En çabuk kilo aldıran besinler nelerdir?


kilo aldıran yiyecekler

Kilo almanın yolları, hangi besinler kilo aldırır, en çabuk kilo aldıran yiyecekler nelerdir işte o liste. Kilo almak, tıpkı kilo veren kişilerin yaptığı gibi dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı ile gerçekleştirilebilir. Kalorisi yüksek olan besinlerin tamamı fayda sağlamaz ve boş kalorili gıdalar kilo aldırırken bazı sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Kilo almak için harcanan kaloriden daha fazla kalori almanız ve bunu düzenli bir şekilde yapabilmeniz gerekiyor. Bunu sağlayabilmek için hem kalorisi hem de besin değeri yüksek gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. Sağlıklı şekilde kilo almak için aylık 1-1,5 kg kilonun hedeflenmesi gerekiyor. Bu kilo hedefine ulaşmak için de ek olarak günlük 300-400 kalorili alınması yeterlidir. Kilo aldıran yiyecekler oldukça geniştir, ancak tam tahıllı ve kepekli ürünler, peynir çeşitleri, muz ve makarna gibi kalori bakımından yüksek, vitamin ve mineraller bakımından da zengin gıdalar başı çekmektedir.

İdeal kilo nasıl belirlenir?

Aşırı zayıflık ilk başta bağışıklık sistemini zayıflatmakta, bakteri ve viral yolla geçen hastalıklara karşı korunmasız bırakmaktadır. Aşırı zayıflıkta kişilerde sağlıksız bir cilt görünümü, kas kütlesinin azlığı, kemiklerde zayıflık, tırnaklar ve saçlarda zayıflama ve bazen de düzensiz adet oluşabilmektedir.


Herkesin ideal kilosu farklıdır. Kas yoğunlukları, kemik büyüklükleri, vücutlarındaki su oranı toplam kiloyu etkileyen unsurlardır. İdeal kilo demek, kişinin kendisini sağlıklı ve iyi hissettiği, hastalıklara karşı dirençli olduğu kilo demektir. Kilo hesaplayıcıları ile ideal kilonuzu öğrenmeniz mümkün. Örnek vermek gerekirse; 30 yaşında ve 170 cm boyundaki bir kadının ideal kilosu 58-62 kg arasındadır. 25 yaşında ve 180 cm boyundaki bir erkeğin ideal kilosu ise 68-72 kg arasındadır.

Kilo alamama nedenleri:

Kilo alamamanın nedenleri çok farklı olabilmektedir. Çok hızlı çalışan bir metabolizma bunun nedeni olabildiği gibi, tek nedeni de değildir. İnsanların bazısı günlük yaşantılarında çok daha aktiftirler ve aldıkları kaloriyi daha çabuk harcayabilirler. Bunun yanı sıra, genetiklik de kilo alamamanın nedenlerindendir. Kilo vermek için herhangi bir çabanız yok ve kilo veriyorsanız, nedeninin ne olduğunu öğrenmek için doktora gitmeniz yararlı olacaktır.


Kilo aldıran yiyecekler nelerdir?

Aşağıdaki kilo aldıran besinler herkes için uygun olmayabilir, size uygun olan beslenme programınız için bir uzmana gitmenizde fayda vardır.

Bitkisel yağlar: Zeytinyağı, soya yağı, palmiye yağı, kanola yağı gibi bitkisel yağlar yüksek kalorilidir. 100 gram kadar bitkisel yağ tüketildiğinde 900 kalori alınmış demektir.

Hayvansal yağlar: Et ve balık yağları yüksek kolesterol içermektedir. Bu özelliğinden dolayı dikkatli tüketilmelidir. 100 gram balık yağı 910 kalori, aynı miktarda tereyağı 900 kalori içermektedir.

Bitter çikolata: Antioksidan etkisi de bulunan bitter çikolata %50-70 oranında kakaodan üretilmişse kalori açısından oldukça zengindir.

Kuruyemiş: Fıstık ve badem gibi kuruyemişler sağlıklı yağ asitleri, kalori ve protein yönünden oldukça zengindirler. 1 avuç bademde yaklaşık 161 kalori bulunmaktadır.

Fıstık ezmesi: 100 gram kadar fıstık ezmesi 600 kalori içermektedir.

Peynir: Hem kalsiyum hem de protein yönünden zengin olan yağlı peynir kalorisinden dolayı kilo aldıran besinlerdendir.

Tahin: 100 gram tahinde yaklaşık 595 kalori bulunur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor