Hamilelikte karın kaşıntısı nedenleri ve nasıl geçer


Hamilelikte karın kaşıntısı neden olur, nasıl geçer

karın kaşıntısı nedenleri ve nasıl geçer: Hamilelikte, karnın büyümesi ile birlikte karın kaşıntıları cilt üzerinde hissedilir. Bunun başlıca nedeni, rahim içinde bebeğin büyümesi ile birlikte karnın da büyümesidir. Çünkü, cilt büyümez fakat bebek için esner. Cildimiz normalin üzerinde esnediğinde karın kaşıntısı yaşanır. Bu gayet doğa bir durumdur. İşte, hamilelikte karın kaşıntısı ve tedavisi;

Hamilelikte karın kaşıntısı neden olur?

Hamilelikte karın kaşıntısı karnın büyümesi ile birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Cildimiz yaşayan bir organizmadır fakat büyümez sadece olduğundan çok fazla esneyerek bebeğe yer açar. İşte, bu zamanlarda karında kaşıntılar ve cilt çatlakları oluşur.


Cildin genişlemesi

Karnımız fazla genişlediğinde karnın etrafında olan cilt gerilir ve hızla nem kaybetmeye başlar. Ciltte rahatsızlık ve kaşınma bu zaman aralığında başlar. Hamilelikte karın kaşıntısının başlıca nedeni cildin esnemesine bağlı olarak nem kaybetmesidir. Bu nedenle karın kaşıntısı doğaldır.


Hormonal değişimler

Hamilelikle birlikte, östrojen hormonu hızla kanda artmaya başlar. Hormonda olan bu artış, el ve ayaklarda kaşıntılar yaratabildiği gibi karında da kaşıntıya neden olabilir. Bu durum, bebek doğduktan sonra kendiliğinden geçer.

Hamilelik öncesi egzaması olan anne adaylarının hamilelik ile birlikte egzaması ilerler. Bu durumda karın başta olmak üzere pek çok noktada kaşıntılar olabilir.

Gebelik intrahepatik kolestazı

Yoğun bir şekilde karın kaşıma veya başka vücut noktalarını kaşıma hissi oluşturan gebelik intrahepatik kolestazı yaşanabilir. Aslında bu hastalık karaciğer ile ilgilidir. Safra suyunda tuz birikimi oluşur ve ciltte kaşıntılar meydana gelir. Öncelikle avuçlarda, ayaklarda başlayarak tüm vücutta oluşabilir.

Hamilelikte karın kaşıntısı nasıl geçer ?

Çok yoğun bir karın kaşıntısı yaşıyorsanız hemen acil olarak doktorunuza danışın.

Cildin nem oranının düşmesi ile kaşıntı başladığından cildi bol nemlendirin. Nemlendirici kremler ve vazelin bu konuda etkilidir.

Marketten aldığınız yulafı mikserde çekin ve 2 bardak su ile karıştırın. Bu karışımı doldurulan küvete boşaltın ve vücudunuzu suya sokun. Bu şekilde cildiniz nemlenecek ve rahatlayacaktır.

İçinde parfüm olan hiçbir şeyi cildinize sürmeyin. Bol su için, kaşımak kaşıntıyı arttırır bu nedenle az kaşıyın. Çok sıcak su ile duş almayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor