Gözaltı torbalarından kurtulmak için 12 doğal yöntem

 

gozalti-torbalarindan-kurtulmak-icin-dogal-yontemler

Gözaltı torbalarından kurtulmak için 12 doğal yöntem: Gözaltı torbalarından, gözlerinizdeki şişliklerden ve gözlerinizin çevresindeki siyah halkalardan rahatsızlık duyuyorsanız yazımızı dikkatlice okuyun ve doğal yöntemlerden faydalanın.

Gözaltı torbaları kadın ya da erkek olsun herkesin istemediği sorunlardan biridir. Çünkü göz çevresindeki şişkinlikler ve halkalar hem yaşımızdan daha büyük görünmemize neden olur hem de sürekli yorgun bir görüntüye yol açar. Gözaltı torbalarından kurtulmak için doğal yöntemlerden faydalanabileceğiniz gibi, beslenme şeklinizi değiştirerek de çözüm bulabilirsiniz. Doğal bazı yöntemleri uygulayarak hem genç hem de daha taze bir görüntüye kavuşmanız mümkün. İşte, gözaltı torbaları için doğal yöntemler;

1- Tuzu mutlaka azaltın:

Tuz daha çok yüksek tansiyon dendiğinde akla gelir, ancak gözaltı torbalarının oluşmasının da başlıca nedenlerinden biridir. Tuz, vücutta su tutulmasına neden olur ve tuzlu yiyecekleri tükettiğinizde sabah kalktığınız zaman gözaltlarınızda daha fazla şişlik görürsünüz. Tuz kullanımında saf deniz tuzu ya da Himalaya tuzunu tercih ederseniz etkisi daha az olacaktır. Tuzu mutlaka azaltın ve beslenme programınızda taze sebzelere daha çok yer verin. Kereviz tüketmeye kendinizi alıştırırsanız tuz isteğinizi de azaltmış olursunuz. Dolayısıyla da gözaltı torbalarınıza da iyi gelir.

2- Alerjilerden korunmaya çalışın:

Şayet alerjikseniz, mümkün olduğu oranda alerjilerden uzak durmaya çalışın. Gözaltı torbaları ve şiş gözlerin en önemli nedenlerinden biri alerjilerdir. Alerji ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunları için kullanılan ilaçların, hem akan burnunuza hem de gözaltlarınıza yararı bulunmaktadır. Alerjileriniz gözaltı torbalarına yol açıyorsa, kullandığınız ilaçlar bunların azalmasına da yardımcı olmaktadır.

3- Neti pot ( Neti çaydanlığı ) kullanın:

Neti pot, yogayla ilgilenenlerin bildiği, burun tıkanıklığı ve sinüzitin tedavisinde kullanılmakta olan oldukça eski bir yöntemdir. Dilerseniz, küçük porselen bir demliğe temiz su doldurarak da bunu uygulamanız mümkün. Neti pot kullanarak sinüslerinizi ve genizinizi rahatlatabilir, solunum yollarınızı temizleyebilirsiniz. Bu sayede gözaltı torbalarını da azaltabilmektesiniz. Bu yöntem Uzakdoğu’da çok eski dönemlerden beridir uygulanmaktadır.

4- Uyku pozisyonunu değiştirin:

Uyku pozisyonu oldukça önemli. Şayet, yüzüstü yatan biriyseniz gözaltı torbalarının daha çok olma ihtimali oldukça yüksektir. Bunun nedeni yerçekimidir. Yüzüstü yatan kişilerde yer çekimi devreye girmekte ve gözlerin çevresindeki sıvıların altta birikmesine yol açmaktadır. Bunun neticesinde de gözler daha da şişkin olmakta ve gözaltı torbaları oluşmaktadır. Bu tür bir yatma alışkanlığını varsa pozisyonunuzu kesinlikle değiştirmelisiniz.

5- Yatmadan evvel makyajınızı temizleyin:

Geceleri yatmadan önce makyajınızı çıkarmıyorsanız cildinizin daha hızlı yaşlanmasına ve bununla birlikte gözaltı torbalarına neden olursunuz. Uykuya geçmeden evvel başta gözlerinizdeki makyajınız olmak üzere cildinizdeki makyajı da temizleyip öyle yatın. Bu sayede hem gözaltı torbalarınız azalır hem de cildinizi korursunuz.

6- Alkol tüketmekten kaçının:

Gözaltı torbalarının oluşumundaki en başta gelen etkenlerden biri de alkoldür. Alkol kullanımı, vücudunuzu susuz bırakarak cildinizin kurumasına ve yaşlanmasına yol açar. Alkolü olabildiğince azaltın ya da mümkünse bırakın. Şayet alkol aldıysanız, uyumadan önce bol miktarda su için ve gözlerinizin etrafını nemlendirici bir kremle iyice nemlendirin. Bu şekilde alkolün etkilerini en aza indirmeniz mümkün olabilir.

7- Sigaradan uzak durun:

İnsan sağlığının baş düşmanı olan sigara, gözlerin çevresinin yaşlanmasına da yol açmaktadır. Sigarada bulunan zararlı kimyasal maddeler, göz çevresindeki hassas bölgelere olumsuz etki yapmaktadır. Gözaltı torbalarından ve morluklarından kurtulmak istiyorsanız kesinlikle sigarayı bırakmalısınız.

8- Güneşin zararlı ışınlarından sakının:

Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından korunmak için türlü koruyucu ürünler kullanmaktasınız. Bunu göz çevreniz için de yapmalısınız. Çünkü güneşin zararlı ışınları göz çevresinin kırışmasına ve sarkmasına yol açmaktadır. Özellikle gözaltı torbalarının oluşmaması için cildinize uygun olan UV korumalı kremler ve daha da önemlisi güneş gözlüğü kullanmalısınız.

9- Düzenli egzersiz yapın:

Genel sağlığın korunması ve yaşlanma etkilerinin azaltılması için düzenli egzersiz yapmak şart. Bu sayede cildinizin genç ve diri kalmasını sağlayabilir, gözaltı torbalarının oluşmasının da önüne geçebilirsiniz. Gözaltı torbalarınız varsa da yapacağınız egzersizler zamanla bunlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

10- Kalojen arttıran gıdaları tüketin:

Vücuttaki en verimli ve en bol olan protein kalojendir. Kalojen kaslarda, kemiklerde ve ciltte bulunduğundan vücuda elastikiyet sağlar. Aynı zamanda ölü cilt hücrelerinden arınmayı da sağlamaktadır. Yaş ilerledikçe kalojen miktarı da düşmektedir. Gözaltlarının şişmesi ve torbalanması da kalojen proteinin azlığından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle özellikle tavuk suyu, somon, sarımsak, portakal ve ıspanak gibi kalojen arttıran gıdaları tüketmeye özen gösterin.

11- Göz çevresi için nemlendirici kullanın:

Vücudun susuz kalması ve kalojen eksikliği cildin yaşlanmasına yol açmaktadır. Bundan dolayı hem cildiniz hem de göz çevreniz için uygun nemlendiriciler kullanın. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile her gün göz çevrenizi nemlendirmeyi unutmayın.

12- Soğuk kompres ve salatalık:

Gözaltları aşırı şişkin ise soğuk kompres uygulamak hem rahatlatır hem de iyi gelir. Ayrıca gözlerinize salatalık dilimleri yerleştirebilir, şişlikleri azaltabilir ve gözaltı torbalarının azalmasını sağlayabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply