Hamilelik belirtileri nelerdir


hamilelik belirtileri

nelerdir, sürecinde ne tür uyarılar olur, hakkında detaylı bilgi. Hamilelik dönemi yaklaşık 9 aylık yani 41 haftalık bir dönemdir. Bu süre içinde kadın vücudunda başka bir yaşam şekillenir ve büyür. Pek çok kadın planlı şekilde hamile kalmaya çalışır. Bu nedenle doktora gider ve bilgilenir. Peki, hamilelik belirtileri nelerdir? ya da hamile kaldığınızı nasıl anlarsınız?

Gebeliğin erken dönem ve ilerleyen dönem belirtileri vardır. Fakat, bilinilmesi gereken şey, her hamileliğin ve her kadının farklı belirtiler vereceğidir.


Hamilelik belirtileri

Kas kasılmaları ve benekler


Yumurtanın sperm ile döllenmesinden 2 hafta içinde, ciltte beneklenmeler ve kaslarda kasılmalar ortaya çıkmaktadır.

Adet görememe

Hamileliğin ilk ve en önemli belirtisidir. Yumurta döllendiğinden adet kanaması kesilir ve 9 ay boyunca görülmez. Fakat, bazı kadınlarda hamileliğin ilk dönemlerinde kanama görülebilir.

Sabah bulantısı ve kusma

Anne adayında döllenme ile birlikte pek çok hormonda artış başlamıştır. Hormon seviyesinde artış kaynaklı sabah bulantıları oluşması normaldir. Bazı gebelerde ilk 3 ay bazılarındaysa hamileliğin sonuna kadar bulantı devam edebilir.

Hamilelikte sevilen istenilen yemeklerden mide bulanması, ya da nefret ettiğiniz yemeklere karşı bir ilgi oluşabilir. Buna aşerme denilir. Aşermenin nedeninin hormon değişimi olduğu söylense de pek çok uzman bunun psikolojik olduğunu savunmaktadır.

Göğüslerde değişimler

Gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren prolaktin hormonunda artış oluşur. Bu hormon, göğüste olan süt bezlerini uyarır ve annenin göğüslerinden süt gelmesini sağlar. İşte, bu nedenle göğüslerde şişlikler, acıma hissi oluşur. Yaklaşık gebeliğin başlamasından 2 hafta içinde göğüsler şişmeye başlar, göğüs uçları koyulaşır ve büyür.

Yorgunluk ve uyku hali

Gebeliğin ilk haftalarından itibaren, yorgunluk ve sürekli uyku isteği oluşur. aşırı halsizlik, uyku uyuma genelde artan hormonlar kaynaklıdır. Progesteron hormonunda olan artma, kan şekerinde düşme, tansiyon yükselmesi yorgunluğun başlıca nedenidir. Anne adaylarına bu dönemde dinlenme tavsiyesi yapılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor