Süt Dişlerini Saklayın Çocuğunuzun Hayatını Kurtarabilir

sut-disleri-cocugunuzun-hayatini-kurtarabilir

Süt Dişlerini Saklayın Çocuğunuzun Hayatını Kurtarabilir: Çocuğunuzun süt dişlerinin ileride hayatını kurtarabileceğini söylersek inanır mısınız? Minicik bir süt dişinin çocuğunuzun ağzından düşmesi üzerine çok şeyler söyleyebiliriz. Sürekli üzerine titrediğiniz yavrunuz, ufacık bir gülüşüyle mutluluktan havalara uçtuğunuz yavrunuz, şimdilerde gülerken çok daha tatlı bir gülücükle karşınızda duruyor.

Çok uzun seneler önce Norveç folkloru olarak karşımıza çıkan, bugün ise bilinirliği tüm dünyaya yayılan diş perisi, yastığın altına koyulan süt dişini alacak ve yerine de karşılığında para bırakacak. Hikaye işte bu… Olsun çocuğunuz bunu böyle bilsin ve bilmeye de devam etsin önemli değil.

Süt dişlerini ne yapacağız?

Çocuklarınızın süt dişlerinin ilk düştüğü anlardaki görüntüleri çok şirin elbette. Gülücük attıklarında şirinlikleri daha da artıyor ve süt dişleri en sonunda hissiyatını kaybetmekte tabi ki…

İlk zamanlarda ufak bir mendile sarıp sakladığınız süt dişleri belli bir süre sonra ortadan kaybolmakta. Peki, çocuğunuzun süt dişlerinin ilerleyen yaşlarda onun hayatını kurtarabilecek bir öneme sahip olduğunu söyleseydik ne yapardınız? Tabi ki kaybetmemek için elinizden geleni yapardınız. Süt dişleri bir kök hücre deposu çünkü ve hayati durumlarda oldukça önemli bir role sahip.

Kök hücre ne anlama gelir?

Kök hücre, mitoz bölünme yolu ile özelleşmiş hücre türlerine farklılaşabilen, daha çok kök hücre üretmek için kendisini yenileme kabiliyetine haiz olan, tüm çok hücreli canlıların organlarını ve dokularını oluşturan ana hücre türlerine denmektedir.

Kısaca, çocuklarınızın süt dişlerindeki kök hücreler sayesinde ileride yaşamaları muhtemel organ hastalıkları tedavi edilebilecek. Yani, hasta olan organ kök hücre kullanılarak laboratuar ortamında yeniden üretilebilecek ve hastalık ortadan kaldırılabilecek. Mesela; Çocuğunuz 50’li yaşlarına geldiği zaman karaciğerinde bir hastalık mı var? Bunun tedavisinin tek yolu kök hücre kullanımıdır. Üçüncü dereceden bir yanık vakasında yine kök hücre kullanılarak tedavisi yapılabilecek.

Sonuç olarak herhangi bir organ ya da doku rahatsızlığında tedavideki en önemli unsur her zaman kök hücre kullanımı olacak. Bunun en büyük nedeni, tıp bilimi bu yönde ilerlemekte ve gelişmektedir. Kök hücre tedavisi Türkiye’de de uygulanmaya başlamış durumdadır.

Şunu bir düşünün; “Süt dişinde en büyük mucize gizli ve tıbbın hizmetinde…”

Süt dişini nasıl saklamalı?

Süt dişlerini maalesef yukarıda bahsettiğimiz gibi bir mendile sarıp saklamanız bir çözüm değil. Çünkü süt dişlerinde bulunan kök hücreleri doğru ve gerektiği biçimde saklanmadığı zaman belli bir süre sonra çözülmekte, kurumaya başlamakta ve etkilerini kaybetmektedir.

En doğru saklama şekli dondurarak saklamaktır. Tabi bunu direkt dondurma da yetmiyor. Ancak sıvı nitrojenle birlikte dondurulması gerekmektedir. Sıvı nitrojeni evinizde veya marketinizde kolayca bulabileceğiniz bir maddedir. Şayet bulamazsanız, uygulamayı hastanelerde ya da özel kliniklerde yaptırma imkanınız da var.

Çocuğunuz süt dişini eline alıp getirdiği zaman vakit kaybetmeden dişçinizi arayın ya da Kriyoprezervasyon hizmeti sağlayan en yakındaki hastane veya klinikleri araştırıyorsunuz. Süt dişlerinin saklanmasının yöntemi kriyoprezervasyon adı verilen bir uygulamadır. Çocuğunuzun süt dişlerini doğru ve gerektiği bir şekilde sakladığınız taktirde, ileride çocuklarınızın hayatını kurtarabilecek bir yatırımı şimdiden yapmış olursunuz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

One Response

  1. zeynep 6 Kasım 2016

Leave a Reply