E ve K vitaminlerinin faydaları nelerdir, nasıl kullanılmalıdır?

E ve K vitaminlerinin faydaları nelerdir, nasıl kullanılmalıdır

E ve K vitaminlerinin faydaları nelerdir, nasıl kullanılmalıdır: Vitaminler vücudumuzda çok fazla işe yararlar. Bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesinden, kalp ve damar sağlığına, kanın pıhtılaşmasına, yaralara hatta enerji oluşumuna kadar birçok konuda yararlıdırlar. kuvvetli bir antioksidandır. Bu nedenle başta kanser olmak üzere, kalp ve damar sağlığı için faydalıdır. içinse, kanın pıhtılaşması gibi faydaları vardır. İşte, E ve K vitamini ile ilgili detaylar;

E vitamini:

E vitamini kuvvetli bir antioksidandır. Yağda erimektedir. Antioksidan olması nedeni ile vücutta oksijenin yarattığı serbest radikalleri elemine eder. Özellikle sigara içenlerde ve çevresel kötü zehirli maddelerin hasarından koruma sağlar. Kalp, damar, beyin ve sinir sistemini korur. Günde 15 mg. kadar E vitamini alınmalıdır.

E vitamini hangi gıdalarda bulunur?

Zeytinyağı, ayçiçeği yağı, ceviz, badem, tereyağı, kırmızı et, ıspanak, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler, kivi, mango ve muz bol miktarda E vitamini barındırır.

E vitamini yetmezliği:

E vitamini azlığı çok ender görülür. Siroz, safra tıkanması, pankreas yetmezliği, chrohn hastalığı gibi durumlarda E vitamini eksikliği oluşur. Çeşitli kan hastalıklarında talasemi, anemi ve sferositozu  olan hastalarda kanda E vitamini azdır.

E vitaminin faydaları:

E vitamini, kötü kolesterolün damar sertliği yapmasını engeller. Kalp hastalığı olanlara takviye E vitamini verilir. Çünkü E vitamini, kanda iltihap yapan CRP isimli vitamini azaltır. E vitamini prostat kanserinin, şeker hastalığının ve kalp hastalıklarının önüne geçer.

E vitamini alması gereken hastalar:

Bağırsaklarda yağ emilimi bozuk olanlar, kistik fibroyizis, mide ameliyatı olanlar, kas zayıflığı olanlar, çinko eksikliği ve düşük ağrılıklı doğan bebeklerin E vitamini takviyesi yapılmalıdır.

K vitamini:

K vitamini kanın pıhtılaşmasını ve kemiklerin gelişimi hatta bazı kanserlerin önlenmesini sağlar. Kanın pıhtılaşması K vitamini ile oluşur. Lahana, ıspanak, brokoli, karnabahar, mısır, patates, meyveler, yumurta sarısı ve bitkisel yağlarda bol miktarda K vitamini vardır. Günlük 10 mikrogram kadar K vitamini ihtiyacı vardır.

K vitamini eksikliği:

Bağırsaklarda üretilebilir, bu nedenle K vitamini eksikliği çok ender oluşur. Uzun süre antibiyotik kullananlarda veya damardan serum ile beslenen hastalarda oluşabilir. Uzun süre açlık çekenlerde ve yenidoğan bebeklerde K vitamini eksikliğinden kaynaklanan kanama oluşabilir. K vitamini eksikliğinde, pıhtılaşmada ve kemik gelişiminde sorunlar oluşabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...

Leave a Reply