Erken kalkamıyorum diyenlere Erken kalkmak için 5 muhteşem yöntem

Erken kalkamıyorum diyenlere Erken kalkmak için 5 muhteşem yöntem 1

Erken kalkma konusunda gerçekten yardıma ihtiyacınız var mı? Çok zor yataktan kalkıyor, hatta hep geç kalıyorsanız izleyeceğiniz bazı adımlarla bunun önüne geçebilirsiniz. Bir günün en verimli olan dönemi sabah saatleridir. Bu nedenle erken kalkıp hayata ve işe başlamak gerekir.

Her gün bir öncekinden daha erken kalkın;

Vücudumuzun bir bioritmi vardır. Hemen hemen her şeye adapte olabiliriz. Eğer her sabah aynı saatte kalkmak istiyorsak yapılacak şey vücudu alıştırmaktır. Alarmlı saatinizi her sabah bir öncekinden daha önceye ayarlayın. Yaklaşık 10 gün sonra, sabahları istediğiniz saatte kalkmaya başlarsınız. Tabi ki, bu ayarlama için akşamları hep aynı saatte yatmalısınız.

Her sabah bir toplantınız olsun;

İşyerinizde her sabaha bir toplantı ya da önemli bir görüşme ayarlayın. Bu sayede çevreye ve işinize olan saygınızdan erken kalkarsınız. Bu durum beyne verilen önemli bir görevdir. Yaklaşık 1 ay içinde kendinizi erken kalkmaya motive etmiş ve alışkanlık geliştirmiş olursunuz.

Uyanmaya hazır bir yatak odası;

Sabah kalkınca giyeceğiniz sabahlığı yatağa yakın bir yere koyun. Sıcak tutan terlikler yatağın hemen yanında dursun. Bu sayede sıcak yatağınızdan üşümeden kalkabilirsiniz.  Çalar saatinizi mümkün olduğunca yatağın en uzak noktasına yerleştirin. Bu sayede, çalar saati susturmak için yataktan kalkmak zorunda kalırsınız.

Kendine inanmak;

Ağzınızdan çıkan cümleler beyninizi motive eder. Bu nedenle, sabahları erken kalktığınızı ve bunun sizi mutlu ettiğini sıklıkla tekrarlayın. Zaman içinde erken kalkmaya başlayacaksınız. Kendinize inanın ve mümkün olduğunca pozitif olun. Stresli olmak uyku düzenini bozacağından sizin erken kalkmanıza engel olur.

Yatak odası düzeni;

Yatağa girmeden 1 saat kadar önce yemek yemeyin ve sıvı almayın. Kahve ve çay gibi içecekleri erken saatlerde tüketin. Yatak odanız bol havalandırılmış olsun. Yatağınızı tam ortopedik ve sağlıklı yatakla değiştirin. Kalın perdeler kullanın ve her akşam aynı saatte yatağa girin. Bu sayede doyurucu uyku alırsınız. Doyurucu uyku aldığınızda sabahları kalkmakta zorlanmasınız. Eğer uyku apnesi gibi bir sıkıntınız varsa, her gece pek çok sıklıkta uyanırsınız. Bu nedenle tedavi olmalısınız.

Erken kalkamıyorum diyenlere Erken kalkmak için 5 muhteşem yöntem 2

Bu yazı hurriyet.com.tr kaynak alınarak özgün olarak derlenmiştir.

Leave a Reply