Düşük tansiyonun nedenleri nelerdir

düşük tansiyon

Düşük nedenleri, düşük nasıl yükseltilir, düşük tansiyonu nedeni nedir işte detaylar. Kan basıncı, kan akışının damarlarda yarattığı basınca verilen isimdir. Normal kan basıncı, 12/8’dir. 14/9 üzerinde olan kan basıncına yüksek kan basıncı, 9.9/6 oranında ve altında olana düşük kan basıncı denilir. Yüksek kan basıncının nelere neden olacağını bugün herkes bilmektedir. Fakat, düşük kan basıncı nelere neden olur pek bilinmez. İşte, düşük tansiyonun nedenleri ;

Düşük kan basıncı

Düşük tansiyon ya da kan basıncı, çeşitli nedenlerle damar içinde kan basıncının düşmesine verilen isimdir. 9/6 oranı düşük sınırdır. Daha da altına düşerse tehlikeli kabul edilir hemen hastaneye gidilmelidir. Kalp, böbrekler ve beyin etkilenir. Bayılma, baş ağrısı, şok, böbrek sorunları, kalp krizi oluşabilir.

Düşük kan basıncı neden olur?

Düşük tansiyon kan hacminin etkilendiği durumlarda kendini ortaya çıkarır. Çeşitli hastalıklar, ilaçlar düşük kan basıncına neden olur.

Susuz kalmak

Susuz kalmak ciddi manada kan basıncının düşmesine neden olur. Ağır susuzlukta, kan hacmi düşer ve beraberinde kan basıncı da düşer. Bu durum genelde kadınlarda sık görülür.

Kan kaybı

Yaralanmalar, iç kanamalar, ülser gibi hastalıklarda kaybedilen kan, kan basıncının düşmesine neden olur.

Gebelik

Gebelik döneminde dolaşım sistemi genişler ve bu etkiye bağlı olarak kan basıncı düşer. Gebelikte düşük kan basıncı hakkında doktor ile konuşulmalıdır.

İlaçlar

İdrar söktürücü, tasniyon ilaçları, antidepresanlar, Parkinson ilaçlar ciddi manada düşük kan basıncı yaratır.

Hastalıklar

Addison hastalığı, düşük kan şekeri, kalp yetmezliği, şeker hastalığı ve hormon hastalıkları düşük kan basıncına neden olur.

Düşük kan basıncı belirtileri

Bayılma, baş ağrısı, baş dönmesi, nefes alıp vermede zorluklar, soğuk ve nemli vücut, bulantı, bulanık görme, halsizlik olarak sayılabilir.

Düşük tansiyon tedavisi

Düşük tansiyon tedavisinde, altta yatan nedenin tedavi edilmesi ile sorun çözülür. Kan kaybı nedeni ile düşük tansiyon olursa hastaya kan nakli yapılır. Sıvı alımını arttırmak, tuz almak, kaybedilen sıvının damardan verilmesi ile çözümlenir. Hastalara varis çorapları verilerek, kanın bacaklarda toplanmasına engel olunur. Ayrıca tansiyon yükselten ilaçlarda kullanılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply