E vitamini hangi besinlerde bulunur?


e vitamini hangi besinlerde var

hangi besinlerde bulunur?

En çok hangi besinlerde E vitamini var, E vitamininden zengin yiyecekler nelerdir işte günlük E vitamini ihtiyacı ne kadar işte detaylar. E vitamini yağda çözünen vitaminlerden biridir ve antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallere karşı savaşarak hücre tahribatının önüne geçmektedir. Buna ek olarak kalp hastalıkları ve kanserlerin oluşmasına karşı vücut direncini arttırmaktadır. E vitamininin diğer bir özelliği de kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkı sağlamakta, K vitamininin efektif şekilde kullanılmasına yardımcı olmaktadır.

Gıdalar vasıtasıyla aldığımız yağların değişik sebeplerle vücut tarafından işlenemediği kişilerde E vitamini eksikliği görülmektedir. E vitamini eksikliğinde kas zayıflığı, görme problemleri, gözlerde istem dışı hareketler, yürüme sorunları ve kas kütlesinde azalma gibi belirtiler görülebilmektedir.


E vitamini ne kadar alınmalı?

Genel sağlık durumu yerinde olan bireylerin günlük alması gereken E vitamini miktarları; 0-6 aylık bebeklerde 4 mg, 7-12 aylık bebeklerde 5 mg, 1-3 yaş çocuklarda 6 mg, 4-8 yaş çocuklarda 7 mg, 9-13 yaş çocuklarda 11 mg, 14 yaş üzerindekilerde 15 mg E vitamini alınması önerilmektedir.

Fazla alınan E vitamini zararlı mı?

Yalnızca gıdalardan alınan E vitamini ile ilgili herhangi bir yan etki ya da zarar olasılığı bilgisi yoktur. Fakat E vitamini takviyesi alıyorsanız ve fazlaysa bunun bazı yan etkilerinin olabileceğini unutmamak gerekir. Fazla miktarda alınan E vitamini kanama riskini arttırmakta, özellikle adet dönemi kanamalarının daha uzun sürmesine neden olmaktadır. Çalışmalarda E vitamini fazlalığının kan pıhtılaşmasını geciktirdiği de görülmüştür. E vitamininin fazla olduğunu belirten üst sınır 1000 mg’dır ve alınması gereken miktarın yaklaşık 60 katına tekabül etmektedir. Vücudunuza E vitamini alırken fazlasını almak kolay olmasa da E vitamini takviyesi alanların bu konuda dikkatli olması gerekmektedir.


E vitamini hangi besinlerde vardır?

E vitaminini doğal yağlardan, kuruyemişlerden ve birçok bitkisel gıdalardan almanız mümkündür. E vitamini bakımından zengin olan bazı besinleri aşağıda sıraladık. Ancak besinlerden bazıları yüksek kalori veya yağ değerlerinden dolayı kilo vermeye çalışanlar ve yüksek kolesterolü bulunanlar tarafından dikkatli tüketilmelidir.

E vitamini bulunan besinler olarak ay çekirdeği, buğday tohumu yağı, ayçiçeği yağı, badem, aspir yağı, fıstık, fındık, fıstık ezmesi, ıspanak, mısır yağı, brokoli, kivi, soya yağı, domates, mango, kekik, yeşil zeytin, kuru kayısı, paprika, acı biber tozu, keten tohumu yağı, kanola yağı, şam fıstığı ve kuşkonmaz gibi besinleri sayabiliriz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 4,33 out of 5)
Loading...Yorumlar

  1. Leyla 14 Ocak 2017

Konu hakkında yorum yap veya soru sor