Nanenin 9 süper faydası

Nanenin 9 süper faydası 1

Nane sayılamayacak kadar faydasının yanı sıra, neredeyse her yemeğe ve salatalara çok yakışmaktadır. Büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla bazı faydalarını bilsek de, nanenin bilmediğiniz oldukça etkili faydaları bulunmaktadır. Yazımızda sizlere bu faydalarını sıralamaya çalışacağız. İşte, detaylar;

1- Tıkanıklığınızı hafifletir:

İçeriğinde mentol barındıran nane, sinüs ve geniz yollarını açmakta oldukça faydalıdır. Ayrıca antiinflamatuar özellikleri de olan nane, kişilerin alerji belirtilerini de hafifletmektedir. Bu etkileri hafifletmek için nane çayı içebilir ya da nane yağı buharını içinize çekip kullanabilirsiniz. Eğer nanenin tadını seviyorsanız çiğnemenizde herhangi bir mani yoktur.

2- Hastalıklardan koruma sağlar:

Bildiğiniz gibi antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hastalıkları önlemede bize yardımcı olmaktadır. Özellikle nane, güçlü antioksidanları içerisinde barındırdığı için beslenmenize ilave ederek bu faydasından yararlanabilirsiniz.

Naneyi isterseniz yiyebilir, isterseniz çayını içebilir, hatta yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Özellikle yatmadan evvel bir litre suyun içine nane yapraklarını ekleyebilir, sonraki gün bu suyu içerek daha da çok faydalanabilirsiniz.

3- Sivilceleri iyileştirir:

Nanede bolca A vitamini bulunmaktadır. A vitamini de fazla yağ üretimini önlediğinden cildinizin temiz ve sivilcesiz olmasına yardım eder. Sivilce sorununuz varsa ve şikayetçiyseniz, dilerseniz nane yapraklarını doğrudan macun haline getirebilir, direkt olarak cildinize uygulayabilirsiniz. İsterseniz bu macunu başka bir bakım ürününe ilave ederek de kullanabilirsiniz.

4- Mide bulantısını hafifletir:

Nane, güçlü bir kokuya sahiptir ve tadı mide bulantılarını, karın ağrılarını ve baş ağrılarını hafifletme konusunda katkı sağlar. Mide bulantısından şikayet ediyorsanız nane çayı içebilir ya da direkt olarak yapraklarını çiğneyebilirsiniz. Eğer baş ağrısı veya karın ağrısı yaşıyorsanız, nane yağını sürerseniz oldukça faydalı olacaktır.

5- Ağız sağlığınızı korur:

Antiseptik özelliği sayesinde nane, ağız içindeki bakterileri temizlemekte ve ağız kokusunun giderilmesine katkı sağlamaktadır. Diş macunlarının bazılarında nane içeriğinin olmasının nedeni budur. Ağız sağlığınıza dikkat etmek için, nane yağını ağzınıza ve dişlerinize sürebilirsiniz.

6- Sindirime katkı sağlar:

Yemekten önce nane yiyebilir ya da yemeklerinize nane ekleyebilirsiniz. Bu sayede sindiriminizi kolaylaştırabileceğiniz gibi sindirim sisteminizi de temizleyebilirsiniz. Nanenin ağızdaki tükürük bezleriyle etkileşime girme özelliği, sindirime katkı sağlamaktadır.

7- Kilo vermede kolaylık sağlar:

Metabolizmanın hızlanmasını sağladığı için, kilo vermek isteyen ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin kolay kilo vermelerine yardımcı olmaktadır.

8- Emzirmenin yan etkilerini giderir:

Emziren anneler, göğüs uçlarına veya etrafına nane yağı sürerek çatlamaları ve hassaslaşan göğüslerin iyileşmesini sağlar. Nane yağının antiinflamatuar özelliği vardır. Bu nedenle, iç ve dış yüzeylerde meydana gelen hasarların onarılmasına katkı sağlamaktadır.

9- Kişiye enerji sağlar:

Yoğun ve stresli bir gün geçirdikten sonra nane yağı koklayarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Nanenin hem dinlendirme hem de ayıltma özelliği bulunmaktadır. Nane çayı içip yorgunluğunuzu azaltabilir, günün geri kalanı için kendinize enerji sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply