Cennet hurması neye iyi gelir, cennet hurmasının faydaları

Cennet hurması neye iyi gelir, cennet hurmasının faydaları: Cennet hurması olarak bilinen meyve bol lifli bir antioksidandır. Antioksidanlar, hücrelerimize kadar oksidan gıdalardan bizi korur. Bu sayede de, kansere karşı etkilidir. Yaklaşık 100 gramı 70 kalori içeren cennet hurması, halk arasında Trabzon hurması olarak da bilinmektedir. İşte, cennet hurması neye iyi gelir, cennet hurmasının faydaları;

Antioksidan olması;

Taze olan cennet hurması likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini açısından zengindir. İyi bir antioksidan olup, vücudun savunma sistemini bozan maddelere karşı vücudu korur.

Göz sağlığı açısından da bu antioksidanlar etkilidir. Ayrıca içinde bulunan A vitamini sayesinde, göz sağlığını korur ve gece görmeyi kolaylaştırır.

C vitamini;

C vitamini cennet hurmasında bol miktarda bulunmaktadır. C vitamini antioksidandır. Enfeksiyonlara karşı vücudu korur, bağışıklığı kuvvetlendirir, kan hücresi üretiminden, dişlere ve kemiklere kadar çok önemlidir. Vücutta demir emilimi bile C vitamini olmadan yapılamaz.  100 gr. cennet hurması, günlük C vitamini ihtiyacının %12,5’uğunu karşılamaktadır.

Bakır;

Cennet hurmasında potasyum, mangan, bakır ve fosfor bol miktarda bulunmaktadır. Cennet hurmasının 100 gramı ile günlük bakırın %12’si karşılanmaktadır. Bakır, bağışıklığın kuvvetlenmesini sağlayan bir elementtir. Ayrıca kan hücresi üretimi için gereklidir. Mangan, aynı bakır gibi bağışıklık için gereklidir. 100 gr. cennet hurması sayesinde günlük manganın %15 ‘i karşılanır.

Mide ve bağırsak sorunları;

Cennet hurması bol miktarda lif içermektedir. Bu sayede kabızlığı ve şişkinliği önler. Mide ve bağırsakları sağlıklı bir şekilde çalıştırır. Mide ve bağırsaklarda oluşacak olan irritabl bağırsak sendromunu engeller.

Kalp sağlığı;

Yüksek lif kan basıncının yükselmesini önlemektedir. Bağışıklığı kuvvetlendiren cennet hurması bol karbonhidrat içermektedir. Fazla tüketilirse, şekeri yükselteceğinden dikkatli yenilmelidir. Kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Zayıflamak isteyen kişiler, 1 porsiyonu 142 kalori olduğu ve tok tutacağı için rahatlıkla yiyebilirler. Bol protein içerdiğinden tok tutmaktadır.

Cennet hurması pekmezi:

Kaynatılarak yapılan bir pekmezdir. Şeker ilave edilmemektedir. Kahvaltıda 1 kaşık yemek yararlarından faydalanmayı sağlar. Şeker içermediğinden içine ceviz ve fındık eklenebilir. Bu sayede, omega-3 etkisi artacaktır. Ayrıca pekmez, glisemik endeksi düşük olan bir gıdadır. Şeker hastaları her sabah 1 kaşık kadar kullanabilir. Lif ve yağ bakımından zengin olduğundan kabızlığın önüne geçer.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...

Leave a Reply