Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır

gebelikte kilo alma

Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır nelere dikkat edimeli, hamileyken ne kadar kilo almalıyım, gibi kafamıza takılan soruları sizin için hazırladık işte detaylar. Gebelikte normal kilo alımı yaklaşık 11-12 kilogram kadardır. Doktorlar bu nedenle gebelik öncesi kilo vermenizi ister. Fazla kilo hem bebeğe hem de anne adayına tehlikelidir. Ancak çok zayıf olan kadınlarda 15-17 kilogram kadar kilo alınabilir. Çok zayıf olan kadınlarda bile gebelik öncesi kilo alımı tavsiye edilir. İşte, gebelikte kilo alımı ;

Gebelikte kilo alımı bazı durumlarda değişir örneğin ikiz gebelikte normal gebeliğe göre daha fazla kilo alımı oluşur. zayıf olan kadınlar daha fazla kilo almalıdır. Bunun dışında gebelik öncesi kilosu olan kadınlara kilo vermeleri söylenir. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile belirli kilolar verildikten sonra hamile kalmanın sağlıklı olduğu söylenir.

Kilonuzun normal olup olmadığını anlamak için vücut kitle indeksi kullanılır. Bu durumda klonuz boyun karesine bölünür. VKİ=kg/m2 hesabına göre,

18.5 altında olan zayıf,

18.5-24.9 arasında olanlar normal,

25-29.9 arasında fazla kilolu,

30-39.9  arasında obez,

40 ve üzeri ileri derece obez olarak kabul edilir.

Hamilelikte alınan kiloların yaklaşık 3-4 kilosu bebek, 1 kilogram plasenta, 1 kilogram bebeğin suyu, 1 kg. rahim ağırlığı, 1.5 kilogram annede artan kan hacmi, 1 kilogram büyüyen göğüsler, 1-2 kilogram tutulan su dur. Kalan kilo annenin yağ deposudur. Bu yağ deposunda olan fazla artış doktorlar tarafından tehlikeli bulunur. Bu nedenle hamilelik öncesi kilo varsa bunun verilmesi istenir. Çünkü, sağlıklı olan normal kiloda hamileliğe başlamaktır.

Hamileliğin ilk döneminde kilo almak bazen zordur. Hatta pek çok gebe bu dönemde kilo bile verebilir. Bunun başlıca sebebi artan hormonlar nedeni ile koku ve tat almada olan değişimlerdir. Kusma, iştahsızlık ve iğrenmeler oluşabilir. Bu bir problem olarak kabul edilmez. Gebeliğin 4. Ayından itibaren kilo alımı başlar. İlk aylarda hiç ya da 1 kilogram kadar alınabilir daha sonraki aylarda ayda 2 kilogram normal kabul edilir. Bu şekilde kilo almak için günde 300 kalori fazladan almak yeterlidir. Zaten bu değer sağlıklıdır. Gebelikte beslenme çok önemlidir. Fazla alınan kilolar bebeğe ve gebeye zarar verebilir hatta erken doğuma neden olabilir.

Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır

Leave a Reply