En Yaygın 5 Demir Eksikliği Belirtisi

Demir eksikliğinin 5 yaygın belirtisi

En Yaygın 5 Eksikliği Belirtisi: Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlemesine katkı sağlayan önemli bir mineral olan demir, eksikliği durumunda çok nadiren de olsa hayatı tehdit edebilmektedir. Yazımızda sizlere demir eksikliği anemisinin bazı belirtilerini aktarmaya çalışacağız. İşte, demir eksikliğinin 5 yaygın belirtisi;

Demir eksikliğinin 5 Belirtisi

1- Yorgunluk:

Demir eksikliğinin en yaygın belirtilerinin başında yorgunluk gelmektedir. Demir eksikliği hemoglobin eksikliğine de yol açmaktadır. Kanda bulunan hemoglobin vücut dokularına oksijen taşıyan bir bileşendir. Demir eksikliği nedeniyle dokulara ve hücrelere yeterince oksijen taşınamaz. Hücreler enerji üretebilmek için oksijene gereksinim duymaktadırlar, yeterli oksijen gitmediğinde de bitkinlik ve yorgunluk hali olur.

2- Nefes darlığı, kalp çarpıntısı:

Oksijenin hücre ve dokulara taşınması olması gerektiği gibi gerçekleşmezse, kalbiniz çok daha fazla çalışmak durumundadır. Kalbin fazla çalışması da nefes darlığının yanı sıra yorgunluğa yol açmaktadır. Kişi halsiz ve zayıf görünür, kalp atımının hızında da ani değişimler yaşanır. Kalp çarpıntısı ve çabucak yorulma bilinen en yaygın demir eksikliği belirtilerindendir.

3- Soğuk el ve ayaklar – solgun olma:

Kişideki solgunluk demir eksikliği anemisinin en rahat anlaşılabilen belirtisidir. Vücudun değişik bölgelerine kan hücrelerinin yeterli oksijeni transfer edememesi neticesinde solgunluk hali görülmektedir. Oksijen yetersizliği nedeniyle kişide el ve ayaklarda soğukluk, aynı zamanda da üşüme olmaktadır.

4- Pica ve Pagophagia:

Yeme bozukluğu olarak tanımlanan Pica, kişinin gıda olmayan maddeleri yeme isteğini ifade etmektedir. Pica olan kişiler kağıt, kum, boya ve diğer bazı maddeleri yemek isteğindedirler. Pagophagia ise, buz yeme ve yutma isteği bulunan kişileri ifade etmektedir. Bu her iki hastalık da demir eksikliğinin önemli birer belirtisidir.

5- Saç dökülmesi:

Demir eksikliği ile ilgili en rahat anlaşılabilen belirtilerden bir diğeri de saç dökülmesidir. Birden çok etken olsa da en yaygın faktör demir ve çinko eksikliğinin olmasıdır. Saçların aşırı kaybı ve dökülmesi ile ortaya çıkan kellik demir eksikliği anemisinin belirtisidir. Demir alımının yeterli seviyeye çıkarılması saç dökülmesinde ciddi azalmalara imkan sağlamaktadır.

Demir eksikliğinin diğer belirtileri:

Baş dönmesi, asabi olma hali, baş dönmesi, iştahsızlık, tırnakların güçsüzleşmesi ve huzursuz bacak sendromu gibi durumlar demir eksikliğinin belirtileri olarak sıralanabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply