Sigaranın vitamin emilimine etkileri


sigara içenlerde hastalıklar

içmek çağın en tehlikeli alışkanlıklarından kabul edilmektedir. ile akciğerlerimizi, kalbimizi ve böbrekler dahil tüm organları zehirlerken, vücuda alınması gereken bazı vitaminlerin emilimini de engelliyoruz. Sonuç olarak, hem zehirleniyor hem de yavaş yavaş organ, dokuları , kemikleri kaybediyoruz. İşte, sigara içmenin emilimine etkileri;

Kalsiyum

Sigara içmek vücudun kalsiyum emilimine çok etkilidir. Kalsiyum emiliminde oluşan düşüş ve kan dolaşımında olan çeşitli sorunlar, kanda oksijen azlığı nedeni ile kemiklerde hızlı bir şekilde eksilmeler oluşur. Kemik erimesine, kemik çatlamalarına neden olan sigara içmek, çocuklarda kemik gelişimini yavaşlatır.


D vitamini

Sigara içen kişilerin, D vitamini emilimi duru ya da kötüleşir. Oysa kemik yapısı için D vitaminine ihtiyaç duyulur. Kalsiyum, D vitamini olmadan emilemez. Yeterli D vitamini olmadığından kemikler güçsüzleşir, çatlamalar, kemik erimesi hızlanır. D vitamini eksikliği ile kas ağrıları ve kas zayıflığı oluşur.

C vitamini

Sigara içen kişilerde C vitamini emilimi azalır ve C vitaminine olan ihtiyaç %30 kadar artar. Bu durumda ortaya çıkan tablo, C vitamininin sigara içenlerde neredeyse yok olduğudur. Yorgunluk, depresyon, cilt döküntüsü, kötü nefes C vitamini eksikliğinin diğer belirtileridir. C vitamini enfeksiyonları ve yaraların iyileşmesinde çok önemli olduğundan C vitamini eksikliğinde hastalıkların tedavisi uzar.


Demir

Demir, C vitamini olmadan vücut tarafından emilemez. İşte, bu nedenle sigara içenlerde demir eksikliği oluşur. Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Kırmızı kan hücreleri, kanda oksijen taşıyan hücrelerdir. Bu nedenle, kanda oksijen azlığı yani anemi oluşur. Anemi nedeni ile yorgunluk, ishal, kas güçsüzlüğü, sinirlilik, unutkanlık ortaya çıkmaktadır.

A vitamini

Sigara içenlerde A vitamini eksikliği oluşur. A vitamini eksikliğinde görmede azalma ortaya çıkar. Solunum bozukluğu yarattığından nefes problemleri ortaya çıkmaktadır.

Sigara içenlerde oluşan hastalıklar

Akciğer kanseri; sigara içenlerde %80 oranında karşılaşılan kanser türüdür.

Larenks kanseri; sigara içenlerde 10 kat daha fazla görülen kanser türüdür.

Ağız kanseri; sigara içenlerde 10 kat daha fazla görünür,

Yemek borusu kanseri; sigara içenlerde 9 kat daha fazla karşılaşılan kanser türüdür.

Pankreas, koroner kalp hastalıkları, kalp yetmezliği, bacak arteri, aorta anevrizması, kronik bronşit ve amfizem, peptik ülser başlıca rastlanan sigara kaynaklı hastalıklardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor