Soğan suyu zayıflatır mı, zayıflatma etkisi nasıldır?

soğan suyu zayıflatır mı

Soğan suyu zayıflatır mı?

Öncelikle belirtilmesi gereken şey, soğan suyu da dahil olmak üzere hiçbir besin ya da bitkinin tek başına zayıflatma etkisinin olmadığıdır. Besinlerin bazıları metabolizmayı hızlandırarak bir miktar tokluk hissini uzatabilir ya da egzersiz yapabilmeniz için enerjiyi biraz arttırarak zayıflama sağlayabilir. Diyet programı uygulamıyorsanız  da yalnızca bir tek besinle kilo vermek mümkün değildir. Soğan suyu da zayıflamaya yardımcı olur, fakat diyet ve egzersiz olmadan zayıflama sağlamayacak olan besinlerdendir.

Soğan suyu ve zayıflatma etkisi:

Soğanın kilo vermek konusunda sağladığı etki oldukça düşüktür. Soğanın yağ yakmayı sağladığı gibi bir araştırma sonucu yok aslında. Bunun yanı sıra, soğanın başka faydaları kişinin zayıflamasına katkı sağlayabilir.

Soğan çorbası kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, fosfor, manganez, bakır, selenyum ve B6 vitamini bakımından zengindir. Bir büyük kase sade soğan suyu yalnızca 28 kalori olup, diyetinizde almanız gereken vitamin ve mineralleri almanızı, düşük kalorisi ile de diyetinize bağlı kalmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda 1 gram besin lifi içeriği ile vücudun günlük ihtiyacının %3’ünü karşılamakta, daha çabuk doymayı sağlamakta ve tokluk süresini uzatmaktadır.

Soğan suyu diyeti:

Soğan suyu diyeti ya da soğan çorbası diyeti aynı lahana çorbası diyeti gibi düşük kalorili şok diyeti sınıfındadır. Ancak uyguladığınız diyete katkı sağlaması için diğer aldığınız besinlerle birlikte tüketebilirsiniz.

Şok diyetler az kalori alınmasını sağlayarak daha çok kilo vermeyi vaat eden sağlıksız diyetlerdir. Bu diyetler az yağ yakılmasına ve daha çok su kaybına neden olmaktadır. Bununla birlikte diyetle verildiği düşünülen kiloların diyet sonrası daha fazlası ile geri alınması da diğer bir kötü tarafıdır. Bu nedenlerden dolayı, soğan suyu diyetini tek başına değil de diyetinize ek olarak diğer besinlerle birlikte almanız çok daha uygun olacaktır.

Soğan çorbası besin değerleri:

Vitaminler:

Bir kase soğan çorbasında vücudun günlük ihtiyacının,

%18,7’si kadar A vitamini,

%3,3’ü kadar C vitamini,

%3,3’ü kadar D vitamini,

%0,5’i kadar E vitamini,

%2,5’i kadar B 1 vitamini,

%6,3’ü kadar B2 vitamini,

%4,5’i kadar B5 vitamini,

%3,3’ü kadar B6 vitamini ve

%4,1’i kadar B12 vitamini bulunmaktadır.

Mineraller:

%4.5’i kadar bakır,

%1,3’ü kadar kalsiyum,

%1.4’ü magnezyum,

%7.3’ü kadar niasin,

%6.2’si kadar selenyum,

%1.8’i kadar demir,

%3.6’sı kadar fosfor,

%1.1’i kadar çinko,

%2.6’sı kadar manganez ve

Günlük ihtiyacın %2.3’ü kadar folat bulunmaktadır.

Leave a Reply