Gülmeyi Günün Önceliği Yapmak İçin 5 Neden

Kahkahayı her günün önceliği yapmak için 5 neden

Gülmeyi Günün Önceliği Yapmak İçin 5 Neden: Üzerinizdeki stresi ya da sıkıntıyı atmanın en iyi yollarından biri atmak, sık sık gülmekten geçmektedir. Etrafınıza neşe saçmak, sizin de çevrenizden o oranda pozitif enerji almanızı sağlar. Odak noktanız hayattan keyif almak ise buna gülmek ve kahkaha atmakla başlayabilirsiniz. Yazımızın odak noktası ise sık sık gülmek üzerine olacak. İşte, kahkahayı her günün önceliği yapmak için 5 neden;

1- Stresi azaltmak için kahkaha:

Son zamanlarda gülmekten yerlere hiç yattınız mı? sorusunu kendinize sorun. Böyle bir durum yaşadıysanız sonrasında kendinizi nasıl hissettiniz? hatırlayın. Karnınıza ağrılar girmiş olsa da büyük bir olasılıkla kendinizi hem çok mutlu hem de çok rahatlamış hissetmişsinizdir. İçinizden gelen bir kahkaha bazı olumsuzlukları geride bırakmanızı ve stresten uzaklaşmanızı sağlamaktadır. Kendinizi bırakıp içten bir kahkaha attığınız zaman endorfin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırabilir, kortizol gibi stres hormonu salgısını azaltabilirsiniz.

2- Kahkaha atmak odaklanmanıza yardım eder:

Gülmek veya kahkaha size belki de bazı şeyleri tekrar değerlendirmek ya da değişik bir açıdan bakabilmek için gerekli olan bir ihtiyaçtır. Kendinize bir mizah anlayışı geliştirirseniz, hayata karşı yeni bir pencereden bakabilirsiniz. Her gün rutin olarak yaptığınız bazı şeyleri yapamadığınız için kendinize kızmak yerine gülüp geçebilirsiniz. Bu gününüzün çok daha güzel geçmesini sağlayabilir. Bununla birlikte çalışma arkadaşlarınıza komik ve keyifli hikayeler anlatarak birlikte de kahkaha atabilirsiniz. Deneyin.

3- Gülmek sosyal yönden de yararlı:

Gülmek farklı kişileri birbirine çeken bir olgudur. Bu kişiler arasındaki bağlantıyı sağlayabilecek bir eylemdir. Sizin için hakikaten çok komik bir olayı anımsayın. Bu sırada oradaki kişileri ve paylaştıklarınızı mutlaka hatırlayacaksınız. Komik ve eğlenceli olan etkileşimler kolay hatırlanabilir etkileşimlere bir örnektir. Arkadaşlarınızla ve ailenizle bir araya geldiğinizde üzerinizde biraz mizah bulunsun ve şakacı olun. Bunları paylaştığınızda da çevrenizdekileri gözlemlemeyi bırakmayın. Dediklerimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

4- Gülmek aynı zamanda bir ilaçtır:

Üzerinizdeki stres ve gerilimin salınmasını sağlayan şey kahkahadır. Yapılan çalışmalarda bağışıklık sistemini de güçlendirdiği belirlenmiştir. Kahkaha ile daha gamsız bir bakış açısına sahip olarak yaşantımızı kolaylaştırdığımız gibi, enfeksiyonlarla savaşan antikorları ve bağışıklık hücrelerini arttırmaktadır. Kahkahanın kan damarlarını daha iyi çalıştırdığı ve kan şekerinin aniden yükselmesini azalttığı tespit edilmiştir.

5- Gülmek daha zeki olmanızı sağlar:

Kahkahanın beyin fonksiyonlarını iyileştirdiğini söylemek yanlış olmaz. Çünkü kahkaha atmanın sağ ve sol beyni uyarmakta ve yaratıcılığı arttırmaktadır. Bu sayede hem zihin hem de kalp yeni fikirlere çok daha açık hale gelir. Gülmek veya kahkaha atmak sorunları çözme konusunda kişilerin yeteneklerini arttırmakta, rutin işlerde çok daha efektif ve etkili olmayı sağlamaktadır. Zeki olabilmek için kahkaha sizin için eğlenceli ve keyifli bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır.

Yaşantınıza bir miktar mizah eklemeniz ve öncelikli hale getirmeniz çok fayda sağlayacaktır. Çocuklarla eğlenceli oyunlar oynayın, eğlenceli bir film seyredin, iyi anlaştığınız arkadaşlarınızla dışarı çıkın gülüp kahkaha atın ve tadını çıkarın.

Leave a Reply