Erkeklerde saç dökülmesine iyi gelen vitaminler

Erkeklerde saç dökülmesine iyi gelen vitaminler 1

Erkeklerde saç dökülmesi en sık karşılaşılan sağlık problemidir. Sosyal ve psikolojik açıdan insanı olumsuz etkileyebilecek olan bu sorunun çözümünü aşağıdaki vitaminlerde bulabilirsiniz.

A Vitamini saçları güçlendirir:

A vitamini keşfedilen ilk vitamindir. İçeriğindeki retinol ve beta karoten sebebiyle, A vitamini önemli bir antioksidandır. Saç derisindeki sebum oranının dengelenmesini ve saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Ayrıca saçlara parlaklık verir. Karaciğer, süt, tereyağı, havuç, ıspanak, kayısı, karahindiba, kavun ve lahana gibi besinlerde doğal olarak bulunur. Ayrıca multivitamin desteği olarak da alınabilir. A vitamininin tavsiye edilen miktarın üzerinde alınması, C vitamini eksikliğine yol açabilir ve toksik etki yaratabilir.

Folik Asit saç dökülmesini önlemeye yardımcıdır:

Folik asit saç dökülmesine karşı en önemli koruyuculardandır. Saçların yeniden oluşmasını ve uzamasını sağlayan hücrelerin oluşumunda ve yenilenmesinde rol oynar. Eksikliğinde saç dökülmeleri, saçta cansızlık ve erken beyazlama gibi durumlar görülebilir. Folik asit brokoli, havuç, mercimek, avokado, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllı ekmekler, kuşkonmaz ve kuru fasulye gibi gıdalarda bol miktarda bulunur.

C Vitamini saç dökülmesine karşı koruyucudur:

C vitamini bilindiği üzere bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Serbest radikallere karşı vücudu koruyan C vitamini, vücuttaki ve saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Böylece, saçların güçlü bir şekilde uzamasını sağlayan C vitamini, beyazlamaya karşı da etkilidir.  Bilinenin aksine, C vitamin en fazla portakalda değil biberde bulunur. Bunun haricinde brokoli, kivi, turunçgiller ve maydonoz da önemli birar C vitamin kaynağıdır.

E Vitamini saç dökülmesine karşı etkili:

Saç, deri ve tırnak sağlığı için çok önemli bir yeri olan E vitamini, saç dökülmesini azaltır. Saçın daha parlak olmasına ve hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Ayrıca, hasar gören hücreleri onararak yeniden saç çıkışını sağlar. Çekirdek yağlarında bol miktarda bulunan E vitamini, avokado, fındık, ve pazı gibi besinlerde de mevcuttur. E vitamini eczanelerde de ampüller içerisinde satılmaktadır. E vitaminini zeytinyağı ile karıştırıp saç diplerinize uygulayabilirsiniz.

B7 – H Vitamini (Biotin) saçların güçlenmesinde etkili:

Biotin, keratin adını verdiğimiz, saç dökülmeleri ve beyazlamalarına karşı en temel destek olan, lifli bir protein üretir. Saçın elastiki yapısını artırarak, saçı kırılmalara karşı dirençli hale getirir. Bu vitamin en çok çiğ yumurta sarısında bulunur. Yani annelerimizin saç derilerine yumurta sarısı sürmesi boşuna değil!

Vitamin B3 (Niasin) saçların hızlı uzamasını sağlar:

Metabolizma hızlandırıcı olarak da bilinen bu vitamin, vücuttaki damarları genişleterek kan dolaşımını artırır. Bu da saçların yeniden çıkmasını ve hızlı uzamasını sağlar. Dana eti, tavuk eti, balık, yumurta, süt, peynir,mantar ve karnabahar gibi gıdalardan temin edilebilir.

Her vücudun bu vitaminlere gereksinimi farklı oranlardadır. Bu sebeple mutlaka doktorunuza danışarak bu vitaminleri tüketiniz.

Hangi Vitamin Hangi Yiyecekte Bulunur

Leave a Reply