Gebelikte şeker yüklemesi nedir


gebelikte şeker yüklemesi

Gebelikte kan şekeri bazen artabilir. Bu yüzden gebeliğin ilk aylalrında şeker yüklemesi testi yapılır. Hamilelik döneminde Kan şekerinin yükselmesi durumu tehlikeli kabul edilir çünkü hem bebeğe hem de anneye ciddi zararlar verebilir. Üstelik, gebelikte şekeri yükselen anne adaylarının yaklaşık %30’unda ilerleyen yaşlarda diyabet hastalığı ortaya çıkmaktadır. İşte bu nedenle, gebeliğin 24-28 haftaları arasında şeker yüklemesi tahlili yapılır.

Gebelikte şeker yükselmesinin belirtileri


Gebelikte kilo kaybedilmesi, aşırı susama, iştahta artış, yorgunluk, idrara çok çıkma şeker yükselmesi belirtileridir. Acil doktora gidilmelidir.

Gebelikte şeker yüklemesi ne zaman ve nasıl yapılır?


Gebeliğin 24-28 haftaları arasında ilk olarak 50 gr. glikoz verilerek şeker yükleme testi yapılır. Yapılan test sonrası risk varsa ve şeker oranı 140 değerinin üzerindeyse 100gr. şeker yükleme testi yapılır. Bu tahliller yapılmadan önce anne adayına 3 gün kadar 300 gr. karbonhidrat içeren beslenme yaptırılır ve son gün akşam yemeği sonrası hiçbir şey yememesi istenilir. Sabah aç karnına tahliller yapılır. 100 gr. glikoz yükleme testi sonrası 3 saat boyunca gebenin saat başı kanı alınarak, kan şekeri ölçülür. Kan şekeri 95 mg/dl’nin üzerindeyse gebelik diyabeti tanısı koyulur.

Gebelikte şekerin tedavisi

Anne adayına gebelikte diyabet tanısı koyulursa, normal diyabetliler gibi ilaç ve insülin tedavisi uygulanmaz. Bu durumda ağırlıklı olarak gebeye diyet ve egzersiz verilir. Kan şekeri aralıklarla kontrol edilir. Eğer, diyet ve egzersize göre şeker düşmüyorsa işte o zaman insülin tedavisi uygulanır.

Gebelikte şeker yükselmesinin anne ve çocuğa etkisi

Gebelikte şekerin yüksek olması, gebelik zehirlenmesi, düşük, erken doğum gibi sorunlara yol açmaktadır. Bebeklerde iri doğum, akciğerlerde sıkışma ve doğuştan şeker hastası olma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Fakat, gebelikte kan şekeri kontrol altına alındığında bu riskler engellenir. Daha önce ölü doğum yapmış olanlar, birinci derecede yakınında şeker hastalığı olanlar, gebe kaldığında kilolu ve 35 yaş üzeri olanlar gebelikte şeker hastalığı riski taşırlar.

Gebelikte şeker yüklemesi zararlı mıdır?

Şeker yüklemesi esnasında verilen şeker oranı günlük aldığımız şeker ile aynıdır. Şeker yüklemesinde korkulacak ve tedirgin olunacak bir durum yoktur. Tam tersi, gebenin kanda şekerinin yüksek olması çok daha tehlikelidir. Bunlara rağmen, gebelikte şeker yüklemesi konusunda tartışmalar mevcuttur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor