Düzenli Egzersizin faydaları nelerdir?

Düzenli olarak egzersiz yapmak yani hareketli bir yaşam tarzı bugün tüm doktorların önerisidir. Bu sayede, vücut hem dinç hem de sağlıklı ve enerjik olacaktır. Pek çok hastalığın oluşması engellenirken, obeziteye de önlem alınmış olunur. Düzenli egzersiz yapmanın, aynı zamanda ruh sağlığımıza da pek çok etkisi vardır. İşte, düzenli egzersizin 7 faydası;

Kilo kontrolü sağlar;

Egzersiz yapma sayesinde kilonuzun sabit kalmasını sağlarsınız. Yapılan egzersizin bir nokta arttırılması ise kilo vermenize yardımcıdır. Bu nedenle, gün içinde en az 30 dakika kadar yürümek en önemli egzersiz olarak kabul edilir. Üstelik, asansör kullanmamak ve ev işlerinde hızlı olmak bile iyi egzersizler arasında kabul edilir.

Hastalıklardan korunma;

Çok kilolu olsanız bile eğer düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, iyi kolesterol seviyeniz yükselir ve sağlıksız tirigliserid düşer. Kan akımı düzenlendiğinden, kalp ve damar sağlığı düzene girer. Egzersiz yapmak metabolik sendrom, felç, diyabet, kanser, depresyon ve eklemlerde oluşan iltihaplara karşı çok etkilidir.

Ruh halini düzenler;

Egzersiz yapılmaya başlandıktan yaklaşık 30 dakika kadar sonra, beyninizde pek çok hormon salgı yapmaya başlar. Bu sayede, kendinizi çok daha mutlu ve enerjik hissedersiniz. Zamanla egzersiz yaptıkça, vücutta da gelişme olacağından özgüveniniz aratacaktır. Bundan dolayı, stresli günlerde özellikle egzersiz önerisi yapılır.

Enerjide artış olması;

Egzersiz yapıldığında, kan çok daha hızlı bir şekilde akmaya başlar. Bu durumda oksijen, dokulara ve organlara daha fazla iletilir. Oksijenin artması ile enerjiniz hızla yükselir. Kalbin iyi çalışması kaynaklı olarak enerjiniz çok iyi şekilde yerine gelmektedir.

İyi uyumak;

Düzenli olarak yapılan egzersiz uykuya düzen getirir. Düzenli egzersiz ile derin ve sağlıklı uykuya sahip olursunuz. Sadece uykuya yakın zamanda egzersiz önerilmez, çünkü bu egzersiz saati uykuya dalmakta zorluk yaratır.

Cinsel hayatını düzenler;

Düzenli egzersiz yapan kadınlarda uyarılma daha kolaydır. Erkeklerde erken boşalma ve ereksiyon sorunu daha az yaşanır. Üstelik, egzersiz ile sağlanan enerji cinsel hayatı kolaylaştırır.

Sosyal hayatı etkiler;

Egzersiz yapmak için dışarıya çıkmak, spor salonuna gitmek veya yürümek insanlarla çok daha kolay iletişim kurmanızı sağlar. Üstelik yapılan egzersizden keyif almak için, biraz araştırma yapmak çok faydalıdır. Çünkü keyif alınan egzersizler size çok daha iyi gelir.

Egzersiz öncesi öneriler;

Egzersize başlamadan önce mutlaka doktora danışın ve bilgi alın.

En az 30 dakika kadar hareket edin.

Kilo vermek istiyorsanız, egzersizin planlı ve yoğun olmasına dikkat edin.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/duzenli-egzersizin-7-faydasi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply