Acı çehre tohumu nedir, nasıl kullanılır?

Acı çehre tohumu nedir, nasıl kullanılır? neye iyi gelir?: Acı çehre tohumu ya da acı çehre otu daha çok zayıflama konusunda diyet yapanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu kullanım alanının dışında, acı çehre tohumu veya otu, insanın genel sağlığı üzerinde de faydalar sağlamaktadır. Yazımızda, acı çehre tohumu hakkında merak ettiklerinizi cevaplamaya çalışacağız. İşte, detaylar;

Acı çehre tohumu (acı çehre otu) nedir?

Çoğunlukla zayıflamak isteyen kişilerce kullanılan acı çehre tohumu, en çok tercih edilen şifa deposu bir bitki çeşididir. Uygulanan çoğu kimyasal zayıflama yöntemlerine alternatif olarak bitkisel yöntemler denenmeye başlanmıştır. Yapılan diyette verilen kiloların geri alınmaması, sağlıklı kilo verebilmek için genellikle kadınlar tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

30 günlük bir sürede yaklaşık 10 kilo vermeyi sağlayabileceği belirtilen acı çehre tohumu, bu söylemlerden dolayı birçok insan tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Zayıflama konusundaki en önemli ve en büyük etkisi sindirimi kolaylaştırmasıdır. Acı çehre otunun zayıflatma etkisi, metabolizmayı hızlandırmasından dolayıdır.

Acı çehre tohumu (otu) neye yarar?

Kişinin vücudunda biriken yağlar, acı çehre tohumu sayesinde kısa sürede yakılır. Düzenli şekilde tüketildiği taktirde de kilo vermeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte acı çehre tohumu, kabızlıktan kanser hastalığına kadar pek çok hastalığa da çok iyi gelir.

Acı çehre otunun ( acı çehre tohumu ) faydaları nelerdir?

Tatlı isteğini azaltmaktadır; Düzenli olarak tüketilirse, vücudun tatlı ihtiyacının giderilmesine yardım etmektedir. Bu bitkiyi tükettiğiniz zaman uzun süre tatlı yeme isteği duymazsınız.

Prostata iyi gelir; Acı çehre otu ile ilgili çalışmalarda prostat hastalıklarına iyi geldiği ve tedavi etme özelliği olduğu belirlenmiştir.

Yağları yaktırır; Vücutta birikmiş olan fazla miktardaki yağların yakılmasında katkı sağlar. Düzenli şekilde tüketildiği zaman, yağ yaktırıcı etkisiyle birlikte hızlı kilo vermeyi de sağlamaktadır.

Tok tutar; İştah kapatma özelliği sayesinde sürekli olarak yemek yeme isteğini giderir ve vücutta toplanan ödemin atılmasını sağlar. Ödem nedeniyle meydana gelen şişkinlikleri de hızlı bir şekilde gidermeye yardım eder. Vücuttaki fazlalık toksinlerin atılmasını da sağlar.

Kabızlığa iyi gelir; Kabızlık sorununun giderilmesinde oldukça etkili olan acı çehre tohumu, içeriğindeki etken maddelerle de kabızlığın önüne geçer.

Vücuttaki deri sarkmalarını önler; Hızlı kilo verme nedeniyle oluşan deri sarkmalarının giderilmesinde katkı sağlamaktadır. Kilo verirken oluşan sarkmaların da önüne geçmektedir.

Kas kitlesini korur; Hızlı kilo veren kişilerde genellikle kas sisteminde zayıflıklar meydana gelmektedir. Acı çehre tohumu sayesinde, kilo verirken kas sisteminde yaşanması muhtemel zayıflıkların önüne geçilebilir.

Kan şekerini dengeler; Acı çehre tohumu veya otu, kişinin kan şekerinin dengede tutulmasında yardımcıdır. Bu özelliği sayesinde şeker hastaları için de oldukça faydalıdır.

Acı çehre tohumunun yan etkileri;

  • Her türlü bitkide olduğu gibi, acı çehre tohumu bitkisinin fazlası da vücutta farklı yan etkilere yol açabilmektedir. Bunlar;
  • Hamilelere, böbrek ve ciğerlerinde bir sağlık problemi bulunan kişilere kullanmaları tavsiye edilmemektedir.
  • Vücutta biriken fazla suyu atmayı sağlar. Bu nedenle, aşırı tüketilmesinden dolayı vücudun sıvı kaybı yaşamasına yol açabilir. Bu durum, ilerleyen süreçte yorgunluk ve halsizlik gibi sorunlara neden olabilir.
  • Acı çehre otu, eğer aşırı miktarda tüketilirse bazı hastalıkların ortaya çıkmasına da yol açabilmektedir. Dolayısıyla, acı çehre otunu ya da acı çehre tohumunu tüketen kişilerin, beslenmelerine özen göstermeleri ve bu noktada dikkatli olmaları gerekmektedir. Aşırı şekilde tüketilirse mide bulantısı, mide sancısı ve ishal gibi şikayetlere neden olabilir.

Acı çehre tohumunun nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgi vermek gerekirse; Bu bitki sabah, öğle ve akşam yemeklerinden minimum yarım saat evvel bolca suyla birlikte tüketilmesi gerekmektedir.

Not: Bitkiler şifalı olduğu gibi bilinçsiz ve kontrolsüz kullanıldığında beklenmedik etkiler gösterebilir, olumsuz bir sonuç yaşamamak için, doktorunuza danışmadan kullanmanız önerilmez.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/aci-cehre-tohumu-nedir-nasil-pembenar-detay-saglik-2575037/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply