Domatesin faydaları nelerdir


kırmızı salkım domates

Domatesin faydaları nelerdir neye iyi gelir. kuvvetli bir antioksidandır. Bu özellik meyvelere kırmızı rengi veren likopenden kaynaklanmaktadır. İçeriğinde bol likopen, C, beta karoten, E vitamini içermektedir. Domatesin tüm faydası, mevsiminde tüketildiğinde vardır. İşte, domatesin faydaları;

Domatesin sağlığa faydaları


Kalp ve damar sağlığı

Kalp ve damar sağlığı için gerekli olan likopen yüksek antioksidandır. Yüksek oranda olan likopen, C ve E vitaminleri kalp ve damar sağlığını korur. Düzenli olarak domates tüketmek, kötü kolesterolü düşürür. Böylece damar tıkanıklığının da önüne geçilmiş olur.


Kemik sağlığı

Likopen kaynaklı olarak kemik sağlığı korunur. Menopoz döneminde bol domates tüketen çocukların, kemik sağlığı korunmuş olur.

Kansere karşı korunma

Özellikle erkeklerde prostat kanseri riskini düşürür. Yapılan son araştırmalarda akciğer kanserinde de aynı etkiyi gösterdiği düşünülmektedir.

Vitamin desteği

İçeriğinde olan A, C, E, K, B1, B2, B3, B5, B6, potasyum, magnezyum, demir ve fosfor içermektedir.

Göz sağlığı

1 bardak taze sıkılmış domates suyu, A vitamini ihtiyacının %20’sini karşılar. A vitamini göz sağlığını koruyan bir vitamindir. Ayrıca, kan hücresi üretimde, yeni hücre yenilenmesine kadar faydalıdır.

Cilt sağlığı

Domates içinde bulunan C vitamini, kolajen üretimini destekler ve cildi esnek tutar. Cilt üzerinde yaşlanma etkilerini yavaşlatır.

Kan şekerini dengeler, zayıflamaya yardımcıdır, böbrek ve safra kesesi taşlarını engeller, ağrılara iyi gelir, güneşin zararlı etkilerinden korur, yüksek tansiyona karşı koruma yapar.

Domatesin besin değeri

Lif, A vitamini, C, demir, kalsiyum, E vitamini, K vitamini, B6, folat, niasin, magnezyum, fosfor, bakır, manganez, omega 3 yağ asidi, omega 6, protein, karbonhidrat ve şeker içerir. 1 orta boy domates 22 kaloridir.

Domates seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Domates alırken koyu kırmızı olmasına dikkat edin, parlak turuncu, canlı sarı renkte olanlarda alınabilir.

İyi domatesin kabuğu sert ve belirgin kokusu olmalıdır,

Organik domateslerde çok daha fazla likopen vardır.

Asitli bir meyve olduğundan reflüsü olanlara önerilmez, domatesin fazlası, mide yanması, ekşimesi, bulantı ve baş ağrısına neden olabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor