Düşündüğünüzden daha faydalı ve sağlıklı 4 yiyecek

Düşündüğünüzden daha faydalı ve sağlıklı 4 yiyecek: Dengeli ve sağlıklı beslendiğimizde vücudumuz çok daha iyi çalışır. Bu sayede başta hastalıklar olmak üzere pek çok konuda rahatlarız. Şişkinlik, gaz, grip, soğuk algınlığı, hatta kanseri bile yemek düzeni ile hayatımızdan çıkarabiliriz. Bazı yiyecekler düşündüğümüzden çok daha sağlıklıdır. Bu yiyecekler sağlımız için çok da önemlidir. İşte, düşündüğümüzden daha sağlıklı 4 yiyecek;

Sağlıksız olduğunu sandığımız bazı gıdalar, dengeli olarak tüketildiğinde aslında vücudumuz için çok sağlıklı olabilirler. Örn; Sağlıksız kabul edilen makarna, diyetinizde proteinle birlikte az miktarda yenildiğinde beyni besleyen enerjiyi sağlamaktadır. Burada önemli olan, bazı gıdaların porsiyon ayarlarının iyi yapılmasının gerektiğidir.

Beyaz patates:

Beyaz patates, aslında kararında yenildiğinde oldukça besleyici ve sağlıklı gıdadır. İçeriğinde bol nişasta ve yüksek lif bulunan patates, aynı zamanda bol potasyum içerir. Potasyum,  vücutta kan basıncını düzene sokar. Ayrıca potasyum elektrolit dengesini de sağlar. İşte bu nedenle, beyaz patates bol proteinli et yemeği ile kuvvetli bir menü oluşturur. Aslında patatesin sağlıksız olduğu düşünülse de beyaz patates oldukça sağlıklıdır.

Fasulye:

Fasulye bol lif ve protein içerir. Özellikle kan şekerini yükseltmemesi nedeniyle acıkmanızı zorlaştırır. 1 tabak fasulye, sizi neredeyse bütün gün tok tutar. Faydalı bakterileri bağırsaklarda tutar. Bu nedenle de fasulye prebiyotik bir gıdadır. Fasulye bilinenin aksine çok sağlıklı bir gıdadır. Bu nedenle de sofranızdan eksik etmeyin ve haftada en az 2 defa fasulye yeyin.

Sığır eti:

Sığır etinin özellikle yağsız olan kısımları çok sağlıklıdır. Etin içinde olan demir ve çinko vücudumuza çok yararlıdır. Demir kanımızda oksijen taşınmasını sağlar. Bu sayede, tüm vücuda ve organlara oksijen taşınır. Çinko ise bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu sayede hastalıklara karşı korunma sağlanmış olur.  Sağlıklı bir vücut için bir miktar hayvansal yağ gereklidir. Sığır eti sizi tok tutar ve sağlıklı beslenmenizi sağlar.

Makarna:

Makarna karbonhidrat oranı yüksek bir gıdadır. Vücuda bol enerji sağlar. Bol proteinli olan tavuk eti, sığır eti, balık ile birleşerek yenildiğinde vücudumuza çok sağlık verir. Sadece içerisinde bol gluten olduğundan, bu maddeye alerjisi olanların yememesi gerekmektedir.

Bu yazı hurriyet.com.tr kaynak alınarak yeniden derlenmiştir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply