Fasulyenin faydaları nelerdir


fasulye

Fasulyenin faydaları nelerdir, , fasulyenin faydaları sizi çok şaşırtacak. bilinen en faydalı ve en sevilen sebzelerin başında gelmektedir. Dünyanın hemen hemen her yerinde tüketilir. İçerisinde bol miktarda lutein, beta karoten, violaksantin, neoksantin içermektedir. Ayrıca, vitamin, mineral, protein, nişasta açısından da zengindir. İçeriğinde, yağ, kolesterol ve trigliserid yoktur. İşte, fasulyenin faydaları;

Fasulye Kalp sağlığını korumada yardımcıdır


İçeriğinde bol lif ve fitokimyasal olan fasulye kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Bugün yapılan araştırmalarda bol lifli yiyeceklerin kalp sağlığını koruduğu ispatlanmıştır. Ayrıca kalp sağlığı için gerekli olan potasyum ve magnezyum fasulyede bol miktarda bulunmaktadır.

Fasulyede Düşük yağ oranı


Fasulye içinde %2 oranında olan yağ vardır. Kolesterol ise neredeyse yoktur. Bu nedenle fasulye, çok besleyici ve kalorisi düşük olan bir gıdadır. 100 gr. fasulye, 140 kaloridir.

Fasulye Bol protein içerir

Yapılan araştırmalarda protein ihtiyacımızı bitkisel gıdalardan karşılamak çok daha faydalıdır. Yarım bardak fasulye yaklaşık olarak 7 gr. protein içerir. Bu oran 200 gr. etten elde edilen proteine karşılık gelir.

Fasulye Kan şekerini dengeler

Fasulye kan şekerini hızla yükseltmez. Tam tersi, kan şekerinin yavaş ve olduğu değerde kalmasını sağlar. Bu nedenle, düşük glisemik endeks gıdaları içerisinde kabul edilir. Özellikle, şeker hastalarına bu nedenle fasulye önerilir.

Fasulye Kanser riski düşürür

Fasulye içerisinde olan antioksidan kimyasallar ve lifler kanser riskini düşürür. Kanser doktorları bu nedenle, kansere yakalanmamak için haftada 3 su bardağı fasulye tüketilmesini önerir.

Fasulye Sindirim sistemini düzenler

İçerdiği yüksek lif sayesinde sindirimi ve mideyi rahatlatır. Kabızlığın önüne geçer. Gaz sorunu olmaması için 1 gece önceden suda bekletmek gereklidir. Fasulye yerken yanında bol su içmek içerisinde liflerin şişmesine neden olur ve etkisi çok daha fazla olur.

Fasulye Kolesterolü düşürür

Fasulye içerisinde bulunan lif, saponin ve fitokimyasallar kanda kolesterolü dengeler. Yarım bardak fasulye, 10 gr. lif içerdiğinden kolesterolü önemli ölçüde kontrol altına alır.

Fasulye Kilo vermeye yardımcıdır

Fasulye glisemik endeksi düşük bir gıdadır. Bu sayede kan şekeri yükselmez ve uzun süre tok tutar. Ayrıca içerdiği lif sayesinde çabuk doyulur.

Fasulye Zengin besin kaynağı

Protein, karbonhidrat ve lif, B vitamini, bakır, folat, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko  gibi pek çok mineral ve vitamin içeren fasulye bu nedenle zengin bir besindir.

Fasulye Böbreklere faydalıdır

Fasulye içerisinde bulunan potasyum, protein ve magnezyum böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Yüksek tansiyon ve diyabet böbreklere hasar veren hastalıklardandır. Fasulye bu hastalıklarda kullanılan bir yiyecektir. Bu nedenle böbreklere dost bir gıdadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor