Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır ve Faydaları nelerdir?

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır ve Faydaları nelerdir? 1

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır? Argan Yağı ile yapabileceklerinizi sizler için sıraladık. Argan yağı, argan ağacının meyvesinden elde edilen ve mucize yağ ve sıvı altın olarak da adlandırılan bir yağdır. Bu yağ, cilt, tırnak ve saçı beslemesinden dolayı yüzyıllardır değer görmektedir. Argan ağacı Fas’a özgü bir ağaç türü olmakla birlikte, besleyici özelliği ile de çok popülerdir. Keçilerin sırf argan meyvesini yemek için ağaçlara tırmandığı bilinmektedir.

Fas’ta bulunan argan ormanları UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Uzun yıllar boyunca yerli halk tarafından argan meyveleri ezilerek kullanılmıştır.

İçerik olarak oldukça zengin maddelere sahip olan argan yağının faydaları oldukça fazladır. A, C ve E vitaminlerini bol miktarda barındırmakta ve düzenli olarak kullanıldığı takdirde belirgin değişimler ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan antioksidanlar, linoeik asit ve omega-6 asitlerinden dolayı saçlar üzerinde çok etkili olmakta, saçları besleyerek parlaklık kazanmasını sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı argan yağı lüks kozmetik firmalarının vazgeçilmez ürünlerinden birisidir.

Argan Yağı Faydaları

Argan yağı içeriğindeki zengin maddeler nedeniyle oldukça faydalı ve kullanışlı bir yağdır. Bu faydalara göz atalım.

1. Kepek ve Kuruluğu Giderir

Argan yağı, içerisinde yer alan yağ asitleri sayesinde saç derisine çok faydalıdır. Saç derisini olası iltihaplanma durumuna karşı korur ve kuruluğu gidererek nemlendirir.

Üst düzey bir nemlendirici olan argan yağı, içeriğinde bulunan E vitamini ve antioksidanlar sayesinde saçı kepek ve kuruluğa karşı korur.

Günümüzde kullanılan şampuanlar genellikle saçların nemini alarak kurumasına neden olur. Bundan dolayı çoğu kişi saçlarının kuruması ve kepeklenmesinden dolayı şikayetçidir. Saçlar kuru bırakıldığı zaman kepek oluşumu gözlenir. Bu durumun önüne geçmek için argan yağı kullanarak saçlara nem kazandırılabilir ve kepek oluşumu önlenebilir.

Kepek önleyici hazır kozmetik ürünler, içerdiği kimyasallar nedeniyle saç derisine zarar vermekte ve saçın kuruyarak daha çok kepeklenmesine neden olabilmektedir.

2. Kırık Uçlardan Kurtulun..

Doğal bir ürün olan argan yağı nemlendirici, sakinleştirici ve saçtaki kırıkları onarıcı etkisiyle bilinmektedir. Duştan sonra saçlarınızı kuruttuktan sonra bir miktar saçlarınıza sürerek saçlarınıza parlaklık kazandırabilirsiniz.

3. Saçlarınızı Kırıktan Korur

Kimyasal maddelerden elde edilen kozmetik ürünlerin yerine argan ayağı kullanmanız, saç kurutma makinesinin saçınıza vereceği zararı en aza indirger ve yıpranmasına engel olur. Ayrıca zengin içeriği sayesinde saçlarınıza canlılık kazandırır.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır ve Faydaları nelerdir? 2

4. Yüzdükten Sonra Argan Yağı

Yüzmek için gittiğimiz havuzlar ve denizler içeriğinde klor ve diğer maddeler nedeniyle saçlarımızı yıpratmaktadır. Yüzdükten sonra saçlarınızı durulayıp bir miktar argan yağı sürerseniz, havuzun ve denizin yıpratıcı etkisinden saçlarınızı korumuş olursunuz. Yüzme sonrası saçlarınızı hemen yıkamanız ve klor ve tuzdan arındırmanız gerekir. Ardından argab yağını saçınızı uygulayarak saç gelişimini destekleyebilirsiniz.

5. Saç Dökülmesinin Önüne Geçer

Günümüzde kadınıyla erkeğiyle birçok kişi saç dökülmesiyle karı karşıyadır. Saçlarınıza yeteri kadar besleyici madde ulaşamadığı durumda saç dökülmesi problemi görülür. Argan yağı zengin içeriği sayesinde saçlarınızı besleyerek dökülmeyi engeller.

Yapılan çalışmalar, saç dökülmesi problemiyle karşılan kişilerin argan yağı kullanması sonucu %44’ünün saçlarının eskisinden daha gür ve güzel olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca argan yağı kullanımı ilaçların yan etkilerinden de uzak durulmasını sağlamıştır.

6. Bukleleri Ortaya Çıkarır

Saçlar kıvırcık olan kişilerin yaşadığı problemlerden biri olan buklelerin sönük kalmasıdır. Argan yağı kullanan kişilerde buklelerin estetik bir görüntüye kavuştuğu görülmüştür. Yalnızca birkaç damla argan yağı kullanarak buklelerinizin görüntüsünü düzeltebilir, daha gür ve şekilli bir saça sahip olabilirsiniz.

7. Saçlarınıza Canlılık Verir 

Argan yağı saça uygulandığı zaman saç tellerinin içine etki eder ve içten dışa doğru bir parlaklık ve doğal canlılık kazandırır. Argan yağının doğru ve düzenli şekilde kullanımı ile saçlarınızın estetik duruşunu oldukça üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

8. Güneşin Zararlı Işınlarından Korur

Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneşin zararlı UV ışınları saçların parlaklığını kaybetmesine ve nemliliğini kaybederek kurumasına sebep olabilmektedir. Argan yağından birkaç damla saçlarınıza sürerek saçlarınızı zararlı ışınlara karşı korumuş olursunuz. Ayrıca argan yağının nemlendirici özelliği sayesinde saçlarınıza estetik duruş kazandırabilirsiniz.

Argan Yağının Uygulanma Yöntemleri

1. Argan Yağı Şampuanı

Argan yağı, zengin içeriği sebebiyle saçlar üzerinde oldukça besleyici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca saçı besleyerek uzamasına katkı sağladığı için kadınlar tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Argan yağından yapılmış olan kremlerde aynı özelliklere sahip olduğundan dolayı oldukça sık tercih edilmektedir.

Hazır olarak satılan argan yağı şampuanlarına güvenmiyorsanız, evde bulunan kendi şampuanınıza birkaç damla argan yağı damlatarak da bu şampuanı yapabilir, normal şampuanınızın yerine bunu kullanmaya devam edebilirsiniz.

2. Argan Yağlı Nemlendirici

Duş sonrası bir miktar argan yağını saçlarınızı kuruttuktan sonra saç yoğunluğunuza göre yediriniz. Saçlarınız ince telli ise tarak yardımı ile saç köklerine iyice argan yağı ulaştırmaya özen gösteriniz.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır ve Faydaları nelerdir? 3

3. Argan Yağı Maskesi

Argan yağı genel olarak saç maskesi olarak kullanımıyla bilinir. Yapımı ve uygulaması kolay olduğu için oldukça sık tercih edilen argan yağı maskesini, saçlarınız kuru haldeyken dipten dışa doğru sürünüz. İsterseniz argan yağıyla beraber lavanta veya hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Saçlarınızı argan yağıyla iyice yağladıktan sonra toplayın ve havluya sarıp bekleyin. Mümkünse gece boyunca saçınızda argan yağıyla bu şekilde uyuyun. Eğer buna vaktiniz yoksa 4-5 saat saçınızda bekletin ve ardından saçınızı yıkayın. Saçınızı yıkarken aşırı şampuan kullanırsanız , argan yağının bir faydası olmayacaktır.

Leave a Reply