Hamileyken egzersiz ve spor yapılır mı?

gebelikte spor

Gebelikte döneminde egzersiz ve spor yapmak hakkında bilgi edineceğiniz faydalı bir yazıyı sizinle paylaşıyoruz. Gebelikte kanama ve düşük riskiniz yoksa mutlaka egzersiz ve spor yapmalısınız. Fakat, ilk 3 ay gebelikte riskli bulunduğundan egzersizlerin 3 ay sonrası yapılması önerilir. Gebelikte spor ve egzersiz yapmanın bilinen pek çok faydası vardır. İşte, gebelikte egzersiz ve sporun faydaları ;

Gebelikte egzersiz ve sporun faydaları nelerdir?

  1. Uyku sorunlarının önüne geçer,
  2. Bel ve sırt ağrılarını engeller,
  3. Uygun ve sağlıklı kilo almayı sağlar,
  4. Normal doğumu rahatlatır,
  5. Gebelikte oluşan ödem ve şişliklerin önüne geçer,
  6. Annenin psikolojik olarak rahatlamasını sağlar,
  7. Doğum sonrası daha rahat toparlanılır.

Uzmanlar haftada 2-3 gün yapılan egzersizin anne adayına çok faydalı olduğunu söylüyor. Egzersiz yaparak kilo vermeyi kolaylaştırmak amaçlı yapılmamalıdır. Doğru beslenme ile egzersiz birleşerek daha rahat hamilelik geçirmek amaçlı yapılmalıdır. Egzersizler yapılırken, nefes nefese kalınmalı, çok terlenmemelidir. Hafif ve 20-30 dakikalık sürelerde egzersiz yapılmalıdır. egzersize başlamadan önce, 5 dakika kadar ısınılmalı ve kaslar gevşetilmelidir. Egzersiz bırakılırken de aynı işleme tekrar edilmelidir.

Aslında evde yapılan temizlik ve rutin işlerde spor yerine geçmektedir. Fakat, bazı ince noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Toz alırken ve yer silinecekse gebeler asla eğilmemelidir, dizlerin üzerinde durulmalıdır. Sırt üzeri yatarken yan dönülüp destek alınmalıdır. Gebe, hareketlerinin hepsinde mutlaka destek almalıdır.

Gebede yüksek tansiyon, suyun gelmesi, erken doğum riski taşıması, rahim ağzında dikiş olması, gebelikte kanama, bebekte gelişim geriliği varsa egzersizden uzak durmalıdır. Bu tip durumlarda doktorun önerisi ile hareket edilmelidir.

Gebelikte hangi egzersiz ve sporlar yapılabilir?

Gebelikte en önemli spor yürüyüş ve yüzmedir. Sakin ve yavaş tempolu yaklaşık 30 dakikalık yürüyüşler yapılabilir. Yüzme, bedenin tüm ağırlığını azalttığından rahatlıkla her ay yapılabilir ve uzmanlar tarafından önerilir. Yavaş tempolu koşuda yapılabilir fakat gebeliğin son dönemlerinde bu spor önerilmez. Bisiklet, top ile oynan oyunlar, ağırlık kaldırmak hamilelikte önerilen sporlar değildir. Dövüş sporu, dağcılık ve dalış önerilmez.

Evde yapılacak olan egzersizler nelerdir?

Evde yapılacak olan basit egzersizler ile doğuma kendinizi hazırlayabilirsiniz. Karın kasları, sırt ve bel kasları ile pelvis kaslarını çalıştırabilirsiniz. Pelvis kasları doğum kanalında olan kaslardır. Bu nedenle çok önemlidir.

Bağdaş kurarak öne eğilin ve kalkın, 10 sn eğikken bekleyin ve doğrulun,

Yere sırt üstü uzanın ellerinizle ayaklarınıza uzanmaya çalışın bunu 10 kez tekrarlayın,

Sırt üstü uzanıp, kalça kaslarınızı sıkın bırakın bu egzersiz pelvis kaslarını kuvvetlendirir.

Hamileler spor yapabilir mi?

Hamilelikte yapılabilecek spor ve egzersizler

One Response

  1. yeliz 23 Ekim 2015

Leave a Reply