Dudak Şişmesi Neden olur Şişen Dudak Nasıl Tedavi Edilir


dudak şişmesi

Dudak Şişmesi Neden olur Şişen Dudak Nasıl Tedavi Edilir: Dudak şişmesi dudak altında sıvı toplanması ya da iltihaplanma ile oluşabilir. Önemli bir hastalık olarak kabul edilmez. Çeşitli travmalar, alerjenler, enfeksiyonlar dudak şişmesine neden olur. Bu durum, basit tedaviler hatta bazen sadece zaman içinde kendiliğinden toparlanır. Sadece dudak şişmesi yanında nefes almada zorluk olduğunda hemen hastaneye gidilmelidir. İşte, dudak şişmesi nedenleri ve tedavisi;

Dudak şişmesi nedenleri

Dudağa alınan travmalar


Dudağa alınan bazı travmalar, yere düşme vs. dudaklarda şişliklere neden olabilir.

Alerjiler


Alerji nedenli dudak şişmesi, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Lateks, penisilin, gıda, kozmetik, polen alerjileri dudaklarda şişmelere neden olabilir. Ciltte kaşınma, şişme, kurdeşen, döküntü, dudaklara şişmeler, nefes darlığı, burun akıntısı, öksürük bu alerjilerde görünen belirtilerdir.

Güneş yanığı ve dudak çatlaması

Güneşte uzun süre kalmak, kuru hava ve rüzgar kaynaklı olarak dudaklarda çatlama ve şişmeye neden olabilir. Çatlama, dudaklarda şişmelere neden olur.

Vitamin eksikliği

Dudaklarda olan şişmeler B vitamini ve türevlerinin eksikliğinden oluşur. Dudakların köşeleri şişiyorsa bu durum vitamin eksikliği kaynaklıdır.

Uçuk

Virüs kaynaklı olan enfeksiyonlar uçuklardır. Uçuklar, kabarcıklar şeklinde dudakların üstünde ya da yanında oluşurlar. Herpes simplex virüsünün dudak dokularında iltihap yapması da uçuk oluşabilir.

Anjiyo ödem

Yenilen bazı besinler, böcek ısırıkları ve ilaçlara vücudun verdiği tepkidir. Yüzün,dilin ve dudağın şişmesine neden olur.

Enfeksiyonlar

Mantar, virüs ve bakteri kaynaklı enfeksiyonlar dudaklarda şişmeye neden olur.

Dudak şişmesi tedavisi

Dudak şişmesi ne ile bağlantılı ise o bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Soğuk kompres

Dudaklarda olan şişmelerde buz uygulanması şişliğin inmesine neden olur. Buz kalıplarını bir havluya sarıp, şişen bölgeye 10 dakika kadar uygulamak gerekir. Bunun başlıca nedeni buzun yanıklar oluşturmasıdır.

Sıcak kompres

Sıcak kompres kan akımını hızlandırır, şişen bölgede kan azaldığından şişlik inecektir. Sıcak suya batırılan bezi 10 dakika kadar şişen bölgede tutmak, şişliği alır.

Aloe vera

Aloe vera, iltihap önleyicidir. Şişen bölgeye, masaj ile aloe vera sürmek şişliğe iyi gelir. Şişlik ininceye kadar 2 gün uygulanmalıdır.

Ayrıca zerdeçal tozu, tuz, bal ve çay ağacı yağı dudaklarda olan şişmeyi tedavi edecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor