Gıda zehirlenmesine iyi gelen yiyecekler

 

gida-zehirlenmesine-iyi-gelen-yiyecekler

Gıda zehirlenmesine iyi gelen yiyecekler: Gıda zehirlenmesi bakteri ve virüs kaynaklı olabileceği gibi, besinlerde olan toksinler kaynaklı olabilir. Gıda zehirlenmesinin başlıca belirtileri, ishal ve kusmadır. Vücut hızla sıvı kaybı yaşamaya başlar. Çok önemli bir hastalıktır, çünkü hasta gıda zehirlenmesi kaynaklı olarak hayatını bile kaybedebilir.

Gıda zehirlenmesini önlemek için, az yağlı ve hafif yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca yiyeceklerin uygun şartlarda pişirilmesi ve çok iyi yıkanması gerekmektedir. Besin zehirlenmelerinde E. Coli enterit, Salmonella ve Staphylococcus aureus bakterileri kaynaklı oluşur.

Gıda zehirlenmelerine iyi gelen yiyecekler:

Çemen tohumu ve yoğurt karışımı;

Yoğurt içerisinde yararlı bakteriler vardır. Bu yararlı bakteriler anti bakteriyel özellikler taşımaktadır. Bu nedenle yoğurt, gıda zehirlenmesine neden olan bakterilerin ölmesine neden olur. Çemen tohumu, karın ağrısının geçmesini sağlar. Gıda zehirlenmelerinde 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı çemen tohumu karıştırılıp içilir. Bu karışım karın ağrısını keser ve bakteriyi öldürür.

Muz:

Potasyum içeriği bol olan muz, sindirimi rahatlatır. Muz, kusma, ishal  gibi gıda zehirlenmesinin önüne geçer. Gıda zehirlenmesi kaynaklı halsizlik ve enerji seviyesini de arttırır.

Limon:

Güçlü asit olan limon aynı zamanda anti viral, anti bakteriyal ve anti iltihap özellikleri taşımaktadır. Limon, gıda zehirlenmesinde bakterilerin ölmesine neden olur.

Kimyon:

Kimyon tohumu, gıda zehirlenmesinde karın ağrılarının azalmasına yardımcıdır. Midede olan iltihabın azalmasında neden olur. Baharatlar arasında en keskin kokulu olan kimyona karşı alerji olabilir bu durumda kullanılmamalıdır.

Elma sirkesi:

Elma sirkesi asit içeriği olan bir sirkedir fakat alkali etkiye sahiptir. Mide iç yüzeyinin rahatlaması ve bakterilerin ölmesini sağlar. 1 bardak su ve 2 çorba kaşığı elma sirkesi gıda zehirlenmesine iyi gelmektedir.

Sarımsak:

Anti bakteriyel olan sarımsak, gıda zehirlenmesinde çok etkilidir. Gıda zehirlenmesi kaynaklı oluşan karın ağrısı ve ishalin azalmasında çok yardımcıdır. Gıda zehirlenmesinde hastalara çiğ sarımsak önerilir.

Bal:

Anti bakteriyel olan bal, sindirim sorunlarına iyi gelir. Bu nedenle gıda zehirlenmelerinde yardımcıdır. Bitki çaylarına karıştırılarak veya saf olarak bal kullanılabilir. Midede olan asidi dengelediğinden mide hastalıklarında da bal rahatlıkla kullanılabilir.

Fesleğen:

Anti mikrop önleyici olan fesleğen, zarlı olan mikroorganizmaları temizler. Gıda zehirlenmesi nedenli karın ağrılarının geçmesine yardımcıdır. Fesleğen ile balı karıştırıp içmek gıda zehirlenmesinin önüne geçer.

Bitki çayı:

Nane çayı, meyan kökü çayı, papaya çayı bulantıya iyi gelir. Bitki çayları iltihabın azalmasına yardımcıdır ve mideyi yatıştırır.

Zencefil:

Mide ekşimesi, mide bulantısı, kusma, ishale zencefil iyi gelir. Gıda zehirlenmesinde ortaya çıkan ishal ve kusmaya zencefil iyi gelir. Bir bardak suya koyulan 1 çay kaşığı zencefil kaynatılıp içilirse gıda zehirlenmesi semptomları azalır.

Su:

Gıda zehirlenmesinde vücut çok fazla su kaybeder. Bu nedenle bol su içilmelidir. Ayrıca, su vücutta temizlik yapmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply