Erkeklerde kasık ağrısı nedenleri ve tedavisi


Erkeklerde kasık ağrısı nedenleri ve tedavisi

Erkeklerde kasık ağrısı sıklıkla yaşanılan bir durumdur. Kasık ağrısı pek çok nedenden kaynaklı oluşabilir. Kas gerilmeleri, lenf bezlerinde olan şişmeler, kasık fıtığı, böbrek taşları ve tümörler kaynaklı oluşabilir. Uzun süre devam eden ve hareketlerde sınırlama yaratan kasık ağrılarında mutlaka doktora gidilmelidir. İşte, erkeklerde kasık ağrısı nedenleri ve tedavisi;

Kas gerilmeleri:

Erkeklerde oluşan kasık ağrısının başlıca nedeni kaslarda olan gerilmelerdir. Genelde zorlayan spor ile ortaya çıkar. Ani, bilinçsiz kas gerilmeleri ile ortaya çıkar.  Buz koyma, kompres yapma, ağrı kesiciler kullanılır. Yaklaşık 1 ay kadar devam eder. Tendon, kas yırtılması gibi durumlarda hasta ameliyat edilir.


Lenf bezi şişmeleri:

Lenf bezi şişmeleri, lenf düğümlerinde olan bakteriyel veya enfeksiyonlarda ortaya çıkar. Enfeksiyonlarla savaşan lenf bezleri bağışıklık sisteminin en önemli öğeleridir. Kasık etrafında olan lenf bezi şişmeleri, kasık ağrısına neden olur.  Antibiyotik tedavisi hemen uygulanmaya başlar. Eğer lenf bezi şişmelerinin nedeni, çeşitli hastalıklar kaynaklıysa hastalığın tedavisi yapılır.


Kasık fıtığı:

Erkeklerde kasık fıtığı sık rastlanan bir durumdur. Kasık bölgesinde olan kasların kasılması, gerilmesi ya da ağır malzeme kaldırılması ile ortaya çıkabilir. Kasık fıtığı tedavisi, ameliyat ile yapılır. Açık ya da kapalı ameliyat uygulaması ile ameliyatlarda, dışarıya çıkan bağırsak zarı içeri alınır ve kesik hemen dikilir. İyileşme 1 ya da 1.5 ay kadar sürer.

Epididimit:

Mesanenin enfeksiyon kapmasına verilen isimdir. Bazen, cinsel yolla da enfeksiyon başlar. Kasık bölgesinde şişme ve ağrıya neden olur. Antibiyotik tedavisine hemen başlanılmalıdır. Cinsel yolla oluştuysa hastalık her iki eşe de uygulanır. Ağrı kesiciler ve iltihap önleyiciler de kullanılmalıdır.

Böbrek taşı:

Böbreklerde küçük kristalize taşların oluşmasıdır. İdrar çıkarırken ciddi ağrı yapar. Ağrı kesiciler, bulantı önleyiciler tedavide kullanılır.

Testis tümörü:

Testislerde oluşan tümör, idrara çıkarken ve kasıkta şiddetli ağrılara neden olur. Tedavi, tümörün şekline, hastalığın boyutuna göre planlanır. Tedavide, kemoterapi, radyasyon tedavisi yapılır.

Orşit:

Testislerin şişmesine verilen isimdir. Kabakulakta, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ortaya çıkar. Cinsel yolla bulaştıysa tedavi eşlere yapılır. Ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar kullanılarak tedavi yapılır.

Testis torsiyonu:

Kasık bölgesine çok yüklenildiğinde ortaya çıkar. Çok ağrılıdır. Cerrahi müdahale hemen yapılır. İlk 6 saatte testisler kurtarılır.

Kasığa ani darbe:

Kasığa alınan doğrudan darbeler, hasar yaratır. Çeşitli şişmeler oluşabilir. ağrı kesiciler, dinlenme, sıcak kompres uygulaması ile tedavi yapılır.

Hidrosel:

Testis torbasında su toplanması ile oluşur. Testisler şişer, testis torbasında aşırı yük olduğundan sıkıntı yaratır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor