Epsom Tuzu Neye İyi Gelir Faydaları Zararları ve Kullanımı

Neye İyi Gelir Faydaları ve Kullanımı (Ve Önemli Yan Etkileri): Epsom tuzu, stres kaynaklı hastalıklarda ve kasların ağrılarında kullanılan bir tür tuzdur. Aslında magnezyum sülfattır. İçeriğinde kükürt, magnezyum ve oksijen olan bir bileşiktir. Kimyasal yapısı tuza benzediği için, tuz denilse de aslında tuzla hiç alakası olmayan bir bileşiktir. Kabızlık, uykusuzluk ve fibromiyaljide sıklıkla kullanılan epsom tuzu , aktarlarda bulunmaktadır. İşte, epsom tuzunun faydaları ve kullanımı;

?

Epsom tuzu, kimyasal olarak tuza benzese de aslında magnezyum, kükürt ve oksijenden oluşan bir kimyasaldır. İngiltere’de Epsom kasabasında keşfedildiğinden ismi böyle kalmıştır. Tablet tuza benzemektedir ve banyo suyunda çözülür. Epsom tuzu, acı ve tadı olmayan bir maddedir. Yüzlerce yıldır bu tuz kabızlık, uykusuzluk ve fibromiyalji gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Epsom tuzu aktarlarda, ilaç depolarında, eczane ve marketlerde bulunmaktadır.

Epsom tuzu nasıl kullanılır?

Epsom tuzu suda çözdürülünce, magnezyum ve sülfat iyonları suya geçer. Bu suya girildiğinde, magnezyum ve sülfat deri tarafından emilerek vücuda alınır. Ciltte kozmetik olarak kullanılabileceği gibi, müshil olarak ağızdan da alınabilmektedir. Magnezyum, kalp ve sinir sisteminde pek çok reaksiyonda gereken bir mineraldir. Bu nedenle, tuzun çözülmüş halinin deriden alınması çok önemlidir. Fakat, bunlar kesin bilgiler değildir. Epsom tuzu hakkında hala araştırmalar yapılmaktadır.

Uyku ve strese olan etkisi:

Magnezyum seviyesinin düşük olması, uyku sorunlarını da beraberinde getirir. Magnezyum, beyinde stresi azaltan nörotransmitter üretilmesine yardımcıdır. Ayrıca melatonin üretilmesini destekleyerek, uykuya geçmeyi sağlamaktadır. Tüm bunların yanında, epsom tuz banyoları sıcak banyo yapmanızı sağlayarak sakinleştirici etki yaratır.

Sindirim sistemine etkisi:

Magnezyum, kabızlık ve sindirim sistemine iyi gelmektedir. Epsom tuzunun faydasını görmek için, 2-6 çay kaşığı epsom tuzu ağızdan alınmalıdır. Bazen şişkinlik yaratabilmektedir. Müsil ve rahatlama etkisi için, uzun vadeli bir çözüm olarak kabul edilmemelidir.

Egzersiz performansına etkisi:

Egzersiz yapan pek çok kişide ve sporcularda kas ağrıları oluşabilmektedir. Kas ağrılarına epsom tuzu iyi gelmektedir. Magnezyum eksikliği özellikle atletlerde sık görülen bir durumdur. Bu nedenle de, atletlere magnezyum takviyesi verilir.

Ağrı ve şişlik tedavisinde;

Epsom tuz banyoları ağrıları ve şişmeleri azaltmaktadır. Fibromiyalji ve artrit semptomlarının iyileşmesinde etkilidir. Bu hastalıkların, magnezyum eksikliği kaynaklı olabileceği düşünülmektedir.

Epsom tuzunun yan etkileri:

Tuzun aslında güvenliği vardır. Sadece yanlış kullanıldığında ishal, şişkinlik ve mide bulantıları yaşanmaktadır. Müshil olarak kullanıyorsanız, çok bol su ile içilmelidir. Bol su ile alınmazsa, mide sorunları sıklıkla yaşanmaktadır. Aşırı kullanımda kalp sorunları, felç ve ölüme neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Epsom tuzu kullanım dozları:

Banyo;

Standart  küvetteki suya, 2 bardak epsom tuzu eklenir ve 15dakika kadar beklenir.

Güzellik;

Bir miktar epsom tuzu ele koyulup nemlendirilir ve cilde masaj yapılır. Gözenekleri temizlemek ve peeling yapmada çok faydalıdır. Banyoda saçların son yıkama suyunda, epsom tuzu ile saçları yıkamak, onları kuvvetlendirir ve hacim kazandırır.

Kaynak: Bu yazı, tavsiyeediyorum.com/makale_18299.htm kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply