Soğanın faydaları ve besin değerleri nedir


soğanın faydaları

Soğanın faydaları ve besin değerleri nedir: Millattan önce döneme kadar soğanın mazisinin olduğunu biliyoruz. Hatta soğanın tıpta kullanıldığı hakkında eski yazıtlar vardır. Çin, Mısır’da boğaz ağrısı, öksürük, grip gibi ateşli hastalıklarda solunum yolu sorunlarında soğan kullanılmıştır. Soğan, bugünde faydaları saymakla bitmeyen bir sebzedir. Pek çok enfeksiyon hastalarında, kanserde etkili olduğuna dair çeşitli araştırmalar vardır. İşte, soğanın faydaları ve besin değerleri;

Soğanın besin değeri

Orta boy bir soğan, 44 kaloridir. İçerisinde C, B6, B1, B2 vitamini, fosfor, kalsiyum, folik asit, mangan, potasyum, magnezyum bulunmaktadır. Zengin bir antioksidandır. İçeriğinde flavanoid ve fitonutrient kaynağıdır.


Soğanın faydaları nelerdir?

Kanser

Soğan içeriğinde bulunan sülfitler bakımından zengindir. Sülfit, vücutta tümör oluşumuna engel olmaktadır. Düzenli olarak çiğ soğan tüketildiğinde, ağız kanseri, larenks kanseri, özofagus ve yumurtalık kanserinin önüne geçilmektedir. Düzenli soğan tüketmekten amaç günde 1 adet orta boy çiğ soğan tüketilmesidir.


Kalp sağlığı

Düzenli soğan tüketildiğinde, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolün önüne geçilir. İçeriğinde olan sülfür, krom ve B6 vitamini nedeni ile oluşan bu etki vücutta homosistein seviyesini düşürerek kalp krizi ve felç riskini de önlemektedir.

Kan şekeri

Soğan, insülin salgısını artırır ve kan şekerini düşürür. Bu olay yapılan araştırmalarla kesinleşmiştir. Soğan içinde bulunan krom kan şekerini dengeye alırken, alil propil ise kan şekerini düşürür.

Mide ve bağırsaklar

Soğan, kolon kanseri riskini düşürür. Tümörlerin büyümesine engel olurken, kanser yapan bazı maddelerin hücrelere verdiği zararı önler.

Cilt sağlığı

Soğan dokularda kan dolaşımını arttırır. Bu nedenle cilt yaraları, çizik ve çıbanlara iyi gelir. Bal ve soğan karıştırıldığında harika bir sivilce ilacı olur.

Saç büyümesi

Saç büyümesinde en önemli madde olan sülfür, soğanda bol bulunur. Kafa derisine soğan suyu uyguladığında saçlar gürleşir ve hızlı uzar.

İshal, kusma ve kolera

5-6 karabiber tanesi ile karışan rendelenmiş soğan günde 2 defa yenildiğinde bu hastalıklşarı tedaqvi eder.

Kemik sağlığı

Soğan içerisinde bulunan GPCS isimli madde, bağ dokusu üretmektedir. Bu nedenle kemik sağlığına iyi gelmektedir.

Nezle ve grip

Öksürük, bronşit ve solunum yolu sorunlarında soğan etkilidir.

Böbrek ve idrar yolu

Soğan diüretiktir. İdrar yaparken yanma yaşayanlarda soğan suyu etkilidir.

Alerji

Soğan içerisinde bulunan quersetin, anti alerjiktir. Soğan içerisinde bulunan flavonoid, alerji kaynaklı oluşan maddeleri tutar. Örn. bahar nezlesinde soğan çok etkilidir.

Sindirim sistemi

Soğan bol liflidir. İçeriğinde bulunan prebiyotikler yardımı ile soğan sindirim sisteminde yararlı bakterileri arttırır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor