Uyku getiren yiyecekler ve içecekler

Uyku getiren yiyecekler ve içecekler 1

Gece yattığınızda uykuya dalamıyorsanız ve kaliteli bir uyku uyuyamıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Sabah erken kalktığımızda, işimize ya da okulumuza giderken uykumuzun açılması için birçok yönteme başvururuz. İş yerinde çok daha verimli çalışabilmek, derslerde daha fazla başarı sağlayabilmek ve uykumuzu açabilmek amacıyla başvurduğumuz bu yöntemleri tam tersine çevirdiğimizde neler olur? Yazımızda iyi bir uyku uyuyabilmek için uyku getiren besinlerle ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, uyku getiren besinler;

Ballı süt uykuya dalmanızı kolaylaştırır;

Bal ve süt ikilisinin pek çok hastalığa iyi geldiği ve iyileştirme gücüne sahip olduğu hakkında bilginiz vardır. Gece yatmadan evvel içeceğimiz ballı süt karışımı, sizin kaliteli bir uyku uyumanız açısından tüketebileceğiniz en etkili ve ilk içecek olacaktır.

Muzlu süt uyku getirici özelliği var;

Balla arası iyi olmayanlar için muzlu süt de alternatif olabilir. İçerisinde yer alan magnezyum minerali nedeniyle kasları gevşetmekte, serotonin ve melotonin hormonlarının salgısında artış sağlamaktadır. Bu sayede vücudu rahatlatmakta ve uykuya rahat dalmayı ve kaliteli uyku uyumayı sağlamaktadır.

Vanilyalı süt;

Süt, tam anlamıyla bir uyku ilacı gibi etki göstermektedir. İçinde yer alan zengin kalsiyum ve triptofan bileşeni bir araya geldiğinde, uykuya geçişinizi kolaylaştıracağı gibi oldukça rahat bir uyku uyumanıza imkan sağlayacaktır. Süt, vanilyanın rahatlatma özelliği ile de birleştiği zaman, çok daha kaliteli uyku sağlayacak ve ertesi güne daha zinde bir şekilde başlayabileceksiniz.

Kirazlı süt uyutur ve sakinleştirir;

Birçok uzman, gece yatmadan evvel kesinlikle yoğurt tüketilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler vermektedir. Yoğurt, içerisinde bulunan triptofan bileşeni nedeniyle doğal bir sakinleştiricidir. Bununla birlikte içinde pek çok sağlıklı enzim barındıran yoğurdu, kirazla birlikte tükettiğinizde vücudunuzun rahatlamasını ve gevşemesini sağlayabilirsiniz.

Vişne suyu ya da kiraz da kaliteli uyku için yararlıdır;

Kiraz ya da vişne suyunu taze olarak sıkıp tüketirseniz, kaliteli bir uyku uyumanızda katkı sağlayacaktır. Özellikle uyku döngüsünün düzenlenmesinde, vücudun salgılamakta olduğu melotonin bileşenini içerisinde bulunduran vişne ve kiraz uyku kalitesini arttırma konusunda fayda sağlamaktadır. Bunları tükettiğinizde çok daha rahat ve huzurlu bir uyku çekebilirsiniz.

Eğer uyku sorunu yaşıyor ve de uyku kalitesini arttırmak istiyorsanız, yukarıda sıraladığımız içecekleri veya besinleri denemenizde yarar vardır. Şimdiden herkese iyi uykular dileriz.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/uyku-getiren-besinler-pembenar-galeri-alternatiftip-2547667/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply