Karbonhidrat tozu nedir ne işe yarar?


karbonhidrat tozu
isteyenler için hazırlanan birçok beslenme programı, doğal yöntemler, kilo aldıran haplar, , ve besin takviyeleri bulunmaktadır. Yazımızda tozu üzerine bilgiler vereceğiz.
Eczanelerde ve mağazalarda reçetesiz satılabilen karbonhidrat tozu, vücuda enerji sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Özellikle fiziksel aktivitelerin en üst düzeye çıkarılmasına katkıda bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta, her karbonhidrat tozunun aynı özellikleri ve faydayı sağlamadığıdır. Karbonhidrat tozu kullanımına başlanmadan önce doktor tavsiyesi alınması gerekmektedir.

Karbonhidrat tozu neye yarar?

Özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler tarafından tercih edilen karbonhidrat tozu, vücut direncini arttırmakta ve enerji seviyesini yükseltmektedir. Bunun yanında testosteronu yükseltmekte, sporla birlikte kas gelişimini ve kas kütlesini arttırmaktadır.

Karbonhidrat tozu, egzersiz sonrasında kalori yakımını en minimumda tutmakta, fazla enerjiyi vücutta depolamaktadır. Genellikle karbonhidrat içeren gıdaların egzersizden evvel tüketilmesi önerilmektedir, ancak karbonhidrat tozu egzersiz sonrasında kullanılırsa bazı faydaları bulunmaktadır. En önemli faydası ise; Karbonhidratlı besinlere nazaran çok daha hızlı etki göstermesi ve egzersizden sonra kasların süratle toparlanmasını sağlamasıdır.

Karbonhidrat tozu kilo aldırır mı?

Beslenme programınızı değiştirmediğiniz sürece tek başına karbonhidrat tozu ile kilo almanız pek olası değildir. Karbonhidrat tozu yüksek kalori içermektedir ve günlük kalori alımını arttırmaktadır. Fakat, ekstra alınan kaloriyi ne şekilde değerlendirileceğiniz, kilo alındıktan sonra vücut şekliniz üzerinde etkilidir. Kilo almayı sağlıklı yapabilmek için karbonhidrat tozunu düzenli sporla birlikte almanız gerekmektedir.


Karbonhidrat tozu kimler için gerekli?

Karbonhidrat tozu kilo almak için kullanıldığı gibi, özellikle vücut geliştirme ile ilgilenenler, atletler ve yoğun spor aktiviteleri yapanlar tarafından kullanılmaktadır. Sağladığı enerji sayesinde egzersiz sürelerini uzatır, egzersiz sonrasında da kasların hızlıca toparlanmasına yardımcı olur.

Karbonhidrat tozunun avantajları nelerdir?

Karbonhidrat tozu, besinlerden alınan karbonhidratlara göre daha çabuk sindirilebilmektedir. Ancak kompleks karbonhidratları, yalnızca karbonhidrat tozundan alacağınız sonucu çıkarılmamalıdır. Besinlerden alınan karbonhidrat sindirim sistemi ve daha bir çok sistem üzerinde önemli görevleri vardır. Bunun yanı sıra vitamin, mineral ve pek çok besin öğesini besinlerden alabilirsiniz.


Karbonhidrat tozu ne zaman kullanılır?

Karbonhidrat tozu egzersizden önce, egzersiz esnasında ve egzersizden hemen sonra alınabilmektedir. Karbonhidrat tozu bir besin değil bir takviyedir. Temel özelliği egzersiz için vücuda enerji sağlaması, fiziksel potansiyeli arttırması ve egzersiz sonrasında da kasların daha çabuk toparlanmasını sağlamaktır. Ayrıca, düzenli yapılan egzersiz ve beslenme programı ile kilo almaya da yardımcı olmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor