Elde uyuşma nedenleri ve nasıl tedavi edilir?

El uyuşması nedenleri ve tedavisi

Elde uyuşma nedenleri ve nasıl tedavi edilir: El uyuşmasının yüzlerce nedeni olabilir fakat en sık olarak kol, bilekte bulunan sinirin hasarlanması ile meydana gelir. El uyuşması, hemen hemen hepimizin başına gelebilir. Elin uygunsuz bir şekilde tutulması, sinir hasarı, şeker hastalığı, dolaşım sorunları kaynaklı el uyuşması oluşabilir. İşte, el uyuşması nedenleri ve tedavisi;

El uyuşması nedenleri:

Sinir hasarı

Ellerde uyuşma el ve kolda olan sinirlerin hasarı ile oluşur. bu sinirlerde olan hasarlar ellerde karıncalanma ve uyuşmaya neden olur.

Dolaşım bozukluğu

Dolaşımda olan çeşitli aksaklıklar kaynaklı olarak ele yeterince kan gitmediğinde ellerde uyuşmalar ortaya çıkar.

Şeker hastalığı

Diyabet hastalığı kaynaklı olarak periferal sinirlerde hasar oluşur. Bu durumda ayakta ve ellerde uyuşmalar oluşur.

Beyin ve omurilik problemleri

Ellerde oluşan uyuşma beyin ve omurilikte oluşan sorunlar kaynaklı olabilir. Bu durumda el ve kollarda uyuşma ve zayıflamalar oluşur. Çok nadir olarak felç ve tümör kaynaklı da olabilir.

El uyuşmasının diğer nedenleri:

Alkolizm, amiloidoz, karpal tünel sendromu, yaşa bağlı yıpranmalar, ganglion kisti, AIDS, Lyme hastalığı, MS, periferal nörapati, kemoterapi yan etkisi, Raynaud hastalığı, omurilik sakatlığı, felç, Tip2 diyabet, sinir sıkışması, B12 eksikliği kaynaklı olabilir.

Elde Uyuşma Olma Durumunda, Ne zaman doktora gidilmelidir?

Uyuşma ani başlarsa ve kademeli artarsa, diğer vücut kısımlarına yayılırsa, her iki vücut kısmını etkiliyorsa, sadece bir kısmı etkiliyorsa, sersemlik, konuşma zorluğu, baş dönmesi varsa hemen doktora gidilmelidir.

El uyuşması tedavisi:

El uyuşması tedavisinde altta yeten hastalık bulunmalı ve acilen tedaviye başlanmalıdır. Uyuşmanın nedeni diyabet ise kan şekeri dengeye alınmalıdır. Fazla kilo varsa hemen verilmelidir. Hayat tarzında olan değişiklikler yapılmalıdır. Şekerli ve kafeinli içeceklerden uzak durmak, egzersiz yapmak, bol su içmek gereklidir.

El ve ayaklara yapılan masaj ve gerdirme hareketleri ile kan akımı hızlandırılır. Uyuşmanın önüne geçilir. Sıcak kompres, uyuşan bölgede kan takviyesi hızlandırır. B, E vitamini eksikliğinde uyuşmayı engellemek için vitamin takviyesi alınmalıdır. Homeopatik ilaçlar, cilde uygulanır bu ilaçlar sinirleri tedavi eder. Akupunktur tedavisi ile, fiziksel olarak iyileşme oluşur. Tüm bunlara rağmen düzelme olmazsa, ameliyat uygulanabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 1,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply