Dişleri Güçlendiren Mucize Besinler

dişlerin güçlenmesi

Dişleri Güçlendiren Mucize Besinler: Dişlerin güçlü olması beslenme ile bağlantılıdır. Yediğimiz tüm yiyecekler ağız ve diş yolu ile olduğundan ve sindirildikten sonra hücrelere kadar vitamin, minerallerin dağılımı nedeni ile dişler güçlenir. Fakat, dişlerin sağlıklı olması öncelikle anne karnında başlar. Gebelikte alınan besinler, dişlerimizi çok sağlam geliştirebilir. İşte, dişleri güçlendiren besinler ;

Uzmanlar, gebelik döneminde annenin beslenmesinin diş sağlığımızda çok etkili olduğunu söylemektedir. Gebelik döneminde et, yumurta, kuru baklagiller, protein ve demir ihtiyacını karşılar. Süt ürünlerinden alınan kalsiyum ve mineraller kemik ve dişleri sağlamlaştırır. İşte, bu nedenle annenin süt ve süt ürünleri tüketmesi çok önemlidir.

Güçlü dişler için yenilecek olan besinler

Kereviz

Kereviz çiğneme süresini, arttıran bir besindir. Bu nedenle, çiğnerken tükürük salgısını arttırır ve bakterileri etkisiz kılar. Ayrıca lifli ve sert yapıda olduğundan diş etlerine masaj yapar.

Peynir

Ağzın içinde PH dengesini sağlayan peynir, diş çürümesini ve yeni çürük oluşumunu engeller. Bu nedenle şekerli gıda yenildikten sonra bir parça peynir yenilmesi gerekir.

Yeşil çay

Yeşil çay içinde bulunan katesin isimli kimyasal, ağız içinde oluşan bakterileri öldürür. Ağız kanserine karşı önlem alır ve kötü ağız kokusunu yok eder.

Kivi

Kivi içeriğinde en fazla C vitamini olan meyvedir. Bu nedenle, kivi diş ve ağız sağlığı için çok önemlidir. Diş etlerini ve dişleri bakterilere karşı korur.

Yoğurt

Kalsiyum zengini olan yoğurt, diş köklerinde iltihap oluşumunu engeller. Sallanan ve gevşek dişleri iyileştirir. Diş kayıplarının önüne geçer.

Maydanoz

Ağız kokusunu alan maydanoz, çiğnendiğinde hoş koku verir.

Çilek

İçinde bulunan asitler, diş diplerinde oluşan diş taşlarını temizler. Ayrıca dişleri fırçalayarak beyazlaştırır.

Kuru yemişler

İçinde bulunan doğal yağlar, dişleri kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturur. Böylece çürümelere karşı dayanıklı olmasını sağlar.

Elma

Elma kabuğu ile birlikte yenilirse dişleri kuvvetlendirir ve temizler.

Balık

İçinde bulunan fosfor, kemik ve diş dokusunun temelidir. Dişleri fosfor sertleştirir. Haftada 1-2 kez balık yemek bu nedenle çok önemlidir.

Kuru üzüm

Kuru üzüm aslında tatlı ve yapışkandır. Fakat, ağız içinde oluşan bakterileri temizler.

Şekersiz sakız

Şekersiz sakız, tükürük oluşumunu arttırır. Ağız içi sakız çiğnendikçe doğal olarak temizlenir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply