arındırın.

 • Diyabet:

Her gün iki defa defne yaprağı tüketen şeker hastalarında kan şekerlerinin düştüğü tespit edilmiştir. Defne yaprağı sayesinde ünsülin oranı belirli bir düzeyde tutulabilmekte ve bunda da oldukça başarılı olmaktadır.

 • Defne detoksu:

Malzemeler; Birkaç tane defne yaprağı, 10 adet limon ve 10 demet maydanoz

Hazırlanması; Kabuklarını soyduğunuz limonları ve maydanozu suya atın ve kaynamaya bırakın. Kaynamaya yakın bir zamanda defne yapraklarını suya ilave edin. Karışımı iyice kaynattıktan ve oluştuktan sonra, bir tülbent vasıtasıyla süzün ve bir cam kavanozun içine doldurun. Uygulayacağınız bu defne detoksu ile eğer düzenli bir şekilde tüketirseniz, 15 gün gibi kısa bir sürede şekerinizin kontrol altına alındığını görebilirsiniz.

 • Zayıflama:

Defne yaprağının bilinen en etkili faydalarından biri de zayıflatma özelliğinin olmasıdır. Ayrıca çok iyi bir toksik atıcı olup, etkili bir antioksidandır.

 • Defneli içecek:

Malzemeler; 4 adet defne yaprağı, 1 çay kaşığı kadar bal, 1 adet çubuk tarçın ve kaynar su

Hazırlanması; Yukarıdaki tüm malzemeleri bir kaba alıp üzerine kaynar su ekleyin. Yaklaşık 5-6 saat kadar sonra hafif bir kıvama gelecek ve tüketebileceksiniz. Tüketmeden önce mutlaka süzülmesi gerekir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply